Politička tajnica i saborska zastupnica SDP-a Mirela Ahmetović odgovara na napade članova HDZ-a koji su je prozvali ‘partijskom komesarkom i Grbinovom trbuhozborkom’
Jedna od vidljivijih i aktivnijih saborskih zastupnica SDP-a je Mirela Ahmetović, koja svojim istupima redovito provocira premijera Plenkovića, a na prošlim lokalnim izborima treći put je izabrana za načelnicu Općine Omišalj. Nakon što je osporila nedavne premijerove primjedbe o demontaži države „salama taktikom“, odgovorivši da je HDZ na čelu s Andrejem Plenkovićem taj koji sustavno demontira državu i njene institucije, doživjela je žestoki napad potpredsjednika HDZ-a Ante Sanadera. On ju je u svom statusu na Facebooku nazvao „Grbinovom trbuhozborkom i partijskom komesarkom koja je rukama i nogama kopala kako bi zaustavila gradnju LNG terminala, američko-europskog projekta od strateškog interesa za Republiku Hrvatsku”. Ante Sanader ustvrdio je da su kapaciteti LNG terminala popunjeni za sljedeće tri godine i zaključio: “Bjesomučnom hajkom na LNG Ahmetović je lažno tvrdila kako ‘nikom nije potreban’ te kako ‘neće biti nikakvog interesa’. Upravo je sve suprotno, zahvaljujući Vladi HDZ-a.”
To se događalo u tjednu u kojem je opozicija počela skupljati potpise za opoziv ministra graditeljstva Darka Horvata i u jeku rasprava o energetskoj krizi koja pogađa cijeli svijet i, naravno, Hrvatsku, a na koju Vlada Andreja Plenkovića još uvijek nema odgovor.
Lavica s Kvarnera, kako Mirelu Ahmetović nazivaju njeni sugrađani, diplomirala je na opatijskom Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu Sveučilišta u Rijeci, a magistrirala na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Na posljednjim unutarstranačkim izborima bila je jedina žena koja se natjecala za predsjednicu SDP-a. U ovom sazivu Sabora potpredsjednica je Odbora za informiranje, informatizaciju i medije, članica Odbora za ravnopravnost spolova, Odbora za zaštitu okoliša i prirode i Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije.
NACIONAL: Ante Sanader nazvao vas je partijskom komesarkom koja je prijetila da će leći pred bagere i zaustaviti gradnju LNG-ja. Kako to komentirate?
Možete me slobodno citirati jer ću reći točno ono što mislim. Mene verbalne akrobacije jednog homofoba i primitivca kakav je Ante Sanader ni najmanje ne mogu uznemiriti. Uostalom, stvarno je apsurdno tko me proziva kao partijsku komesarku – partijski komesar! Što se tiče konstatacije da sam prijetila da ću leći pod bager, to je točno – bila sam spremna leći pred bagere kako bih se oduprla pokušaju izgradnje LNG terminala kojem se protivi cijela omišaljska zajednica. Zato su veliki domoljubi i katolici iz HDZ-a strojeve dovezli morskim putem baš na blagdan Cvjetnice tako me fizički onemogućivši da legnem pred bager. Očito su povjerovali u moju odlučnost da tako zaštitim građane Hrvatske i Omišlja od tog štetnog projekta. Omišalj je već do sada unakažen industrijom, premrežen instalacijama, naftovodom, plinovodom, Dina Petrokemija je tamo propala, propalo je i postrojenje 3. maja, nastao je i ilegalni kamenolom. A sada su nam, protivno našoj volji, dovukli LNG terminal. I zbog toga HDZ tamo nikada neće doći na vlast. No usprkos svemu tome, Omišalj je uspješan zbog kvalitete svojih građana, koji se moraju trostruko više potruditi kako bi slijedili turističke rezultate ostatka otoka Krka. I zato su, industrijskim postrojenjima usprkos, privukli investiciju u kamp od pet zvjezdica koji je proglašen najpopularnijim kampom u Hrvatskoj i trećim najpopularnijim u Europi.
NACIONAL: Osim Ante Sanadera, svojim nastupima jako nervirate i premijera Plenkovića. Kako to tumačite?
Premijeru govorim ono što mislim, a on očito nije na to navikao u svojoj stranci. Zato sam mu i prošloga tjedna na Aktualnom satu rekla da me čudi kako jednog tako iskusnog političara, velikog vođu s europskim pedigreom, može iznervirati ovakva debitantica u nacionalnoj politici kao što sam ja. Kako si jedna takva veličina uopće može dozvoliti da se vidi koliko ga iritiram?
NACIONAL: Sada kad nam prijeti ozbiljna energetska kriza, što Omišalj ima od LNG-ja, a što Hrvatska?
