‘Ministrica Vučković skriva da sustav za monitoring koji je bez javne nabave napravio KING ICT ne funkcionira’

Autor:

Matija Habljak, Davorin Visnjic, Emica Elvedji/PIXSELL

Predsjednik Udruge Hrvatski krški pašnjaci Ivan Tešija optužuje čelne ljude Ministarstva poljoprivrede da zbog grešaka u sustavu monitoringa poljoprivrednici trpe velike štete i da su ujedno i meta maltretiranja Agencije za plaćanja u poljoprivredi

Sustav kontrole korištenja poljoprivrednih površina u Hrvatskoj ne funkcionira, a ministrica Marija Vučković i ravnatelj Agencije za plaćanja poljoprivredi Antun Vujić od javnosti skrivaju neke ključne podatke, poput onih da je sustav napravila tvrtka King ICT te da uopće nema potrebne akreditacije Europske unije. Ove teške optužbe protiv čelnih ljudi Ministarstva poljoprivrede i Agencije za plaćanja iznio je predsjednik udruge Hrvatski krški pašnjaci Ivan Tešija, koji kaže da zbog takvog stanja poljoprivrednici trpe velike štete te da su ujedno i meta maltretiranja Agencije za plaćanja, koja umjesto da prizna pogrešku u radu, briše poljoprivrednike iz sustava. No osim što cijeli sustav koji je ključan za dodjelu sredstava iz fondova za ruralni razvoj Europske unije ne funkcionira, postavlja se i pitanje kako je tvrtka King ICT dobila posao izrade sustava monitoringa, koliko je sve to koštalo te je li za navedeni posao uopće bio raspisan javni natječaj.

Naime, po informacijama koje je Nacional dobio od izvora iz Ministarstva poljoprivrede, za navedeni sustav nikada nije raspisan javni natječaj te je posao direktno dodijeljen King ICT-ju, i to u sklopu ugovora koji ta tvrtka već ima potpisan s Agencijom za plaćanja u poljoprivredi. King ICT već niz godina ima ugovor o održavanju informatičke opreme i cjelokupnog informacijskog sustava APPRRR-a koji je vrijedan oko 5,5 milijuna eura godišnje.

Osim što se ovih dana nalazi pod pritiskom prosvjednika zbog afričke svinjske kuge, ministricu Mariju Vučković optužuju i da je pogodovala tvrtki KING ICT. FOTO: Robert Anic/PIXSELL

Nacionalovi izvori iz Ministarstva poljoprivrede navode da u tih 5,5 milijuna eura, nekadašnjih oko 40 milijuna kuna, nisu bila sredstva namijenjena izradi sustava za monitoring poljoprivrednog zemljišta, koji je po europskim standardima ključan za dodjelu sredstava iz europskih poljoprivrednih fondova, već da je isključivo zbog pritiska ministrice Marije Vučković odlučeno da se odustane od javne nabave te da se posao direktno dodijeli tvrtki King ICT. Izvor iz Ministarstva poljoprivrede ovako je opisao situaciju iz 2019. godine:

“Svi u Ministarstvu poljoprivrede i Agenciji za plaćanja u poljoprivredi bili smo spremni da se provede javna nabava jer je riječ o jednom od ključnih sustava o čijem uvođenju u konačnici ovisi i akreditacija cijele Agencije za plaćanja. Međutim, nakon jednog sastanka Marije Vučković i njenog zamjenika Zdravka Tušeka s ravnateljem APPRRR-a Antunom Vujićem i Mislavom Šatovićem koji je bio zadužen za provedbu projekta, naglo se mijenja odluka i posao se dodjeljuje King ICT-ju. Mislim da je svima, pa i ministrici bilo jasno da će u slučaju raspisivanja nabave posao dobiti tvrtka Sinergise, koja je takve i slične sustave postavila u gotovo svim državama EU-a. Na neki način oni su na području poljoprivrednih aplikacija i sustava nešto poput Applea ili Microsofta.”

