Modernizacija javne rasvjete – primjeri Poreča i Velike Gorice

Autor:

Matrio Žilec, Grad Poreč

‘Projekt modernizacije javne rasvjete dijelom će obuhvatiti sva naselja u Velikoj Gorici’, kaže pročelnik Dubravko Katulić, a u Poreču je u tijeku druga faza zamjene rasvjetnih tijela pa će na kraju biti zamijenjeno 2000 svjetiljaka

Drastična poskupljenja svih energenata, pa tako i električne energije, kojima svjedočimo posljednje dvije godine, na posve su konkretan način ukazala na potrebu maksimalne štednje energije u svim oblicima potrošnje. Jedan od tih oblika koji posebno opterećuje proračune lokalne zajednice jest i javna rasvjeta. Gradovi i općine koji su posljednje dvije godine izdvajali nemala sredstva za podmirenje računa za javnu rasvjetu sve se više okreću ekonomičnijim, štedljivijim, ali i ekološki prihvatljivijim rasvjetnim tijelima kako bi značajno smanjili troškove električne energije. Iako je primarni cilj lokalne samouprave osigurati energetski učinkovitu javnu rasvjetu koja će prvenstveno smanjiti potrošnju energije, ekološka prihvatljivost rasvjete na ulicama i trgovima sve je važniji čimbenik prilikom planiranja projekata njezine modernizacije. Naime, upozoravaju stručnjaci, svjetiljka koja rasipa svjetlost iznad razine horizonta u nebo, okoliš ili spavaće sobe i dalje će biti neekološka te će, osim nepotrebnog rasipanja energije, uzrokovati i svjetlosno onečišćenje uz narušavanje ljudskog zdravlja i remećenje ekosustava.

Prepoznavši ovaj problem, Grad Velika Gorica krenuo je u opsežan i složen pothvat modernizacije javne rasvjete, objasnio je za Megawatt pročelnik Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i promet Velike Gorice Dubravko Katulić. „Javna rasvjeta u Velikoj Gorici, s postojećim rasvjetnim tijelima na bazi visokotlačnog natrija i žive, u većini slučajeva ne udovoljava minimalnim kriterijima zaštite okoliša od svjetlosnog onečišćenja. Postojeća rasvjeta je na bazi natrija, žive, štednih žarulja i manjim dijelom LED tehnologije. Zastarjela rasvjeta predstavlja veliko opterećenje za proračun te je s obzirom na većinom dobro stanje instalacija javne rasvjete, moguće prilagodbom optike suvremenih rasvjetnih tijela postići bolje osvjetljenje te smanjiti potrošnju električne energije“, objasnio je i dodao da je Grad, s obzirom na starost javne rasvjete i na nemogućnost dobavljivosti kvalitetnih žarulja te radi financijskih ušteda, krenuo s projektom modernizacijom javne rasvjete kojom će se postići bolja rasvijetljenost prometnica i drugih javnih površina, ali i nemale uštede u gradskom proračunu. Područje grada Velike Gorice obuhvaća samo naselje Velika Gorica i više okolnih naselja koja su administrativni dio Grada i čine jedinstveni sustav javne rasvjete, pa će projekt modernizacije javne rasvjete dijelom obuhvatiti sva naselja u Velikoj Gorici, kaže Katulić.

Financijska sredstva za realizaciju projekta Grad Velika Gorica osigurat će većim dijelom iz kredita Hrvatske banke za obnovu i razvoj (HBOR), a manji dio osigurat će iz vlastitih izvora. FOTO: Mario Žilec

On je objasnio da su prilikom pripreme tehničkog rješenja za zamjenu svjetiljaka stare javne rasvjete poštovani uvjeti koje treba zadovoljiti nova rasvjeta, koji su navedeni u Zakonu o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja. „Nova će rasvjeta zadovoljavati uvjete svjetlotehničkih parametara javne rasvjete za pojedine ulice (prometnice) u skladu s njihovom klasifikacijom, ali i ekonomske uvjete u smislu smanjenja troškova za potrošenu električnu energiju i redovito godišnje održavanje, odnosno posljedično uštedu u emisiji CO2. Postojeći ormari javne rasvjete koji se nalaze unutar trafostanica, izmjestit će se i postaviti pored trafostanica. Novi ormari javne rasvjete predviđeni su kao samostojeći ormari u koje se ugrađuje oprema za nadzor i upravljanje javne rasvjete“, tumači Katulić. Financijska sredstva za realizaciju projekta Grad Velika Gorica osigurat će većim dijelom iz kredita Hrvatske banke za obnovu i razvoj (HBOR), a manji dio osigurat će iz vlastitih izvora. „Projektom Rekonstrukcija sustava javne rasvjete na području Velike Gorice izračunat je financijski pokazatelj isplativosti ulaganja, odnosno povrat ulaganja izvršen prema cijeni kWh energije koju je Grad dobio u postupku javne nabave. Po toj cijeni isplativost investicije iznosi 1,75 godina. Međutim, kako je hrvatska vlada Uredbom regulirala cijenu energije po kojoj se trenutno plaća energija za javne rasvjetu te ako uzmemo u obzir trenutnu cijenu energije, analiza isplativost investicije iznosi 4,73 godine, odnosno 57 mjeseci“, zaključio je Dubravko Katulić.