Kada Sanader kaže da sam tvrdila da LNG nije nikom potreban – to nije točno. Rekla sam da je potreban, ali ne Hrvatskoj, što se i dokazalo. Naime, oni tvrde da su kapaciteti popunjeni tri godine unaprijed, ali kapacitet ne drži u rukama Hrvatska, već je 80 posto tih količina u rukama Mađara koji onda odlučuju hoće li nam i po kojoj cijeni prepustiti taj plin. Ina i HEP su, prema naređenju Andreja Plenkovića koji je građanima želio dokazati da i u Hrvatskoj postoji interes za ukapljeni plin, zakupili 20 posto tih kapaciteta po visokoj cijeni. Hrvatska danas uvozi 70 posto plina, a sama proizvodi tek 30 posto iako je još prije desetak godina bilo suprotno. Ako je Hrvatska baš htjela kupovati najskuplji plin na svijetu, mogla ga je kupovati i od drugih terminala koji već postoje i imaju slobodne kapacitete i dovoditi ga preko postojećih plinovoda. Umjesto toga, Hrvatska je posegnula u džepove vlastitih građana i potrošila 135 milijuna eura iz svog proračuna i još 102 milijuna eura iz fondova EU-a te izgradila infrastrukturu za Mađare. Ne bih se čudila da je to Orbán naručio od Plenkovića, uz pritisak tadašnje američke administracije.
NACIONAL: Kako bi SDP riješio energetsku krizu u kojoj se našla Hrvatska, da je na vlasti?
Iako je EU još prije četiri mjeseca upozorio zemlje članice na neminovni rast cijena energenata, Vlada Andreja Plenkovića nije reagirala. Kada sam pitala ministra Ćorića što namjerava učiniti, on je rekao da sve prate i da je sve pod kontrolom. Četiri mjeseca kasnije cijene i dalje rastu, a hrvatska vlada nije poduzela ništa. Europa je dala jasne smjernice kako pomoći građanima, no nijednu od tih smjernica Andrej Plenković nije primijenio. On je išao četvrtim putem, a to je zamrzavanje cijena goriva, i to u vrijeme dok je bilo jeftinije nego danas. A danas promatra. Odnosno, prošloga tjedna na Aktualnom satu svečano je najavio da Vlada sprema paket mjera za smanjenje udara rasta cijena energenata na građane. SDP je još prije četiri mjeseca predlagao snižavanje trošarina gdje ima prostora, a da se time ne ugrozi željeznički i cestovni sektor u koji se ulaže iz tih trošarina. S time da je u proračunu za ovu godinu planirano oko 300 milijuna kuna prihoda više nego što je ostvareno lani, dakle, prostora ima. Drugi prijedlog je izuzimanje tih trošarina iz obračuna PDV-a. Svakako treba razmotriti i ograničenje trgovačkih marži. Danas je vrijeme kada država treba intervenirati onime čime raspolaže, a to je proračun. Osim toga, vaučeri kojima se socijalno ugroženim građanima sufinancira plaćanje električne energije moraju se povisiti s dvjesto kuna na višu svotu i treba proširiti te vaučere svima onima koji su, prema definiciji EU-a, energetski siromašni.
‘Verbalne akrobacije jednog homofoba i primitivca kakav je Ante Sanader ni najmanje me ne mogu uznemiriti. Uostalom, stvarno je apsurdno tko me proziva kao partijsku komesarku – partijski komesar!’
NACIONAL: Premijer cijelo vrijeme optužuje opoziciju da samo kritizira i ne nudi rješenja, pa tako i u ovoj energetskoj krizi. Što vi na to kažete?
Iako je Vlada donijela energetsku strategiju prije dvije godine, jasno postavljenih i realno ostvarivih ciljeva zapravo nema. Mi smo uvoznici energenata, a nismo trebali biti. To je, kao što se zna, rezultat činjenice da je upravljačka prava nad Inom prije više od deset godina bivši predsjednik HDZ-a protuzakonito predao MOL-u i Mađarima i otada se ne ulaže ni u istraživanja ni u hrvatske rafinerije. Sada više nema povratka i jedino što možemo jest vidjeti koliko je rezervi u Hrvatskoj ostalo u vlasništvu Ine i pokušati ih razvijati. Trebalo je natjerati Mađare i da izvrše obveze iz svog prvog ugovora, a to su ulaganja u hrvatske rafinerije. Kada bismo mi bili na vlasti, svakako bismo ulagali i u obnovljive izvore energije, ali ne tako da se da stranim investitorima da na našem tlu po povoljnim uvjetima grade vjetroelektrane i onda nam po visokim cijenama prodaju tu energiju. Zašto HEP, koji akumulira godišnju dobit od milijardu i pol kuna, do sada nije uložio u termoelektranu koja bi osigurala samodostatnost Hrvatske u opskrbi električnom energijom, već se gradi termoelektrana od 60 megavata u Rijeci, koja nije dovoljna? Zašto HEP nije najveći investitor u vjetroelektrane i sunčane elektrane u Hrvatskoj?