Predsjednik Udruge Hrvatski krški pašnjaci Ivan Tešija tvrdi da zbog grešaka u sustavu monitoringa poljoprivrednici trpe velike štete te da su ujedno i meta maltretiranja Agencije za plaćanja. FOTO: Privatni album

Budući da nije proveden javni natječaj, cijeli posao dobila je tvrtka King ICT, a kolika je bila vrijednost izrade sustava monitoringa i je li točno da sustav uopće nema potrebne licence Europske unije, kako tvrdi Ivan Tešija iz udruge Hrvatski krški pašnjaci, pokušali smo doznati iz Agencije za plaćanja u poljoprivredi i King ICT-ja. Iako smo dobili odgovore od obiju strana, treba napomenuti da ni jedni ni drugi nisu u svojim odgovorima naveli kolika je vrijednost izrade sustava monitoringa, a izbjegli su i dati jasan odgovor ima li aplikacija potrebne licence Europske unije. Iz Agencije za plaćanja Nacionalu su poslali opširan odgovor u kojem detaljno opisuju kako sustav funkcionira, ali nisu dali odgovore na neka ključna pitanja kao što su cijena sustava i zašto je cijeli posao dogovoren bez postupka javne nabave. Po onome što se može zaključiti iz odgovora, očito je kako iz Agencije za plaćanja tvrde da su sustav monitoringa napravili unutar same Agencije, a da je King ICT samo pružio pomoć pri razvoju istog sustava.

“Sustav monitoringa uspostavili su stručnjaci Agencije za plaćanja uz pomoć informatičkih stručnjaka hrvatskog IT izvođača King ICT-ja, koji je podrška razvoju sustava Agencije i ima višegodišnje iskustvo u radu s takvim IT sustavima. Uspostava sustava je financirana u sklopu godišnjih troškova IT razvoja i održavanja sustava Agencije za plaćanja”, stoji u odgovoru iz Agencije za plaćanja u poljoprivredi, u kojem se navodi i da je sustav prošao četverogodišnje testno razdoblje, i to 2019. i 2020. proveden je pilot-projekt cijele RH, a podaci su korišteni kao dodatni podaci uz kontrolu na terenu, te u godinama 2021. i 2022. pilot-projekt zamjene klasične kontrole monitoringom u Vukovarsko- srijemskoj i Osječko-baranjskoj županiji.

Inače, sam monitoring je postupak redovitog i sustavnog promatranja, praćenja i procjene poljoprivrednih djelatnosti i praksi na poljoprivrednim površinama, na temelju podataka satelita Sentinel u okviru programa Copernicus i drugih barem jednakovrijednih podataka. Kako tvrde iz APPRRR-a, riječ je automatiziranom procesu i uporabom te nove digitalne tehnologije omogućen je jednak pristup prema svim poljoprivrednicima jer se prate sve poljoprivredne površine u Hrvatskoj, dok su u prijašnjem programskom razdoblju Uredbe EU-a propisivale kontrolu pet posto, koja je jedino tehnološki i vremenski bila moguća.

‘Posao izrade sustava na inicijativu ministrice Marije Vučković direktno je dodijeljen King ICT-ju, i to u sklopu ugovora koji ta tvrtka već ima potpisan s Agencijom za plaćanja u poljoprivredi’, tvrdi Nacionalov izvor

“Osnovna namjena Monitoringa su rana upozorenja poljoprivrednika tijekom cijele proizvodne godine putem rezultata automatske detekcije satelitskim podacima. Poljoprivrednike, kod kojih je poljoprivredna aktivnost vidljiva automatskom detekcijom, ne opterećuje se dodatnim kontrolama na terenu”, naveli su za Nacional iz Agencije za plaćanja te su se osvrnuli i na pitanje ima li taj sustav potrebne licence Europske unije.

