Miro Skalicki : “Uvijek je problem industrija. Ako ona stane, pada BDP, inflacija raste”

Autor:

23.08.2022., Zagreb -  Blizi se 9. mjesec, znaci blizi se i jesen kada bi struja i plin trebali poskupiti. Photo: Antonio Jakus/PIXSELL

Photo: Antonio Jakus/PIXSELL

Izgledna kriza energenata predstavlja jednu od ‘vrućih’ tema koja zanima javnost. To je razlog da je u News roomu N1 televizije gostovao energetski stručnjak Miro Skalicki.

Ovisnost Europe o ruskim energentima stvarana je dugi niz godina i stoga je teško očekivati da će rješenje biti pronađeno u kratkom razdoblju. “Vidjet ćemo kako će se stvari odvijati ove zime. Zasad nas vrijeme služi i ja se nadam da neće biti neke jake zime, jer ona može stvoriti dosta problema”, rekao je Skalicki. Vjeruje da će većina zemalja uspjeti nabaviti dovoljne zalihe plina za kućanstva, ali ostaje ključni problem opskrbe industrije, što može izazvati velike potrese na tržištu i u gospodarstvu.

“Hrvatska ipak raspolaže s 30-ak posto vlastitih izvora plina. To bi zajedno s podzemnim skladištem moglo biti gotovo dovoljno za urednu opskrbu kućanstava. Uvijek je problem industrija. Ako ona stane, pada BDP, inflacija raste i stvaraju se drugi problemi. Ne mislim da će se Europa smrzavati, mislim da će Putin malo puštati, malo zatvarati, jednostavno se tu poigravati, ali mislim da će plin putovati prema Europi. Mislim da se kompletna nestašica neće dogoditi, ali je moguće da će stalno biti na rubu”, odgovorio je Skalicki na pitanje o mogućnosti nestašice pline u našoj zemlji.

Stoga se slaže i smatra logičnom moguću mjeru zabrane izvoza plina u izvanrednim uvjetima. Naglašava da je posljednjih nekoliko mjeseci prevelika pažnja bila posvećena nafti i njenim prerađevinama, koje su  na međunarodnom tržištu rasle mnogo manje od cijena struje i plina. Poseban problem vidi u činjenici da je hidropotencijal Europe vrlo loš, jer nema dovoljno akumulacija, što znači da ukoliko bude problema s plinom, biti će ga i sa strujom. “Imamo nuklearku, ali i tu kod niskog vodostaja može biti problem s hlađenjem nuklearke. Plin se više manje svugdje sada koristi u termoelektranama za proizvodnju topline i električne energije. Pitanje je što zemlje rade da se osiguraju u slučaju manjka plina? Kupuju lož ulje i mazut, a to je jedan derivat kao dizel. Zato je dizel počeo u jednom trenutku rasti, a benzin padati”, pojasnio je.

Vladine mjere ocijenio je dobrim i moguće korisnim, ali najdjelotvornije je stabilno tržište koje ne izaziva izvanredne situacija. “To nije dokument koji je zamrznut, ne vidim razloga da se neke manjkavosti ne bi mogle ispraviti”, poručio je Skalicki za N1 komentirajući određene manjkavosti koje se sada uočavaju.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.