MJESEC KAO SAVEZNIK U VRTU: Jeste li čuli za sadnju prema Mjesečevim mijenama?

Autor:

Pixabay

Vrtlarstvo usklađeno s Mjesečevim mijenama prakticira se odavnina. Drevne kulture diljem svijeta svoje su vrtlarske zadatke obavljale u skladu s Mjesečevim ciklusima, a i mi to danas činimo, što potvrđuje činjenica da se svake godine izdaju lunarni kalendari za vrtlare, a u novije vrijeme postoje i aplikacije koje nam pomažu uskladiti vrtlarske s Mjesečevim aktivnostima.

U nastavku vam donosimo osnovna načela lunarnog vrtlarenja te otkrivamo što o njemu kažu vrtlari. Ima li zaista Mjesec utjecaja na to kolike će nam biti tikvice?

“Biljke i životinje su, baš poput nas, najvećim dijelom sastavljeni od vode pa je prirodno da gravitacijska sila Mjeseca ima utjecaja na njih”, objašnjava Toby Wolf, stručnjak za lunarno vrtlarenje i tvorac kalendara sadnje po Mjesečevim mijenama, za portal BHG.

Teorija o lunarnom vrtlarenju kaže da bi određene usjeve trebalo saditi u skladu s tim različitim fazama. Bolji rezultati – veći plodovi i bogatiji urod, posljedica su Mjesečevog utjecaja na zemlju – Mjesec izvlači vodu na površinu tla te tako dovodi do porasta razine soka u biljkama, ovisno o fazi u kojoj se nalazi.

“Ovi koncepti nisu znanstveno dokazani i mnogi stručnjaci ne vjeruju da gravitacijska sila Mjeseca ima bilo kakav učinak na manje vodene površine poput biljnog soka, no ima puno i onih koji vjeruju”, kaže vrtlarica Jessica Mercer za portal Homes and Gardens.

“Vrtlari su generacijama promatrali dinamiku rastu biljaka tijekom različitih mjesečevih faza. Neki su apsolutno uvjereni da mjesec ima utjecaja, dok drugi u to ne vjeruju, dodaje Anna Ohler, vlasnica rasadnika Bright Lane Gardens.

Faze lunarnog vrtlarstva

Da biste isprobali ovu metodu, obratite pažnju na mjesečeve mijene te na razliku između rastućeg i opadajućeg mjeseca.

Rastući mjesec – prva i druga lunarna faza: razdoblje od mladog do punog mjeseca. U ovoj fazi svjetlost jača.

Mjesec u opadanju – treća i četvrta lunarna faza: od punog mjeseca natrag do mladog mjeseca. U ovoj fazi se svjetlost Mjeseca smanjuje.

Prva faza – mladi Mjesec

U prvoj i drugoj fazi vlaga povlači prema gore i sada je vrijeme za lisnato povrće.

“Sadite nadzemno povrće kada Mjesec raste. To je dobro za razvoj listova”, savjetuje Ohler. U ovoj fazi sadite, primjerice, špinat, zelenu salatu i blitvu.

Druga faza – prva četvrtina

Nastavite sa sadnjom nadzemnih usjeva. “Dodatno svjetlo može koristiti biljkama sa sjemenkama koje rastu unutar ploda”, dodaje Mercer.

U ovoj fazi sade se paprika, rajčica i grašak.

Treća faza – pun Mjesec

“Nakon punog Mjeseca, mjesečev sjaj slabi ​​i smatra se da se voda kreće dublje u tlo”, kaže Mercer.

Ovo je vrijeme za sadnju korijenskih usjeva i lukovica. Primjerice, krumpira, mrkve, rotkvice, luka, pastrnjaka i češnjak, nabraja Ohle.

“Ovo je također dobro vrijeme za sadnju grmlja i drveća koje treba razviti snažno korijenje’, nastavlja Mercer.
Tijekom faze opadanja preporučuju se berba i rezidba.

Četvrta faza – zadnja četvrtina

“U posljednjoj četvrtini mjesečevog ciklusa, mjesečina se smanjuje i sokovi u biljkama su najoskudniji. U ovoj fazi ne preporučuje se sadnja.

To ne znači da nema posla u vrtu. Iskoristite ovo vrijeme za pripremanje novih gredica, gnojidbu, kompostiranje ili planiranje sadnje za vrijeme koje slijedi.

Također, na prelasku iz faze u fazu Mjesec je prazan. To se događa otprilike svakih sedam dana i traje 12 sati prije prelaska i 12 sati nakon prelaska u drug fazu. U to vrijeme trebali biste mirovati po pitanju vrtlarskih aktivnosti. Ne sadite, ne orezujte i ne vršite sjetvu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.