“Sustav monitoringa sukladno Uredbi Europskog parlamenta i Vijeća 2116/2021 obvezni je element Integriranog Administrativnog i kontrolnog sustava bez kojeg Republika Hrvatska ne može koristiti sredstva iz EU-ova proračuna. Sve države članice EU-a obvezno uspostavljaju Sustav za nadzor površina (Monitoring sustav). Uspostavlja ga i vodi Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, potvrđen je od nadležnog tijela Ministarstva poljoprivrede u okviru provjere usklađenosti Agencije za plaćanja s akreditacijskim kriterijima za novo programsko razdoblje. Detaljno je opisan u Pravilniku o provedbi izravnih plaćanja i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2023. godinu. Sustav se kontinuirano valorizira te se algoritmi markera poljoprivredne aktivnosti prilagođavaju specifičnostima proizvodne godine, vezano uz klimatske uvjete i različitosti fenoloških faza biljaka u pojedinim godinama. Revizija sustava obavlja se redovnim godišnjim internim kontrolama kvalitete sustava i kontrolom tijela za ovjeravanje. Monitoring sustav revidiran je i odobren i od EK revizije Europske komisije”, tvrde iz Agencije za plaćanja u poljoprivredi.

Monitoring sustav je postupak redovitog i sustavnog promatranja, praćenja i procjene poljoprivrednih djelatnosti i praksi na poljoprivrednim površinama. FOTO: Emica Elvedji/PIXSELL

Sličan odgovor stigao je i iz King ICT-ja, jedne od najvećih domaćih informatičkih tvrtki koju je osnovao poduzetnik Stipo Matić, a u kojoj je važnu ulogu imao i bivši ministar obrane Damir Krstičević. Iz te tvrtke tvrde da je informacijski sustav za isplatu poticaja u poljoprivredi u vlasništvu Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju koja je akreditirana od EU-a za navedenu svrhu.

KING ICT d.o.o. Agenciji pruža usluge održavanja i nadogradnje informacijskih sustava prema korisničkim zahtjevima i prioritetima definiranim od strane Agencije, sukladno ugovornim obvezama. Navedene usluge pružaju se sukladno agilnoj metodologiji razvoja softvera, koristeći se pri tome najboljim industrijskim praksama i standardima uz primjenu međunarodno priznatih normi za koje je KING ICT , kao što su norma za upravljanje informacijskom sigurnošću ISO/IEC 27001, norma osiguranja kvalitete ISO 9001, norma upravljanja IT uslugama ISO/IEC 20000-1. Cjelokupni proces isporuke usluge vrši se sukladno definiranoj internoj proceduri Agencije, čiji je dio i testiranje i potvrda funkcionalnosti prije stavljanja na produkciju. Zaključno, nemamo saznanja o bilo kakvim izazovima s funkcioniranjem predmetnih informacijskih sustava”, naveli su u svom odgovoru iz King ICT-ja.

Plamenko Barišić predsjednik je uprave KING ICT-ja iz kojeg navode kako nemaju saznanja o bilo kakvim izazovima s funkcioniranjem monitoring sustava. FOTO: Matija Habljak/PIXSELL

No Ivan Tešija tvrdi da cijeli sustav ne funkcionira te navodi primjere zbog kojih raste nezadovoljstvo među poljoprivrednicima. Tešija je potom objasnio neke od problema koje poljoprivrednici imaju sa sustavom:

“Sustav kontrole korištenja poljoprivrednih površina ne funkcionira, očitava kontradiktorne podatke korištenja poljoprivrednih površina iz dana u dan, iz sata u sat, a poljoprivrednici već sada trpe štetu. Naime, jednu te istu parcelu sustav danas očitava kao prihvatljivu i kao takva označena je zelenom bojom, dok sutradan ili za nekoliko sati sustav tu istu parcelu registrira kao parcelu na kojoj nije utvrđena minimalna poljoprivredna aktivnost i označava crvenom bojom.”

