MOĆNIJI OD DRŽAVE Šušnjar je lagao o masovnim kaznama za trgovačke lance, evo što smo otkrili

Autor:

Konzum, Lidl, Plodine, Spar, Kaufland, Studenac, Tommy, NTL, Zeljko Hladika/PIXSELL

Ante Šušnjar, DP-ov ministar gospodarstva, koji je došao u fokus javnosti zbog izjave da bi građani trebali sami peći kruh ako im je preskup, nedavno je izjavio i da je Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja “kaznila niz trgovačkih lanaca zbog neopravdanog dizanja cijena” te da su cifre bile visoke. No, je li to istina?

Šušnjar je izjavu o kažnjavanju trgovačkih lanaca izrekao 27. listopada gostujući na RTL-u Danas, kad je odgovarao na pitanja o tome zašto građani ne osjete da “gospodarstvo cvjeta”. Voditelji su konstatirali da su cijene u Sloveniji manje nego u Hrvatskoj pa i u istim lancima u Njemačkoj. Pitali su ministra zašto je kod nas uvijek skuplje.

“S obzirom na ove pokazatelje, ali i analize trgovačkih lanaca sa sjedištima van Hrvatske, nije samo ta cijena u odnosu na Hrvatsku. Oni se pravdaju logistikom, ali napravili smo analizu istog kozmetičkog lanca koji plasira proizvode i u Austriji, Sloveniji, Italiji i Hrvatskoj. I jedino su u Njemačkoj dominantno jeftiniji gdje je njihova proizvodnja. Tu imamo i problem jedinstvenog tržišta EU koje nije zaživjelo u svom punom jeku. Na vijeću ministara smo već naglasili na to”, kazao je Šušnjar. Potom je upitan slaže li se s ministrom poljoprivrede Josipom Dabrom da postoji dogovor trgovačkih lanaca o dizanju cijena.

NEKA JEDU KOLAČE Šušnjar poručio građanima da se ne žale na cijene, nego sami peku kruh. Bulj mu nije ostao dužan

“Dabro je pozvao građane da kupuju hrvatsko, a i ja pozivam na to. Taj dio kontrolira naša Agencija za kontrolu tržišnih natjecanja. Vlada je intervenirala odnosno fiksirala cijene 30 ključnih proizvoda, a i smanjila je PDV na neke proizvode. Mi smo intervenirali, ali cijene se nisu smanjile“, rekao je Šušnjar. “Je li to netko prijavio Agenciji?”, pitali su Šušnjara. “Sve prijave se obrađuju. Oni su neovisna agencija”, odgovorio je i dodao da je kažnjen niz trgovačkih lanaca.

Provjerili smo stoga koji su to lanci kažnjeni i je li među njima 10 najvećih trgovaca u Hrvatskoj.

Nije kažnjen niz trgovaca kao što to Šušnjar tvrdi

Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja nije 2024., a ni 2023. godine kaznila “niz trgovačkih lanaca” kao što tvrdi ministar gospodarstva, već samo njih nekoliko. Ove godine su zbog nametanja nepoštene trgovačke prakse kažnjena samo tri lanca, a među njima je tek jedan iz top 10 najjačih. Riječ je o Studencu koji je kažnjen sa 132.000 eura, a preostala dva su DJELO d.o.o. iz Bilica te TP Varaždin d.o.o. koji su kažnjeni sa 65.000 eura i 30.000 eura.

ISPECI PA RECI Šušnjar objasnio nespretnu izjavu: ‘Jako volim domaći kruh, što se na meni i vidi’

Ni prošle godine Agencija nije kaznila niz trgovačkih lanaca. Plodine su “najjače ime” s liste kažnjenih pa je tako taj trgovački lanac morao platiti kaznu od 15.000 eura zbog nametanja nepoštenih trgovačkih praksi. Također, 2023. kažnjeni su i zabočki Trgocentar d.o.o. s 13.272 eura te Mlin i pekare d.o.o. iz Siska s 1.500 eura. Kaznom od 15.000 eura kažnjen je Ultra Gros d.o.o. iz Zagreba.

Tko je najjači po dobiti?

Konzum je 2023. ostvario prihod od 1,88 milijardi eura, što predstavlja rast od 17,6 posto, dok je neto dobit iznosila 18,4 milijuna eura, uz povećanje od 4,2 posto. S druge strane, Lidlov prihod iznosio je 1,19 milijardi eura, što je porast od 11,4 posto, a neto dobit dostigla je čak 56,6 milijuna eura, uz rast od 9 posto. Na trećem mjestu po prihodima nalazi se Spar, koji je ostvario 988 milijuna eura, što je povećanje od 20 posto, a neto dobit iznosila je 789 tisuća eura, pokazuju podaci objavljeni na Fininom servisu InfoBiz.

