Ubod stršljena može biti koban i zbog toga treba poduzeti sve kako do njega ne bi došlo. Uz europske stršljene u Hrvatskoj su aktivni i azijski. Sitniji su od europskih koji mogu narasti do 2,5 cm.
Stršljeni nemaju prirodnog neprijatelja. Mogu vas ugristi ili ubosti. Opasniji je ubod, osobito ako ste alergični. Tad je moguće i smrtonosan.
Gnijezdo stršljena nikada ne uklanjajte sami, već zovite stručnjake.
Kako biste spriječili ove “građevinske radove” u vašoj blizini, postavite umjetno gnijezdo. Stršljeni su teritorijalne životinje i ako vide da već postoji konkurentsko gnijezdo, svoje će napraviti negdje drugdje.
Lažno gnijezdo možete kupiti, a možete ga i napraviti od papira ili isplesti. Bit će poput ovog na fotografiji. Priznate ćete, vrlo jednostavno rješenje protiv uboda koji nije ni malo bezazlen.
Kako se zaštititi od stršljena?
Osim postavljanja umjetnog gnijezda, poduzmite još nekoliko koraka. Stršljeni, kao i sva druga živa bića trebaju hranu i vodu. Svejedi su, a osobito ih privlači voće. Zatvarajte hranu u posude, uklanjajte ostatke i ne držite kante za smeće otvorenima. Isto vrijedi i za vodu. Jezerca, fontane ili čaša vode koja ostane na stolu pravi je mamac za stršljena.
Privlači ih i ljudski znoj pa održavajte higijenu, a ljeti se i više puta dnevno tuširajte.
Postoje biljke koje ih tjeraju. Ustvari djeluju na njih kao i na ostale insekte. To su ružmarin, lavanda, limunska trava i bosiljak. Posadite ih na balkonu, terasi i u vrtu.
Ako vas stršljen ipak ubode ili ugrize?
Ako niste alergični na njega, simptomi će biti poput onih kod uboda ose i nestat će kroz sat vremena. Dezinficirajte ubod i na njega stavite led. Ako je ostao žalac, izvadite ga.
No, ukoliko ste alergični na histamin koji se nalazi u otrovu stršljena, što prije potražite medicinsku pomoć.
Alergijska reakcija očituje se otežanim disanjem, povišenom temperaturom, mučninom i groznicom te oticanjem čitave ruke ili noge, odnosno dijela tijela u koji vas je ubo stršljen. Taj dio tijela držite na povišenom u odnosu na trup, kako biste spriječili širenje otrova.
Najopasniji su ubodi u predjelu glave i vrata jer mogu dovesti do gušenja.
Kako biste smanjili vjerojatnost da se uopće nađete u potencijalno opasnoj situaciji, pridržavajte se gore navedenih mjera.
Komentari