Ministrica kulture o obnovi: “Nema te imaginarne države koja može ići od kuće do kuće i obnavljati”

Autor:

14.3.2022., Zagreb, Runjaninova 2, ministarstvo kulture i medija. Predstavljanje projekta Bez naziva 2022 Tome Savica Gecana, hrvatskog predstavnika na Venecijanskom bijenalu-  59. Medjunarodnoj izlozbi vizualnih umjetnosti. Susdjelovali su kustosica Elena Filipovic i ministrica kulture Nina Obuljen Korzinek.
 Photo: Marin Tironi/PIXSELL

Marin Tironi/PIXSELL

Prošle su pune dvije godine od razornog zagrebačkog potresa. Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek gostovala je u utorak u ‘Novom danu’ N1 televizije, gdje je govorila o obnovi nakon potresa. Podsjetimo, iako su od potresa prošle točno dvije godine, prava obnova tek treba krenuti.

Na pitanje osjeća li se netko u vladajućoj većini odgovoran što dvije godine nakon potresa obnova još stoji, ministrica je odgovorila da su od početka znali da će ovakav potres u samom centru glavnog grada tražiti dosta vremena.

“Nerealno su dizana očekivanja da obnova može početi odmah. Zna se koji je proces već za javnu zgradu koja ima čisto vlasništvo, a kamoli u situaciji da je najveći dio štete nastao na višestambenim zgradama gdje su različiti vlasnici i stupnjevi oštećenja. Istovremeno se dogodila još veća šteta na Baniji. Svi bismo voljeli da ide brže, međutim mislim da svi dionici koji sudjeluju u tom procesu daju svoj maksimum”, rekla je za N1.

Poručila je da je uvjerena da će se sve ubrzati. “Zaista je bilo teško odlučiti se oko zakonskog modela jer mi ovdje javnim novcem u jednom dijelu Hrvatske obnavljamo privatnu imovinu. Nije lijepo govoriti – puno je papirologije. Ne možete doći i zgradu obnavljati ako se vlasnik nije usuglasio. Nema te imaginarne države koja može ići od kuće do kuće i obnavljati, svaka je kuća drugačija”, rekla je.

Nina Obuljen Koržinek pojašnjava dalje da sada postoje tipske projekte zamjenskih kuća, ali postoji i puno mjesta gdje se te zamjenske kuće ne mogu graditi. “To je zahtjevno i to traje”, kaže.

Ministrica tvrdi da je Vlada od početka u velikoj mjeri zagovarala model samoobnove. “Zakonski okvir postoji i omogućio je da ćete dobiti financiranje. Procedure se moraju provesti i na njima radi jedan određeni broj ljudi. Trebalo je ustrojiti fond, ustrojiti druge službe u ministarstvima”, rekla je i dodala da bi sve išlo brže da su postojali i da postoje bolje uređeni vlasnički i suvlasnički odnosi, kao i bolje uređena obveza vlasnika da skrbe o svojim nekretninama.

“Sve zgrade koje su imale osiguranje od potresa, sve su se obnovile. Dok i zadnja zgrada ne bude obnovljena, taj će posao biti uz nas. Ovo zaista treba biti jedna opomena svima nama da moramo drugačije postaviti propise koji uređuju vlasništvo”, zaključila je Nina Obuljen Koržinek.

Prošle su pune dvije godine od razornog zagrebačkog potresa. Prava obnova – tek treba krenuti

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.