MIRO BULJ: ‘O netransparentnom trošenju novca u Domu zdravlja Trogir izvijestit ću premijera i Sabor’

Autor:

27.10.2016., Zagreb - Na dnevnom redu danasnjeg nastavka sjednice Sabora RH je rasprava o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Ovrsnog zakona. Prije pocetka sjednice prisegnuli su novi zastupnici. Miro Bulj
Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Djelatnici trogirskoga Doma zdravlja ustvrdili su u ponedjeljak kako se građevinski radovi na tom objektu izvode bez dozvole i suglasnosti zakupaca te da se novac troši netransparentno, a u tome im se pridružio i saborski zastupnik Mosta Miro Bulj koji je rekao da će o svemu izvijestiti premijera, Hrvatski sabor i građevinsku inspekciju.

Ulaže se u hemodijalizu koja je već obnavljana
Liječnica u trogirskome Domu zdravlja Milija Baldić-Lukšić rekla je da se u obnovu nije ulagalo, a sada se ponovno uređuje dio zgrade u kojem je hemodijaliza, koji je bio potpuno renoviran prije 11 godina, kad je također uloženo nekoliko milijuna kuna.
“Renovira se nešto u što se već jednom ulagalo. Drugi dio zgrade prokišnjava, okoliš je zapušten, pacijenti, a pogotovo djeca, su ugroženi”, rekla je.
Ocijenila je da novac koji se sada ulaže u hemodijalizu nije transparentan.
“To su decentralizirana financijska sredstva županije i trebala su biti drugačije uložena. Uz to, trebalo je povući novac iz EU fondova za energetsku obnovu zgrade, a zatim ići u sanaciju hemodijalize”, istaknula je. Potužila se da ih, kao zakupce prostora, nitko nije kontaktirao iako zbog radova na zgradi ostaju bez centralnoga grijanja, struje i vode, velika je buka, a zgrada je napukla jer su se rušili nosivi zidovi te je narušena statika.
Osim toga, izvođači radova nisu dobili potrebne dozvole za rekonstrukciju, a zaposlenici ne znaju ni tko je izvođač radova jer gradilište nije propisno označeno, dodala je.
Liječnici kažu kako im je objašnjeno da se radovi izvode “zbog zdravstvenog turizma”, što oni podupiru, no smatraju da su u Domu zdravlja ponajprije radi primarne zdravstvene zaštite i građana Trogira kojima prvima treba pružiti uslugu, a nakon toga može se razmišljati i o zdravstvenom turizmu.
Bulj: Zadnji čavao u lijes splitsko-dalmatinskog zdravstva
Saborski zastupnik Mosta Miro Bulj ustvrdio je da su splitsko-dalmatinski župan Zlatko Ževrnja i njegovi prethodnici, baš kao i ravnatelj Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije Dragomir Petric i oni koji su na toj dužnosti bili prije njega, “grobari zdravstvenih usluga te ustanove”, zbog čega će pisati ministru zdravstva, premijeru i građevinskoj inspekciji.
Ocijenio je da trošenje decentraliziranih financijskih sredstava kojima se obnavlja ono što je već obnovljeno nije transparentno te da mladi liječnici odlaze jer se Splitsko-dalmatinska županija ne bori za specijalizacije. Smatra da se decentralizirana financijska sredstva moraju ulagati u korist građana, liječnika i specijalizacija za mlade doktore.
“Ponašanje župana Zlatka Ževrnje i Upravnog vijeća Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije je zadnji čavao u lijes splitsko-dalmatinskog zdravstva. Sredstva su trebala biti uložena u što bolju zdravstvenu uslugu, a ne da se mijenjaju prozori. Župan i ravnatelj Doma zdravlja ne rade u interesu građana, a ni liječnika”, zaključio je Bulj. Odbio je insinuacije da je u Trogiru danas u sklopu predizborne kampanje te je poručio da je uvijek bio i bit će uz građane.
Ževrnja: Bulj priča bez argumenata
Prozvani župan Zlatko Ževrnja rekao je za Hinu da Dom zdravlja Splitsko-dalmatinske županije ima Upravno vijeće i ravnatelja koji nije stranačka osoba.
“Buljeve ocjene o svim dosadašnjim županima kao ‘grobarima’ županijskog zdravstva mogu biti njegov osobni stav, ali objektivne činjenice govore sasvim drugačije. Ne želim ponavljati koliko i gdje je sve županija ulagala u obnovu ili izgradnju novih objekata po cijeloj županiji, koliko ukupno ulažemo u zdravstvo, od Zavoda za hitnu medicinsku pomoć, županijskih ljekarni, stomatološke poliklinike, Nastavnog zavoda za javno zdravstvo i s koliko sredstava svake godine participiramo u nabavi potrebne opreme za KBC, što nam nije zakonska obveza. Mogu samo zaključiti da gospodin Bulj daje paušalne izjave bez ikakvog argumenta”, zaključio je Ževrnja.
Ravnatelj Doma zdravlja Dragomir Petric ustvrdio je kako nema nikakve zakonske obveze da zakupce pita suglasnost za uređenje te da neki od njih za zakupninu duguju 50 tisuća kuna. Objasnio je da žele preurediti hemodijalizu jer su bolesnici u uvjetima koji ne odgovaraju današnjem standardu. “Isto tako smo uredili hemodijalizu u Sinju, Imotskom i Supetru, pa je vrijeme da je uredimo i u Trogiru. To nije investicija koja se radi na brzinu, nego se sprema dvije godine, i za nju je bila javna nabava prošle godine”, rekao je i dodao da za to imaju svu potrebnu dokumentaciju.
To što je Bulj sve dosadašnje župane i ravnatelje Doma zdravlja “nazvao grobarima zdravstvenih usluga” Petric je ocijenio kao “dno dna”.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)