Tešija navodi i da umjesto da APPRRR popravi greške u sustavu, poljoprivrednicima je slao poruke putem SMS-a ili e-maila s upozorenjima da dođu u Agenciju do 15. studenoga kako bi promijenili Jedinstveni zahtjev i odustali od površine koju je neprovjereni i nepouzdani sustav registrirao kao nekorištenu. Predsjednik udruge Hrvatski krški pašnjaci objasnio je i što se potom događa: “Ako poljoprivrednici ne postupe po uputi Agencije, slijede im kazne i sankcije. Da bi poljoprivrednici dokazali aktivnost na određenoj parceli, moraju izraditi geotagirane fotografije, što im stvara problem jer mnogi to ne znaju raditi. Kako je moguće da se poljoprivrednici mogu kažnjavati zbog nepouzdanog sustava nadzora koji pogrešno očitava korištenje poljoprivredne površine?”

‘Sustav kontrole korištenja poljoprivrednih površina ne funkcionira, očitava kontradiktorne podatke korištenja poljoprivrednih površina iz dana u dan, iz sata u sat’, kaže Ivan Tešija

Tešija kaže da zbog krivog očitavanja korištenja poljoprivrednih površina mnogim poljoprivrednicima neće biti isplaćen avans te da su oni iznijeli pritužbe da im Agencija šalje stare slike njihovih parcela tvrdeći da su to slike od prošle godine te da su te slike snimljene avionom, a ne sustavom nadzora. Na kraju se Ivan Tešija zapitao sljedeće:

“Prilikom puštanja u rad Sustava za nadzor poljoprivrednih površina, ravnatelj Agencije javno je izjavio da je Agencija izradila sustav, da sustav nije koštao ništa i da je jedan od pouzdanijih u Europi – što, naravno, nije točno. Zašto ravnatelj skriva izvođača sustava za nadzor i njegovu cijenu? Kako je moguće da sustav ne funkcionira ako se radi o provjerenom sustavu koji je među boljima u EU-u?”

Iako su iz Agencije za plaćanja u poljoprivredi i King ICT-ja na neka od tih pitanja pokušali odgovoriti, ostaje puno nepoznanica oko ovog sustava i uloge koju je King ICT imao u njegovu stvaranju. Možda je i najvažnije pitanje, na koje iz Agencije za plaćanja nisu odgovorili, ono o javnoj nabavi i ulozi ministrice Marije Vučković u cijeloj priči. Jer ako se pokaže da je za izradu sustava trebala biti raspisana javna nabava, to bi ministricu gurnulo u nove probleme u trenutku kada je ionako opterećena brojnim aferama u svome resoru.


ISPRAVAK: ‘Sustav za monitoring – kontrolu korištenja poljoprivrednih površina u RH jedan je od pouzdanijih u Europi’

U elektroničkoj publikaciji https://www.nacional.hr/ , objavljen je članak 04.prosinca 2023., pod naslovom „MINISTRICA VUČKOVIĆ SKRIVA da sustav za monitoring koji je bez javne nabave napravio KING ICT ne funkcionira“, autora Borisa Bilasa, koji je dostupan na poveznici: https://www.nacional.hr/ministrica-vuckovic-skriva-da-sustav-za-monitoring-koji-je-bez-javne-nabave-napravio-king-ict-ne-funkcionira/ u vezi kojeg društvo KING ICT d.o.o. ističe:

-Netočna je informacija da sustav za monitoring (kontrola korištenja poljoprivrednih površina u RH) ne funkcionira kako je izneseno u naslovu te dalje u tekstu članka: „Sustav kontrole korištenja poljoprivrednih površina u Hrvatskoj ne funkcionira“.
Upravo suprotno, sustav ispravno funkcionira, o čemu govori i činjenica koju je lako provjeriti, da su predstavnici Agencije za plaćanje pohvaljeni i u međunarodnim krugovima jer se radi o jednom od pouzdanijih sustava u Europi.

