Izuzetno jaki ”tonovi disonancije’ svekoliko su prisutni samo u svim Bačićevim izjavama, a nemaju nikakve veze s donošenjem prostornih planova već njegovim upornim pokušajima zataškavanja pogodovanja i korupcije u institucijama koji su doveli do prve i druge lokacijske, pa tako i građevinske dozvole, upozorili su u srijedu iz stranke ‘Javno je dobro’ na čelu s Vladimirom Mascarell, osvrćući se na najnovije izjave ministra graditeljstva vezane za gradnju privatne hidroelektrane na izvoru Une.
Naime, Bačić je nedavno izjavio kako je plan gradnje male hidroelektrane na Uni još “prije deset godina postao sastavnim dijelom prostornog plana Zadarske županije te Općinskog plana uređenja Općine Gračac, odnosno da je prošao svu moguću zakonsku proceduru i tada nije bilo nikakvih disonantnih tonova oko izgradnje ove male hidroelektrane”.
Iz ‘Javno je dobro’ opovrgavaju te Bačićeve teze, jer je uvidom u Službeni glasnik Zadarske županije vidljivo da nema ni govora o gradnji hidroelektrane.
NAGLI PREOKRET Inspektorat prijavio osobu koja je izdala dozvolu za gradnju na Uni
“Ovaj zahvat na vrelu Une nije prije deset godina postao dijelom prostornog plana Zadarske županije (Službeni glasnik Zadarske županije Broj 15., 14.10.2014). Njime se ne dozvoljava izgradnja malih hidrocentrala na izvoru, što ova sigurno je. Ministar Bačić već je u nekim prijašnjim izjavama spominjao kako je dozvoljena rekonstrukcija malih mlinica, no unatoč lošem pokušaju fingiranja ”rekonstrukcije” traženjem dozvole za 15m2 čak se i prva lokacijska dozvola u ožujku 2015. izdala za izgradnju potpuno nove hidrocentrale”, ističe Mascarell te dodaje:
“U grafičkom dijelu Prostornog plana Zadarske županije (Službeni glasnik Zadarske županije Broj 15. 14. 10. 2014.) na koji se pozivaju uz prvu lokacijsku dozvolu zatraženu 8. 4. 2013., a izdanu 9. 3. 2015. godine na kojem je posve jasno ucrtana MHE, ali na posve drugoj lokaciji, kod Srba. Bačićeva izjava o usklađenosti s Prostornim planom tako vrlo jasno predstavlja ogromnu prevaru, posebno zato što je on po struci geodet pa ako i ne razumije arhitektonske i građevinske planove, odredbe i zakone, razumno je očekivati da je ovakvu razliku u lokaciji na karti morao odmah samostalno primijetiti, zar ne?”
Iz ‘Javno je dobro’ upozoravaju i kako DIRH nije uistinu zaustavio i zabranio radove, nego ih samo privremeno obustavio.
“To radi samo njena Građevinska inspekcija, no ona se ne javlja i ne ureduje. No na ono što smo ranije upozoravali, kako je moguće nastaviti radove ”nakon otklanjanja nedostataka” potvrdila je ministrica Vučković u svojoj izjavi isti dan te tako odmah demantirala Bačića”, navode.
Gradilište na Uni nije zapečaćeno
I iz udruge Spasimo Unu izrazili su zabrinutost jer gradilište nije zapečaćeno, ne postoji nikakva signalizacija o zabrani daljnjih radova, kao ni rješenje po kojem se radovi zabranjuju.
Sumnjaju i da mogućnost ekološke štete na Uni i dalje nije otklonjena:
“Građevinska ograda i dalje stoji, zajedno sa narušenim zečjim nasipom koji prijeti nastavku devastacije. Naime, bez potrebne sanacije, nasip sada propušta vodu, što bi moglo uzrokovati nekontrolirano izlijevanje vode i preusmjeravanje toka rijeke, čime bi došlo do uništenja sedrenih barijera”, naveli su u priopćenju.
Iz Inspekcije zaštite prirode Državnog inspektorata 19. kolovoza priopćeno je kako je protiv investitora hidroelektrane na rijeci Uni pokrenut upravni postupak u kojem je investitoru rješenjem zabranjeno obavljanje radnji i radova na izgradnji male hidroelektrane.
Komentari