NACIONAL: Opozicija je inicirala smjenu ministra Horvata, kojeg će premijer sasvim sigurno zaštiti iako ni HDZ nije zadovoljan njegovim radom. Zašto ga Plenković štiti? Je li moguće da ga Horvat nečime ucjenjuje?
Svi problemi s kojima se sada suočavamo u državi počinju i završavaju s Andrejem Plenkovićem. Nemojmo se zavaravati – nisu ministri samostalni. Premijer kadrovira i na funkcije postavlja ljude koje on želi. Horvat sigurno neće biti opozvan, no okidač bi doista mogao biti gubitak pet milijardi kuna iz Fonda solidarnosti EU-a za obnovu, koje treba potrošiti do lipnja. Možda bi to premijeru mogao biti izgovor da ga makne. Ne mogu kalkulirati s pretpostavkama da ga Horvat nečime ucjenjuje, no sigurna sam da ne postoji nijedna afera ni u onoj prvoj ni u ovoj Vladi, kojoj je na čelu, o kojoj Plenković nije znao. Nitko me ne može razuvjeriti. On o svojim bliskim suradnicima sve zna i znao je. Samo je pitanje zašto nije reagirao. Zbog unutarstranačke situacije ili međunarodne karijere? A stolica mu nikada nije bila klimavija, i to ne samo u očima javnosti i EU-a, već i u vlastitoj stranci.
NACIONAL: Rekli ste da je HDZ s Plenkovićem na čelu srozao Hrvatsku i njene građane na dno civilizacije. Međutim, po mnogima to je HDZ napravio puno prije njega, a u njihovim redovima ima mnogo gorih od Plenkovića, koji su puno radikalniji, desniji i žele ga srušiti s vlasti. Vidite li u tome opasnost?
Ne vidim u tome opasnost jer mislim da se lijevo biračko tijelo već sada budi, a kamoli u tom slučaju. Ovakav HDZ na vlasti, čiji predsjednik nije ideološki radikalan, ali svojim napuhanim stavom glumi Europejca i gospodina dok istovremeno štiti krađu javnog novca, ljevicu i građansku opciju, strahovito iritira. Što može biti gore od korupcije koju upravo Plenković promovira izborom svojih najbližih suradnika? Uvjerena sam da ona tiha ljevica više neće šutjeti i da će sljedeći izbori označiti Plenkovićev kraj.
NACIONAL: Za razliku od premijera, koji je u svojim javnim nastupima pristojan, iako licemjeran, predsjednik Republike svojim je nekontroliranim verbalnim eskapadama otjerao dio birača koji su za njega glasali. Kako to komentirate?
Birači ljevice su pristojni, civilizirani, progresivni ljudi koji ne vole preagresivnu retoriku i nepristojnost. Zato je Zoran i postao junak dijela desnice, koja se prepoznala u njegovoj retorici. Međutim, ono što smatram pozitivnom stranom predsjednikovih istupa jest činjenica da on inzistira na raščišćavanju nekih stvari, a osobito u dijelu koji se odnosi na Oružane snage i pitanje ovlasti u odnosu na ministra obrane. Nažalost, ponekad to radi pogrešno kada je riječ o verbaliziranju opravdanih kritika. Što se tiče zakonitosti i procedura, mislim da su njegovi postupci ispravni.
NACIONAL: Međutim, ima puno drugih izjava i stavova koji su predsjednika Republike udaljili od njegova biračkog tijela. Prije svega, to su vraćanje odlikovanja Branimiru Glavašu, propitivanje genocida u Srebrenici, relativiziranje ubojstva obitelji Zec, odlikovanja optuženih ratnih zločinaca iz HVO-a i slično. Nije li vrijeme da se SDP distancira od Milanovića i njegove nove politike?
SDP uvijek i vrlo jasno iznosi svoja stajališta o bilo kojoj temi koju je predsjednik Milanović ovako ili onako komentirao. Nikada nije bilo upitno što mi, naprimjer, mislimo o Srebrenici. Rekli smo jasno – u Srebrenici je počinjen genocid, točka. O tome nema rasprave i dodatnih interpretacija, to je potpuno deplasirano. Ne vidim razlog da se SDP distancira od osobe predsjednika jer on je danas predsjednik svih građana Republike Hrvatske i nije član SDP-a. Mi smo se ogradili od nekih njegovih stavova i to ćemo činiti i dalje ako bude potrebno.
NACIONAL: Bez obzira na sve to, SDP i dalje ima svojih problema. Kako ocjenjujete stanje u stranci nakon raskola? Rejting SDP-a je na 15, 16 posto, zašto mislite da je uopće izgledno da biste mogli preuzeti vlast?