-Netočna je informacija objavljena u već navedenom naslovu članka te informacije u tekstu članka: „ …za navedeni sustav nikad nije raspisan javni natječaj te je posao direktno dodijeljen King ICT-ju“ ; Budući da nije proveden javni natječaj, cijeli posao dobila je tvrtka King ICT …“; „Nacionalovi izvori iz Ministarstva poljoprivrede navode (…) da je isključivo zbog pritiska ministrice Marije Vučković odlučeno da se odustane od javne nabave te da se posao direktno dodijeli tvrtki King ICT.“; „Međutim, nakon jednog sastanka Marije Vučković i njenog zamjenika Zdravka Tušeka s ravnateljem APPRRR-a Antunom Vujićem i Mislavom Šatovićem koji je bio zadužen za provedbu projekata, naglo se mijenja odluka i posao se dodjeljuje King ICT-ju“.

Upravo suprotno tome – javni natječaji su bili raspisani od strane Agencije za plaćanja. Usluga implementacije sustava monitoringa od strane Agencije za plaćanja ugovorno je regulirana s KING ICT d.o.o. nakon transparentno provedenih postupaka javnih natječaja sukladno Zakonu o javnoj nabavi.

Zakonom je propisano da Agencija sklapa Ugovor s najpovoljnijim ponuditeljem. U natječajima je navedeno koji će se sustavi raditi kroz predmetne natječaje, a to je definirano zahtjevima Zajedničke poljoprivredne politike Europske unije.

S tim u vezi želimo naglasiti da niti jedan djelatnik ili službena osoba KING ICT-a nikada nije sudjelovala u bilo kakvim razgovorima i radnjama s ministricom Vučković ili bilo kojim djelatnikom Ministarstva poljoprivrede i Agencije za plaćanja s ciljem bilo kakvog utjecaja na bilo koga, pa tako ni u ovom konkretnom slučaju.

Monitoring sustav je integrirani dio IAKS sustava, a imaju ga sve zemlje članice EU-a, neke i više njih po različitim regijama, a implementiraju ih različiti isporučitelji ICT usluga i sustava, poput tvrtki Sinergise ili KING ICT-a.

Netočna je informacija: „…svima, pa i ministrici bilo jasno da će u slučaju raspisivanja nabave posao dobiti tvrtka Sinergise…“. Natječaj je bio raspisan, a o tome kome će posao biti dodijeljen odlučuje naručitelj sukladno pozitivnim propisima.

Važno je istaknuti da je Sinergise respektabilna i pouzdana tvrtka i niz godina ugovorni partner KING ICT-a u pružanju ICT usluga za Agenciju za plaćanja.

-U članku se pogrešno i netočno navodi: „ …da je sustav napravila tvrtka King ICT te da uopće nema potrebne akreditacije Europske unije“.
Ne postoje akreditacije za Izvođača radova (KING ICT) na nivou EU-a. Akreditira se isključivo vlasnik sustava, Agencija za plaćanja i to za isplatu EU sredstava, a nikako izvođač radova. U slučaju da Agencija za plaćanja isplati poticaje koji nisu sukladni akreditacijskim kriterijima, Agencija trenutno gubi akreditaciju i ovlaštenja za isplatu EU novca.

S obzirom na sve netočne informacije kojima je osobito povrijeđen ugled i nanesena šteta poslovanju KING ICT-a, tražimo objavu ispravka teksta sukladno odredbama članka 40. Zakona o medijima u tiskanom izdanju, sve sukladno odredbama Zakona o medijima.
Za KING ICT d.o.o.

S poštovanjem,

Sendi Radić, član uprave KING ICT-a


ISPRAVAK: ‘Monitoring sustav uspostavili su stručnjaci Agencije za plaćanja uz pomoć stručnjaka IT izvođača King ICT’

Pozivajući se na članak 40. Zakona o medijima („Narodne novine“, broj 59/2004, 84/2011, 81/2013, 114/2022), a u skladu s člankom 41. navedenog Zakona, tražimo ispravak netočnih informacija iznesenih u tekstu objavljenom u Nacionalu 28. studenoga 2023., autora Borisa Bilasa, pod naslovom „Ministrica Vučković skriva da sustav za monitoring koji je bez javne nabave napravio KING ICT ne funkcionira“.

