Danas je u Imotskom i Zagrebu provedena nova USKOK-ova akcija, koja je usmjerena na gradnju zgrade koju lokalni stanovnici nazivaju “kulom stražarom” ili “imotskim towerom”.
USKOK-ovi istražitelji fokusiraju se na izdavanje građevinske dozvole investitorima, za što postoji sumnja u primanje mita, piše Slobodna Dalmacija.
Akcija obuhvaća pet osoba, među kojima je i dr. Darko Oreč, imotski liječnik specijalist interne medicine, koji radi u Domu zdravlja u Imotskom, a koji je također uhićen. USKOK-ovi istražitelji tijekom jutra provodili su pretrage njegove imovine i prostora koji koristi.
USKOK OPTUŽIO SKUPINU Lažirali isprave za kamiondžije i vozače opasnog tereta i tvari
Koga istražuju?
Osim Oreča, u centru istrage su i Ivo Ždero, voditelj imotske ispostave županijskog Ureda za graditeljstvo i prostorno uređenje, Marijan Puljiz, njegov kolega i viši referent, arhitekt Josip Halapija iz Zagreba, te vlasnik tvrtke koja je izradila glavni projekt za spornu zgradu. Prema dostupnim informacijama, svi su uhićeni i tijekom četvrtka bit će ispitivani u USKOK-u.
Utvrdit će se hoće li biti zatraženo određivanje istražnog zatvora, a javnosti još uvijek nije poznato koliko je iznosio mito i kako je podijeljen među osumnjičenima.
Skandal sa zgradom
O zgradi koja je ubrzano sagrađena u blizini Modrog jezera, zaštićenog spomenika prirode, Slobodna Dalmacija pisala je krajem 2023. godine, nakon čega su uslijedile reakcije državnih institucija.
Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine obavijestilo je da je provelo nadzor nad zakonitošću postupka izdavanja građevinske dozvole iz rujna 2023. godine, koju su izdale nadležne službe u Imotskom. Dozvola je izdana na temelju zahtjeva investitora Darka Oreča iz Zagreba, Tomislava Karamatića iz Posušja i Igora Petrica iz Fojnice, koje je zastupao opunomoćenik Josip Halapija iz Zagreba.
Nakon što je izbio skandal, Oreč je izjavio da zgrada ima sve potrebne dozvole te da je njegov jedini “krimen” što je odlučio investirati vlastiti novac u realizaciju ovog projekta. “Navedenom građevinskom dozvolom dozvoljeno je građenje, rekonstrukcija (zamjena) postojeće poslovne građevine u zgradu stambene namjene, 2.b skupine, katnosti šest etaža (suteren + prizemlje + 4 kata), ravnog krova, sastoji se od 14 spremišta, 6 garažno-parkirnih mjesta u suterenu zgrade i 14 samostalnih stambenih jedinica u nadzemnim etažama”, navodi Ministarstvo u odgovoru.
Također, Ministarstvo je obavijestilo javnost o nepravilnostima u postupku izdavanja građevinske dozvole, uključujući postupanje službenika koji je vodio postupak. Upute su upućene prvostupanjskom tijelu da osigura pravilnu primjenu zakonskih propisa, dok je Hrvatska komora arhitekata pozvana da pokrene stegovne postupke protiv arhitekta Halapije zbog ozbiljnog kršenja profesionalnih dužnosti.
Komentari