Mišo Nejašmić, član Zajednice nakladnika i knjižara i jedan od organizatora Noći knjige, za Zagreb News pojašnjava zašto je važna manifestacija Noć knjige i kakvi izazovi stoje pred knjižarima
Noć knjige je manifestacija pokrenuta 2012. godine kako bi se, barem na jedan dan, govorilo o radosti i važnosti čitanja knjiga.
Cilj projekta je kroz takvu manifestaciju potaknuti kulturu čitanja i uvažavanja knjige kao civilizacijskog i kulturnog dosega te dati poticaj razgovoru o statusu i važnosti knjige u suvremenom društvu. Povod za to su Svjetski dan knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dan hrvatske knjige (22. travnja). Manifestacijom Noć knjige, koja će se ove godine održavati od 21. do 23. travnja, a u povodu Svjetskog dana knjige i autorskih prava i Dana hrvatske knjige i 12. godinu zaredom slavi se knjiga i daje poticaj kulturi čitanja u suvremenom društvu. Noć knjige 2023. održava se na temu Sanjaju li roboti električne knjige? i propituje fenomen umjetne inteligencije. Može li umjetna inteligencija biti korisna i za knjigu i čitanje? Kako? Zanemarujemo li, oslanjajući se olako na njezina rješenja, vlastite intelektualne resurse? To su samo neka od pitanja kojima će se baviti Noć knjige. Na Noć knjige nadovezat će se maloprodajna akcija Knjiga svima i svuda u gotovo svim knjižarama diljem Hrvatske, online shopovima nakladnika i online knjižarama s prigodnim akcijskim popustima u trajanju od 21. do 30. travnja. Mišo Nejašmić, član Zajednice nakladnika i knjižara i jedan od organizatora Noći knjige, za Zagreb News pojašnjava zašto je važna manifestacija Noć knjige i kakvi izazovi stoje pred knjižarima.
ZgNews: Noć knjige ove godine održava se 12. put. Zašto se obilježava, kome je najviše namijenjena?
Noć knjige je međunarodna manifestacija kojom se obilježava Svjetski dan knjige i autorskih prava. Radi se o društvenoj manifestaciji tijekom koje u fokus stavljamo knjigu kao civilizacijski proizvod. Uključuju se svi koji su na bilo koji način uključeni u proizvodnju i život knjige u našem društvu ili potiču čitanje kao važan kulturni obrazac.
ZgNews: Zašto je ona važna, koje su najveće dobrobiti od takve jedne manifestacije?
Jednom godišnje uz obilježavanje važnih obljetnica i ljudi koji su ostavili dubok trag u našoj kulturi otvaramo po nama važne teme koje su našem društvu, ali i civilizaciji postavljene kao izazov te radimo neku vrstu inventure i samorefleksije kako se kao društvo i pojedinci odnosimo prema knjizi i čitanju.
ZgNews: Tema ovogodišnje manifestacije je umjetna inteligencija i sve što ona može donijeti. Kakve novosti umjetna inteligencija može donijeti u književnost, na koji način se može iskoristiti?
Ove godine tema se ‘nametnula’ ubrzavanjem tehnološke revolucije koja će brzo prodrijeti u sve sfere našeg života pa i u svijet knjige, kako njene proizvodnje, tako i načina kako će se knjige pisati, proizvoditi i čitati. Puno pitanja se nameće, neke od odgovora ćemo moći čuti kroz emisije koje smo pripremili i kroz mnoštvo programa organiziranih na tu temu za trajanja manifestacije.
ZgNews: Može li, prema vašem mišljenju, računalo biti uspješan pisac ili barem pisac? Pretpostavljam da će se o takvim i sličnim temama razgovarati ove godine.
Tehnologija UI-ja na području jezika i fabuliranja je iznenađujuće napredovala i tako se brzo razvija da će aplikacije poput ChatGPT-a sigurno biti korištene i u te svrhe. Već i sad u korištenju, po mom skromnom mišljenju, daju iznenađujuće dobre rezultate. Bit će interesantno pratiti razvoj situacije.
ZgNews: Noć knjige obilježit će i važne obljetnice. Prije 150 godina rođena je Marija Jurić Zagorka, kao i Dinko Šimunović i A.G. Matoš, a okrugle su godišnjice rođenja i Miroslava Krleže i Miljenka Smoje. Što možemo naučiti od najvećih, koliko ih cijenimo?
Jedan od aspekata manifestacije je i obilježavanje obljetnica autorica i autora koji su obilježili našu književnost te ostavili neizbrisiv trag u životu knjige na ovim prostorima. Želja nam je aktualizirati ih i novim generacijama približiti njihova djela te ukazati na važnost i njihovu ulogu u svemu što danas baštinimo.
ZgNews: Ove godine osnovne i srednje škole sudjelovale su u natječaju, o čemu se radi i zašto je važno da upravo djeca budu u fokusu kad je u pitanju knjiga?
Kao i niz godina do sada, posebno smo okrenuti prema djeci i mladima kroz uključivanje u niz programa namijenjenih za njihov uzrast. I ove godine vode se dva natječaja, literarni i likovni, uz bogat nagradni fond koji je osigurao naš pokrovitelj TOZ-Penkala.
ZgNews: Bez obzira na brojne akcije i velik trud knjižarske i nakladničke struke, i dalje se u Hrvatskoj gotovo pa i ne čita. Kakve su brojke i što se može napraviti da brojke više ne budu tako porazne?
Činjenica je da čitanje knjiga bilježi trend pada zadnjih godina te da su razlozi tome kompleksni i višeslojni, no tom problemu treba prići kao civilizacijskom izazovu te uz istraživanja i manifestacije poput Noć knjige raditi na stvaranju politika koje će se nositi s takvim izazovom.
Komentari