Netočno je: „Ministrica Vučković skriva da sustav za monitoring koji je bez javne nabave napravio KING ICT ne funkcionira“, a taj netočan navod provlači se i kroz cijeli tekst predmetnog članka.

Netočno je: „…ministrica Marija Vučković i ravnatelj Agencije za plaćanja poljoprivredi Antun Vujić od javnosti skrivaju neke ključne podatke, poput onih da je sustav napravila tvrtka King ICT te da uopće nema potrebne akreditacije Europske unije.“

Netočno je: „…po informacijama koje je Nacional dobio od izvora iz Ministarstva poljoprivrede, za navedeni sustav nikada nije raspisan javni natječaj te je posao direktno dodijeljen King ICT-ju, i to u sklopu ugovora koji ta tvrtka već ima potpisan s Agencijom za plaćanja u poljoprivredi.“

Netočno je: „…u tih 5,5 milijuna eura, nekadašnjih oko 40 milijuna kuna, nisu bila sredstva namijenjena izradi sustava za monitoring poljoprivrednog zemljišta, koji je po europskim standardima ključan za dodjelu sredstava iz europskih poljoprivrednih fondova, već da je isključivo zbog pritiska ministrice Marije Vučković odlučeno da se odustane od javne nabave te da se posao direktno dodijeli tvrtki King ICT“

Netočno je: „Budući da nije proveden javni natječaj, cijeli posao dobila je tvrtka King ICT…“

Točno je da je Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju kao javni naručitelj obveznik provedbe za postupke javne nabave sukladno Zakonu o javnoj nabavi (NN 120/2016, 114/22). Za robe, radove i usluge iznad pragova propisanih zakonom Agencija za plaćanja provodi otvorene postupke javnog nadmetanja te obavijest o nadmetanju objavljuje u Elektroničkom oglasniku Narodnih Novina Republike Hrvatske (EOJN) kao i u Službenom listu EU (TED – internetska verzija Dodatka Službenom listu EU-a koja je posvećena europskoj javnoj nabavi).

Konkretno – za usluge održavanja i daljnji razvoj aplikacija, Agencija za plaćanja je u 2023. godini provela postupak javnog nadmetanja. Uspostava Monitoring sustava je financirana u sklopu godišnjih troškova IT razvoja i održavanja sustava Agencije za plaćanja, a Monitoring sustav uspostavili su stručnjaci Agencije za plaćanja uz pomoć informatičkih stručnjaka IT izvođača King ICT.

Za razvoj i održavanje Monitoring sustava provedena su tri postupka javne nabave koji u opisu usluga sadržavaju, između ostalog i prikaz rezultata monitoringa i implementacije jedinstvene površinu za monitoring izračune (broj objave u EOJN 2023/S 0F2-0009506), nadogradnju sustava u svrhu primjene rezultata nadzora kroz sve procese administrativne obrade koje mogu biti uključene u monitoring (broj objave u EOJN 2023/S 0F2-0009489) kao i nadogradnju kontinuiranog nadzora nad poljoprivrednim površinama (broj objave u EOJN 2023/S 0F2-0009482). Rezultat javnog nadmetanja i podaci o odabranom ponuditelju i iznosu ugovora o javnoj nabavi su objavljeni u skladu s odredbama Zakona o javnoj nabavi i dostupni u EOJN. Opis usluga koje su predmet ugovora i korisničke zahtjeve na temelju koji se razvijao IT sustav izradila je Agencija za plaćanja, a potrebne prilagodbe u IT sustavu trgovačko društvo KING ICT d.o.o. na temelju ugovora o javnoj nabavi po prethodno provedenom postupku javne nabave, kako je ovdje navedeno.

S poštovanjem,

RAVNATELJ Antun Vujić

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.