MIRISNI DOM Pet načina kako da životni prostor uvijek božanstveno miriše

Autor:

Pixabay

Miris ima nevjerojatno snažan utjecaj na naše emocije i sjećanja. Može nas u trenu preseliti u neko drugo vrijeme i prostor, učiniti da ponovno proživimo prošlost.

Utječe i na raspoloženje, stoga želite li se osjećati dobro u svome domu, a i svi koji u njega dođu, posvetite pažnju tome kako on miriše. Pobrinite se da ostane u lijepom sjećanju svakome tko prijeđe preko vašeg praga.

Ne podcjenjujte snagu mirisa.

U nastavku vam donosimo nekoliko načina kao učiniti da dom božanstveno miriše, a da pritom ne koristite štetne kemikalije.

Održavajte čistoću

Temelj mirisnog doma je čistoća. Redovito čistite, detektirajte potencijalne izvore neugodnih mirisa i posebno pripazite na njih. To znači da ćete redovito iznositi smeće, prati kantu za smeće i prostor oko nje. Također, vodite računa da se poklopac kante dobro zatvara.

U ormariće za cipele i ormarić ispod sudopera, stavite vrećice s aktivnim ugljenom koje upijaju neugodne mirise.
Koristite ekološke filtere za zrak.

Također, redovito mijenjajte posteljinu, brišite podove, osvježavajte tapecirani namještaj, ne nakupljajte prljavo suđe u sudoperu i redovito provjetravajte prostor. U ormare s odjećom možete staviti sapune ili rupčiće na koje ste nakapali eterična ulja.

Mirisne sobne biljke

Sobne biljke poznate su po svojim svojstvima pročišćavanja zraka i ugodnim mirisima. Ujedno su i najprirodniji način da vaš dom božanstveno zamiriše.

Neke od najmirisnijih sobnih biljaka su gardenija, plumerija koja se koristi pri izradi parfema, patuljasta ruža, jasmin, osobito vrsta Jasminum Polyanthum te orhideja Cattleya Walkeriana koja miriše na vaniliju i cimet.
Odličan je odabir i maleno citrusno drvce, no bitno je da mu osigurate sve uvjete (poput puno dnevnog svjetla), kako bi moglo rasti.

Kod citrusa predivno i potpuno različito mirišu cvijet, list i plod.

Biljke poput lavande i metvice mogu se također uzgajati unutra i pridonijeti ugodnom mirisu doma, a ujedno ih možete koristiti u kuhinji kao začinsko bilje.

Rezano cvijeće

Cvijeće prostoru ruža eleganciju te ga obogaćuje mirisom. Odaberite cvijeće s mirisom koji vam se sviđa, poput ruža, jasmina, zumbula, frezije, lavande, jorgovana ili božura.

Stavite bukete na strateška mjesta u cijelom domu, kao što su ulazna vrata, stolići za kavu ili noćni ormarići. Vodite računa da cvijeću redovito mijenjate vodu i da u vazama držite samo svježe cvijeće.

Potpourri

Potpourri možete sami napraviti. Osušite mirisno cvijeće – i lišće i latice primjerice jasmina, ruže, kriške agruma, korice agruma, listove, grančice ružmarina, lovora. Kad je materijal suh stavite ga u zdjelu i po želji nakapajte eteričnim uljem kako biste pojačali miris.

Osim što će lijepo mirisati, potpourri će lijepo izgledati zahvaljujući ružinim pupoljcima, kriškama naranče, štapićima cimeta…

Soda bikarbona

Soda bikarbona je prirodni dezodorans i sredstvo za čišćenje. Postoje različiti načini čišćenja sodom bikarbonom, no kako bi dom dobro mirisao, male zdjelice sode bikarbone staviti na mjesta koja znaju biti izvor neugodnih mirisa – poput hladnjaka, ormarića za cipele. Njome možete osvježiti i tkanine ili tapecirani namještaj.

Pospite sodu bikarbonu na tepihe, madrace, jastuke na kojima spavaju kućni ljubimci, presvlake, pustite da odstoji nekoliko sati, a zatim temeljito usisajte. Možete staviti malo sode bikarbone na dno kante za smeće. Kad god mijenjate vrećicu za smeće, uspite u nju žlicu sode kako bi neutralizirala mirise.

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.