Dobro je da se pad rejtinga SDP-a zaustavio, rejting čak i blago raste, no to nije dovoljno. Pokazalo se ispravnim da SDP uredi svoje unutarstranačke odnose, time smo se konsolidirali. Danas funkcioniramo jako dobro, posvetili smo se stranačkim politikama i već donijeli okvire za dva područja. Uskoro ćemo predložiti kako mi vidimo ustroj ove zemlje u svakom pogledu. Spremni smo doći na vlast, između ostalog i zato što imamo koalicijski potencijal koji HDZ nema. Svakako nam je prihvatljivo partnerstvo s progresivnim snagama, poput zeleno-lijeve platforme Možemo! s kojom dobro surađujemo u Gradu Zagrebu. Ne bojim se za SDP i vjerujem da za dvije i pol godine može dobiti parlamentarne izbore.
‘Čudi me kako tako iskusnog političara, velikog vođu s europskim pedigreom, može iznervirati debitantica kao što sam ja. Kako si jedna takva veličina uopće može dopustiti da se vidi koliko ga iritiram?’
NACIONAL: Peđi Grbinu jako se zamjera da nema karizmu i energiju vođe i mnogi bi na njegovu mjestu rado konačno vidjeli jednu odlučnu ženu. Što na to kažete?
A ne, nećete me navući na to pitanje! Predsjednik SDP-a je Peđa Grbin. Sjećam se ja i Ive Josipovića kojem je narod zamjerao što nije dovoljno karizmatičan pa je postao predsjednik Republike. Isto su govorili za Olafa Scholza koji je sad njemački kancelar. Je li to dovoljno uvjerljiv odgovor? Moja najveća ambicija jest staviti HDZ tamo gdje mu je mjesto. A to je daleko od džepova hrvatskih građana.
NACIONAL: Međutim, stranka s ljevice s kojom gotovo sigurno nećete moći u koaliciju je Radnička fronta, koja je jako kritična prema SDP-u. Katarina Peović u intervjuu za Nacional oštro je napala novi Zakon o radu, ustvrdivši da se njime dodatno srozavaju radnička prava koja su srozana još 2014. tijekom vlade Zorana Milanovića, kada se počelo „fleksibilizirati“ zapošljavanje. Što kažete na te kritike i zašto se SDP nije aktivnije postavio u javnoj raspravi o novom ZOR-u?
Katarina Peović kao predsjednica Radničke fronte mora zadovoljiti svoje biračko tijelo i nalazi ga upravo u tom jednom segmentu dok se o ostalim temama rijetko izjašnjava. Slažem se da su radnička prava jedna od važnih tema, ali nisu jedina. Rado bih da gospođa Peović aktivnije sudjeluje u raspravama o problemima koji trenutno najviše tište građane – od obnove do pandemije. Slažem se s kritikama da se SDP u jednom trenutku udaljio i od radnika i od čovjeka, o tome sam govorila i u svojoj unutarstranačkoj kampanji. Taj ZOR donesen tijekom vlade Zorana Milanovića je SDP-ov krimen koji ova postava danas mora ispravljati i mi ćemo ga ispraviti. Ne trebaju SDP-u Silvano Hrelja ili Katarina Peović docirati o politikama za umirovljenike ili radnike. To su skupine koje predstavljaju naše prirodno biračko tijelo i mi ćemo ih znati adekvatno zaštititi.
NACIONAL: Pored smjene ministra Horvata, zaziva se i smjena Vilija Beroša, ministra zdravstva. Hrvatska je na vrhu po broju umrlih od covida-19 u EU-u, mjere nisu logične. S druge strane, Primorsko-goranska županija, gdje je SDP na vlasti, najbolja je po procijepljenosti. Zašto je tako?
Mi smo cijelo vrijeme apelirali na to da se provede široka javna edukacija građana koja će ih uvjeriti da je cijepljenje za njih dobro, no to je izostalo. Trebam li podsjećati na to da je donedavno u Savjetu Vlade sjedio Gordan Lauc, koji je svojim dezinformacijama obmanjivao javnost. Najveći problem je, dakako, Stožer civilne zaštite, koji bi kao prvo trebalo depolitizirati. A nakon toga trebali bi postati dosljedni pa kada propišu neke mjere, one moraju biti znanstveno utemeljene i predvidive, a onda ih se i oni sami trebaju držati. Naravno da bi pomoglo da su u Stožeru i liječnici koji nisu u HDZ-u. Naša Primorsko-goranska županija ima najvišu procijepljenost, ljude se informiralo, a za to je sigurno zaslužan i profesor Vladimir Mićović, šef Zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a, koji drži sve pod kontrolom.
Komentari