A da nakon dovršetka projekta zamjene postojeće javne rasvjete ekonomičnijom i ekološki prihvatljivijom Velika Gorica doista može računati na značajne uštede u gradskom proračunu, najbolje svjedoči primjer i iskustvo Poreča, koji je unatrag tri godine krenuo u opsežan proces modernizacije javne rasvjete i time osjetno smanjio potrošnju energije. Gradonačelnik Poreča Loris Peršurić objasnio je za Megawatt da je projekt modernizacije javne rasvjete u gradu proveden u dvije faze. „Prilikom izvođenja prve faze modernizacije, koja je dovršena 2020. godine, nisu se mijenjali rasvjetni stupovi niti interpolirala nova rasvjetna mjesta, već se isključivo vršila zamjena rasvjetnih tijela na postojećim stupnim mjestima javne rasvjete. Projektom modernizacije druge faze javne rasvjete Poreča, koji je upravo u tijeku, nastavit će se radovi na zamjeni rasvjetnih tijela isto kao u prvoj fazi, čime će sveukupno u obje faze biti zamijenjeno preko 2000 svjetiljki javne rasvjete“, tumači Peršurić i dodaje da je financijski dio, odnosno ušteda na izdacima za utrošak električne energije bila jedna od bitnih komponenti sveukupnog motiva za postupak modernizacije. No posebno ističe da je Poreč jedan od vodećih gradova u Hrvatskoj koji posebno brine i o svom okolišu, pa je i to bio dodatni motiv koji je uvelike pridonio da se priđe modernizaciji javne rasvjete.

‘Poreč je jedan od vodećih gradova u Hrvatskoj koji posebno brine i o svom okolišu’, rekao je gradonačelnik Loris Perušić. FOTO: Grad Poreč

I Poreč je projekt modernizacije javne rasvjete dobrim dijelom pokrio kreditom HBOR-a. Rok povrata investicije iznosi od pet do šest godina za prvu fazu projekta, prvenstveno kroz uštedu na utrošku električne energije i osnovnom održavanju postrojenja javne rasvjete, kaže Peršurić, dok se za drugu fazu predviđa sličan rok povrata, ali će on donekle ipak ovisiti o situaciji na tržištu električne energije, odnosno o cijeni struje te o mjerama koje će Vlada donositi u nadolazećem razdoblju. No benefiti od do sada provedene faze projekta već su vidljivi na ekonomskoj i ekološkoj razini. „Iskustvom nakon realizacije modernizacije javne rasvjete kroz izvođenje prve faze, rezultati koji su projektnom dokumentacijom bili predviđeni zaista su se ostvarili i kroz praćenje stanja utroška električne energije. Na pojedinim mjernim mjestima, ovisno o broju zamijenjenih svjetiljki te njihovim vršnim snagama, došlo je do uštede od čak 80 posto utrošene električne energije u usporedbi s ranijim razdobljem. Takva ušteda generira jednako smanjenje godišnje emisije CO2 koja je s prethodnih 221,24 tone na godinu smanjena na 58 tona. U protekloj 2022. godini Grad je uštedio više od 120.000 eura na godišnjoj razini, uspoređujući s 2019. godinom, koja je zadnja meritorna godina za uspoređivanje prije rekonstrukcije i zamjene rasvjetnih tijela javne rasvjete“, kazao je Peršurić.

Na naše pitanje je li Grad prilikom planiranja projekta modernizacije javne rasvjete koristio iskustva drugih gradova u Hrvatskoj ili čak izvan nje, Peršurić odgovara da Poreč nije bio prvi u svojem okruženju koji je proveo postupak modernizacije, ali je svakako bio među prvima koji su započeli s ugradnjom modernih svjetiljki u LED tehnologiji prilikom izgradnje i dogradnje novih trasa i projekata javne rasvjete. „Pomno smo pratili tržište i ponudu svjetiljki koje se ugrađuju prilikom modernizacije, kao i modele koji su se nudili. Razmatrali smo i oblik javno-privatnog partnerstva koji u svojim počecima nije bio prihvatljiv prvenstveno zbog viske cijene ponuđenih proizvoda, upitne kvalitete i porijekla svjetiljki, garantnog roka na svjetiljke i svjetlosni tok, a jedan od važnih parametara nam je bio i izgled svjetiljki, jer je Poreč turistički grad pa smo i tu komponentu morali uzeti u obzir. Zbog toga je Grad Poreč s manjim vremenskim odmakom analizirao sve aspekte tržišta i nakon što su na tržištu zavladali puno bolji i kvalitetniji uvjeti, krenuli smo u postupak modernizacije javne rasvjete“, objasnio je gradonačelnik i dodao kako se takav pristup svakako isplatio, jer je u međuvremenu LED tehnologija uvelike napredovala. „Postala je ekonomičnija, na tržište su pristigle brojne optike prilagođene svim potrebama jedinica lokalne samouprave, pristigli su kvalitetniji i oblikovno prihvatljiviji modeli svjetiljki, a iz razgovora sa stručnim djelatnicima saznali smo da su prvi primjerci ugrađenih svjetiljki unutar postupaka modernizacije trajali upola manje od deklariranih podataka“, pripovijeda Peršurić. Ozbiljnim pristupom, pažljivim planiranjem i odabirom tehnologije Grad Poreč je zamjenom klasičnih rasvjetnih tijela LED rasvjetom samo u 2022. u gradskom proračunu uštedio oko 120.000 eura, odnosno dosadašnji je račun za javnu rasvjetu smanjio za oko 78 posto u usporedbi s 2019., koja je zadnja mjerodavna godina za uspoređivanje prije rekonstrukcije i zamjene rasvjetnih tijela.

Grad Poreč je zamjenom klasičnih rasvjetnih tijela LED rasvjetom samo u 2022. u gradskom proračunu uštedio oko 120.000 eura. FOTO: Grad Poreč

Tekst nastao u suradnji s Janafom

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.