Plodine su skliznule su s treće na četvrtu poziciju po ostvarenom prihodu, koji je iznosio 889,9 milijuna eura, što je rast od 12,6 posto. Neto dobit je, međutim, bila iznimnih 52,2 milijuna eura, uz impresivan rast od 59 posto. Kaufland je ostvario prihod od 738,3 milijuna eura (rast od 14 posto), uz neto dobit od 12,2 milijuna eura, što je povećanje od 37,5 posto. Na šestom mjestu nalazi se Studenac, čiji je prihod, nakon niza akvizicija, dosegao 659 milijuna eura, što je povećanje od 58,9 posto, a neto dobit iznosila je 3,49 milijuna eura.

NEDOSTATAK EMPATIJE Benčić: ‘Šušnjar je Marija Antoaneta 21. stoljeća’

Tommy, splitski lanac u vlasništvu Tomislava Mamića, zauzima sedmo mjesto s prihodom od 611,7 milijuna eura, što je rast od 12 posto, dok je neto dobit iznosila 23,6 milijuna eura, što je povećanje od 32 posto. KTC, pod vlasništvom obitelji Katavić, nalazi se na osmom mjestu, s prihodom od 277,7 milijuna eura, što je rast od 11 posto, dok je neto dobit iznosila 6,15 milijuna eura, uz pad od 14,6 posto. Deveti je NTL (Narodni trgovački lanac), koji je ostvario prihod od 178,3 milijuna eura, što je povećanje od 11,6 posto, dok je neto dobit iznosila 5,32 milijuna eura, uz rast od 2 posto. Na desetom mjestu nalazi se Trgovina Krk iz Malinske, koja je ostvarila prihod od 176,4 milijuna eura (rast od 22 posto) i neto dobit od 5,9 milijuna eura (povećanje od 7,2 posto).

Ovako izgleda poredak najjačih trgovačkih lanaca po dobiti:

  1. Konzum plus
  2. Lidl
  3. Plodine
  4. Spar
  5. Kaufland
  6. Studenac
  7. Tommy
  8. KTC
  9. Trgovina Krk
  10. NTL

Što Šušnjar planira napraviti kako bi se spriječilo divljanje cijena u trgovinama?

Šušnjar je u srijedu, 11. prosinca, ponovno bio gost RTL-a Danas gdje je ponovno upitan o cijenama. Pitali su ga što radi da ograniči divljanje cijena te rekli da je premijer Andrej Plenković izjavio da od ministra gospodarstva očekuje konkretan plan.

“Napravili smo analize s Državnim inspektoratom i sada ćemo na nivou Vlade razmatrati potencijalne mjere koje će biti usmjerene na smanjenje pritiska cijena na građane. Građani su uvijek u fokusu i prvi o kojima u Vladi vodimo računa. Ova analiza će biti usmjerena na to treba li proširiti listu proizvoda (kojima je Vlada ograničila cijene op.a) ili neke možda i ukloniti”, rekao je Šušnjar.

MINISTAR GOSPODARSTVA Šušnjar: ‘Vlada je intervenirala, ali cijene se nisu smanjile. Postoji rješenje za to’

“Razmišljate li možda da i kruh bude među proizvodima kojima treba ograničiti cijenu – na primjer na jedan euro?”, upitan je Šušnjar. “Ako budemo previše regulirali i ograničavali cijene, doći će do nestašice proizvoda na policama – tako da ne možemo. Mi smo opredijeljeni kao tržišna ekonomija. Kako ne bi ostavili tržište bez tih proizvoda – mi smo regulirali ključne proizvode. Vlada je ograničila cijenu energenata, cijenu ključnih proizvoda i tako brinemo o našim građanima”, odgovorio je.

“Zamrznute cijene idu dalje do odluke o opozivu”, poručio je ministar gospodarstva.

Izgleda da će cijene u Hrvatskoj i dalje će rasti, unatoč (neistinitim) tvrdnjama ministra gospodarstva da su poduzete mjere protiv lanaca i trgovaca koji neopravdano podižu cijene. Trgovci će i dalje pronalaziti načine za povećanje cijena, dok će se građani teško nositi s posljedicama kao i sa sve većim pritiskom na kućni budžet.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

ljerka.d.

prije 1 mjesec

Simptomaticno - kaznjene samo firme pod hrv. upravom.

gsad

prije 1 mjesec

DP je cisti pornic. Samo je vise triple. Najgora stranka u povijesti drzave. A znamo kakvih je sve pokemona bilo.

gsad

prije 1 mjesec

DP je cisti pornic. Samo je vise triple. Najgora stranka u povijesti drzave. A znamo kakvih je sve pokemona bilo.