Ministrica financija Janet Yellen upozorava da bi SAD mogle ostati bez gotovine do 1. lipnja

Autor:

Tommao Wang, Unsplash

Američka ministrica financija Janet Yellen upozorila je da bi SAD mogao ostati bez gotovine do 1. lipnja ako Kongres ne podigne ili suspendira gornju granicu duga. Dosezanje gornje granice duga značilo bi da država više ne može posuđivati ​​novac. U ponedjeljak je  Yellen pozvala Kongres da djeluje “što je prije moguće” kako bi se pozabavilo ograničenjem od 31,4 tr (25,12 tr) dolara. Predsjednik Joe Biden sazvao je sastanak čelnika Kongresa o tom pitanju 9. svibnja.

Gornja granica duga je podignuta, produljena ili revidirana 78 puta od 1960. U ovom su slučaju republikanci u Zastupničkom domu zahtijevali drastične rezove potrošnje i preokret nekih aspekata programa predsjednika Bidena – uključujući njegov program oprosta studentskih zajmova i porezne olakšice za zelenu energiju – u zamjenu za glasove za podizanje gornje granice duga. To je pak izazvalo prigovore demokrata u Senatu i predsjednika Bidena, koji je prošli tjedan rekao da se o tom pitanju “ne može pregovarati”. Predsjednik je, međutim, pod sve većim pritiskom poslovnih skupina – uključujući Dom američkog Kongresa – da raspravlja o prijedlozima republikanaca. Neispunjenje obveza – što bi bilo prvo u povijesti SAD-a – moglo bi preokrenuti globalna financijska tržišta i poljuljati povjerenje u SAD kao globalnog poslovnog partnera.

Stručnjaci su upozorili da bi neispunjenje obveza također moglo dovesti SAD do recesije i dovesti do porasta nezaposlenosti. To bi također značilo da SAD ne bi mogao posuđivati ​​novac za isplatu plaća vladinih zaposlenika i vojnog osoblja, čekove socijalnog osiguranja ili za druge obveze, poput plaćanja izvođačima obrane. To bi u konačnici moglo utjecati čak i na vremenske prognoze, jer se mnoge oslanjaju na podatke Nacionalne meteorološke službe koju financira savezna država.

U pismu članovima Kongresa u utorak,  Yellen je rekla da “smo naučili iz prošlih bezizlaznih situacija s ograničenjem duga da čekanje do posljednjeg trenutka da se obustavi ili poveća ograničenje duga može uzrokovati ozbiljnu štetu poslovanju i povjerenju potrošača, podići kratkoročno troškove posuđivanja za porezne obveznike i negativno utjecati na kreditni rejting Sjedinjenih Država.” Gospođa Yellen dodala je da je nemoguće sa sigurnošću znati kada će točno SAD ostati bez gotovine.Njezina je objava stigla istog dana kada je Kongresni ured za proračun (CBO) izvijestio da postoji “znatno veći rizik da će Ministarstvo financija ostati bez sredstava početkom lipnja”. “Međutim, predviđeni datum iscrpljivanja rezervi ostaje neizvjestan, jer je vrijeme i iznos naplate prihoda i izdataka u nadolazećim tjednima teško predvidjeti”, stoji u izvješću CBO-a.

Ministarstvo financija planira povećati zaduživanje do kraja tromjesečja koje završava u lipnju, u ukupnom iznosu od oko 726 milijardi dolara, oko 449 milijardi dolara više nego što je predviđeno ranije ove godine. Dužnosnici su rekli da je to djelomično zbog nižih primitaka od poreza na dohodak od očekivanih, veće državne potrošnje i stanja gotovine na početku tromjesečja koje je bilo niže od očekivanog.

U zajedničkoj izjavi, čelnik demokratske većine u Senatu Chuck Schumer i čelnik demokrata u Zastupničkom domu Hakeem Jeffries rekli su da SAD “nemaju luksuz čekanja do 1. lipnja da se okupe, izglasaju čist zakon kako bi izbjegli bankrot i spriječili katastrofalne posljedice za naše gospodarstvo i milijune američkih obitelji.”

“Republikanci ne mogu dopustiti da desničarski ekstremizam drži našu naciju taocem. Generacijama je Kongres donosio odluke o potrošnji i prihodima kao dio godišnjeg proračunskog procesa, koji je trenutno u tijeku”, stoji u priopćenju. “To je prikladno mjesto za raspravu i raspravu o fiskalnoj slici naše nacije, ali ne u situaciji taoca u kojoj ekstremni MAGA republikanci pokušavaju nametnuti svoj radikalni program Americi.”

S republikanske strane, predsjednik Zastupničkog doma Kevin McCarthy optužio je predsjednika Bidena da je “odbio obaviti svoj posao” i “prijetio da će našu naciju gurnuti u njen prvi bankrot u povijesti”.

“Sat otkucava”, rekao je McCarthy u izjavi. “Nakon tri mjeseca nedjelovanja Bidenove administracije, Zastupnički dom je djelovao, a u Senatu je u tijeku prijedlog zakona kojim bi se smanjio rizik neispunjavanja obaveza. Senat i predsjednik moraju prionuti na posao, i to uskoro. ”

U drugom pismu poslanom članovima Kongresa u siječnju, Yellen rekla je da je Ministarstvo financija započelo s “izvanrednim mjerama” kako bi izbjeglo bankrot vlade, piše BBC.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.