Mirela Mikić, bivša vijećnica u Novom Zagrebu i šahistica, godinama upozorava na nepravilnosti u ZŠS-u i Šahovskom klubu Zagreb te na njihovo netransparentno poslovanje
U medijima se pojavila informacija da su stručni treneri Zagrebačkog šahovskog saveza (ZŠS) Mladen Palac, Robert Zelčić i Hrvoje Stević podnijeli ostavke, nakon što je Sportski savez Grada Zagreba (SSGZ) prekinuo njihovo financiranje. Zagreb News je ranije preko saborskog zastupnika HSLS-a Darka Klasića upozoravao na netransparentno djelovanje ZŠS-a, kao i Šahovskog kluba Zagreb čiji su treneri bili članovi, jer se novac isplaćivao trenerima koji nisu mogli dokazati što točno rade i koga treniraju. Uz to, Klasić je kazao i da se novac, također uz pomoć poznatog šahista, člana Šahovskog kluba Zagreb i tajnika Hrvatskog šahovskog saveza Alojzija Jankovića, dijelio samo podobnim šahovskim klubovima i pojedincima te natjecanjima u njihovoj organizaciji.
Na probleme je upozoravala i Mirela Mikić, bivša vijećnica u Novom Zagrebu i šahistica. Kaže da je više puta apelirala prema institucijama da nešto poduzmu u vezi problema u zagrebačkom šahu, no da nije dobila konkretne povratne informacije. Objasnila je i da situacija s trenerima nije novost. „To što se događa s trenerima u Zagrebu se događa već više od deset godina. Nikada niste mogli dobiti informaciju o tome što oni zapravo rade. Na plaći su dugi niz godina zato što su velemajstori. Slažem se da se vrhunski igrači moraju osigurati, ali ne smije se u instituciji koja služi razvoju sporta, kao što je SSGZ, zapošljavati ljude samo kako bi oni imali plaće, a bez dokaza što rade. Posao trenera je da nekoga uči, no za njih ne postoje pisani dokazi o tome, što su u medijima i potvrdili pojedini roditelji djece s navodnih popisa, kao i drugi upućeni. Od ZŠS-a sam tražila izvješća o njihovu radu, no nisam ih dobila. Od SSGZ-a sam dobila informaciju da je Upravni odbor ZŠS-a, u kojem je član i jedan od trenera, zaključio kako je sve u redu. Po meni bi bilo logično da predsjednik ZŠS-a Andrija Fiamengo da ostavku. Ipak, poznavajući način djelovanja ZŠS-a, teško je to očekivati. Dakle, samo sam tražila valjane dokumente prema ZPPI-u. Šah je u posljednjih devet godina pao iz sporta II. u sport IV. kategorije.“
Osim što nije jasno što su radili, Mikić napominje da su ti treneri imali i solidne plaće. „Na njih trojicu je, prema izvješću za prošlu godinu, dano oko 43.000 eura s time da je na zadnjoj sjednici ZŠS-a traženo i odobreno povišenje na preko 50.000 eura. Isti Fiamengo koji je bio predsjednik prethodne četiri godine, dobio je novi mandat. Zatim je odmah ove godine podigao plaće u financijskom planu. Meni je svojedobno bio zabranjen ulaz u ZŠS. Uvijek sam tražila transparentnost“, kazala je Mirela Mikić te istaknula kako sve više mladih šahista napušta zagrebački šah zbog loših uvjeta za razvoj igrača.
Objasnila je da su ljudi iz zagrebačkih šahovskih krugova preuzeli kontrolu i nad krovnom organizacijom Hrvatskim šahovskim savezom (HŠS) te da su tamo nastavili sa svojim netransparentnim vođenjem: „Palac, za kojeg ne znam je li još uvijek trener u ZŠS-u, bio je i delegat u Skupštini HŠS-a. Trebao je biti potpredsjednik Ivici Brkiću, nelegalno izabranom predsjedniku HŠS-a, jer je Janković postavio zaštitare na vrata dvorane u kojoj su bili izbori 25. veljače ove godine te je većina delegata, a i javnost, bila spriječena ući. Zvali smo policiju i o tome posjedujem potvrdu. U međuvremenu je ta sjednica poništena, no na webu HŠS-a i dalje lažno stoji da je Brkić predsjednik. Na sjednici prije tri godine, koja je isto poništena, Palac je isto tako izabran kao potpredsjednik. Ta netransparentnost djelovanja u ZŠS-u je puno veća u HŠS-u. Od veljače 2016. godine do danas imamo konstantno tajnika kao ovlaštenu osobu za zastupanje na nacionalnoj razini. Sve vrijeme HŠS je imao predsjednika oko dvije godine, kao drugu osobu za zastupanje. Kad god bi došli izbori, pronalazili su se načini za rušenje skupština. Tako je onu prvu, iz lipnja 2016., rušio upravo ZŠS iako su njihovi predstavnici i suradnici bili tada dio vladajućih, rušili su sami sebe, a jedina ovlaštena osoba ostao je tajnik. To je prvi takav slučaj u povijesti HŠS-a, a ta praksa rušenja skupština ne prestaje.“
Mirela Mikić napominje kako je nemoguće dobiti uvid u mnoge dokumente HŠS-a jer tajnik ne dopušta unutarnji nadzor, na što članovi imaju pravo po Statutu, te da ne predaje izvješća poput financijskog izvješća za 2023. godinu. „Tu se radi o velikom novcu. Prema dostupnom izvješću iz 2021. godine, prihodi HŠS-a su iznosili nešto više od dva milijuna i 300 tisuća kuna. Nitko od običnih članova HŠS-a nema uvid u javne natječaje i kriterije za odabir domaćinstava turnira u službenom programu. Problem netransparentnosti je velik jer država daje povremeno visoke svote za turnire, a malo tko ima uvid na što se potrošio novac. Najveći problem sada je Europsko prvenstvo u brzopoteznom i ubrzanom šahu koje je Europska šahovska unija dodijelila Hrvatskoj, a koje se održalo lani u prosincu na Velesajmu. Vlada RH donirala je za to prvenstvo 100 tisuća eura. U zapisnicima Izvršnog odbora HŠS-a stoji da je direktor turnira bio Janković, uz naknadu od dvije tisuće eura. Pitala sam HŠS za Izvješće, no ne mogu ga dobiti. Ministarstvo turizma i sporta vezano za moj zahtjev uputilo je dopis na HŠS, no odgovora i dalje nema. Prijavila sam Ministarstvu financija jer ako izvješćem ne možeš opravdati novac Proračuna RH, onda moraju postojati sankcije. Meni su tri igračice potvrdile da postoje i dugovanja prema njima. Financije se trebaju raščistiti i institucije moraju reagirati. Uz to Europsko prvenstvo, Janković odnosno HŠS organizirao je i humanitarne turnire za dječje odjele bolnica u Osijeku i Zadru, uz suradnju s OTP bankom. Kada sam pitala HŠS koliko je skupljeno novca za te bolnice, nisam dobila odgovor. Upit sam poslala u srpnju prošle godine. Kasnije je bilo još tih turnira, no nisam više pitala. Iz bolnice u Zadru mi nikad nisu odgovorili dok su mi iz Osijeka telefonski rekli da ne znaju što pitam. Mislim da je bilo najlakše dobiti odgovor HŠS-a. Humanitarni turniri su vrijedna događanja“, zaključila je Mirela Mikić.
Komentari