Ministrica Brnjac boji se donijeti odluku je li Skupština Dinama bila legalna

Autor:

Neva Zganec, Luka Stanzl/PIXSELL

Po završetku prošlotjedne Skupštine Dinama Damir Zorić je u ime 30-ak ‘mamićevaca’ podnio žalbu i traži njezino poništenje. Tempo saznaje da je zahtjev pravno utemeljen, ali ministrica Nikolina Brnjac šuti

Ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac pod velikim je pritiskom jer upravo o njezinoj odluci, to jest o odluci Sportske inspekcije koja je izravno pod njezinom ingerencijom, ovisi rasplet situacije u nogometnom klubu Dinamo nakon održavanja prošlotjedne Skupštine i zahtjeva za njezinim poništenjem koju je u ime 30-ak članova Skupštine Ministarstvu turizma i sporta predao Damir Zorić.

Ministricu Nikolinu Brnjac, naime, i poklonici i protivnici bivšeg, osuđenog gazde kluba Zdravka Mamića prozivaju da upravo svojim neodlučivanjem, to jest uskraćivanjem nedvosmislene potpore glavnoj sportskoj inspektorici Klaudiji Miloš Lončar, proizvodi najveći dio drame u Dinamu. Dio sugovornika blizak struji predsjednika kluba Mirka Barišića i predsjednici Uprave kluba Vlatki Peras čak smatra da Sportska inspekcija, proizvodnjom totalnog pravnog kaosa, otvoreno radi na povratku Zdravka Mamića, to jest njegova utjecaja u klub. Budući da je jasno da je ovdje zapravo riječ o duboko političkim odlukama, strelica se s ministrice sve više preusmjerava i prema premijeru Andreju Plenkoviću jer se u visokim sportskim krugovima smatra da je on taj koji ministrici, nesklonoj donošenju bilo kakvih odluka koje bi mogle dodatno uskovitlati situaciju ili kojima bi se mogla nekome zamjeriti, nije dao jasne smjernice što treba, a što ne treba činiti te da je upravo on taj koji se nominalno želi riješiti Zdravka Mamića, ali da se pritom nikome ne želi zamjeriti. Umjesto toga, kako je ispričao za Tempo jedan od izvora blizak Vladi, Plenković je upravo zbog Dinama i činjenice da će doći do problema s realizacijom plana o novom stadionu nedavno na sjednici užeg kabineta Vlade otvoreno bjesnio i čak se izderao na Nikolinu Brnjac. Bilo je to desetak dana prije održavanja Skupštine 25. rujna, u kasnim poslijepodnevnim satima u prostorijama Dinama.

Pod ingerencijom Nikoline Brnjac je Sportska inspekcija, odluke oko Dinama se ne donose, a ta pasivnost prilično smeta premijeru Andreju Plenkoviću. FOTO: Marko Lukunic/PIXSELL

Glavni uzrok Plenkovićeve nervoze, kako doznaje Tempo, taj je što je on računao na dogovor oko izgradnje stadiona na Maksimiru, što bi onda bio jedan od jačih predizbornih aduta njegove predstojeće kampanje za parlamentarne izbore. Međutim, u situaciji kad se u Dinamu još uvijek ne zna tko pije, a tko plaća i kad se otvoreno smatra da Mamić pozadinski još uvijek ima presudan utjecaj na ključne odluke u klubu, takav dogovor ne bi bio moguć.

Dio sugovornika Nacionala zato smatra da je i prošlotjedna Skupština na kojoj su, zapravo, „mamićevci“ izgubili od predsjednika kluba Mirka Barišića i njegove struje, bila samo igrokaz kako bi se “popeglao” imidž kluba i Barišića osobno. I to nakon otkrića Nacionala kako je upravo on taj koji je svojim ranijim odlukama de facto želio amnestirati Mamića od pravosudnog progona, jer je potpisao odluku kojom tvrdi da Mamić, u svim onim točkama po kojima je kasnije pravomoćno osuđen, nije oštetio klub.

Međutim, u formalno-pravnom smislu nakon te prošlotjedne Skupštine situacija se samo dodatno zakomplicirala i prijeti joj poništenje i to zbog načina na koji se, uz pomoć novoizabranih članova Skupštine iz redova Bad Blue Boysa, utvrđivao kvorum. Tempo je o toj situaciji razgovarao s više izvora bliskih vrhu Dinama, i to iz svih međusobno zaraćenih struja. Obje struje, i Barišićeva i Zorićeva to jest Mamićeva, ljute su na ministricu Nikolinu Brnjac, a posredno i na premijera Plenkovića.

Mirko Barišić, predsjednik Dinama, i Vlatka Peras, predsjednica Uprave kluba, nisu se željeli dogovoriti sa strujom koju predvodi Damir Zorić. FOTO: Slavko Midzor/PIXSELL

Jedan od izvora, nominalno protiv Mamićeve struje, kaže: “Na prošlotjednoj Skupštini i događajima povezanima s njom najzanimljiviji je odnos politike i ministrice Nikoline Brnjac prema cijeloj situaciji. A taj se odnos najbolje može vidjeti po tome koliko Sportska inspekcija kalkulira. Iz toga proizlazi da zapravo ministrica Nikolina Brnjac kalkulira, boji se uopće išta sama petljati oko Dinama, a nije dovoljno jasno stala iza Sportske inspekcije da oni odrade posao kako treba. U tome je njezina najveća odgovornost. Čak mislim da ni Plenković ne podržava tu njezinu pasivnost.”

Naime, taj izvor, iako je u načelu protivnik Mamićeve struje, daje za pravo tvrdnjama i zahtjevu Damira Zorića za poništenje Skupštine zbog nezakonito utvrđenog kvoruma. Zorić je taj zahtjev predao u srijedu u ime 30-ak članova Skupštine koji nisu prisustvovali sjednici održanoj u ponedjeljak u prostorijama Dinama. Zorić se u toj zahtjevu, upućenom ministrici, poziva na “zahtjev za izdavanjem hitne mjere pozivom na odredbu čl. 24. st. 2. Zakona o sportskoj inspekciji kako bi se spriječile manipulacije i protustatutarno održavanje sjednice Skupštine bez potrebnog kvoruma” koji je uputio pet dana prije održavanja Skupštine, a potom i na dan održavanja Skupštine, ali Sportska inspekcija nije poduzela ništa. Zorić i ostali “mamićevci” pozivaju se na to da novi članovi Skupštine iz redova povjerenika nisu verificirani potrebnom natpolovičnom većinom svih 80 članova Skupštine, pa je time, po njima, i izbor Izvršnog i Nadzornog odbora koji je izabran uz pomoć članova koji nisu verificirani, nelegalan i suprotan Statutu.

Nacionalov izvor sa žaljenjem je konstatirao da mora dati za pravo Zoriću, ali za sve krivi i ministricu i premijera: “Nebitno je što Mirko Barišić ili Damir Zorić misle o tome je li bilo ili nije bilo kvoruma na Skupštini Dinama te je li ona zakonita ili ne. Bitno je što o tome misli nadležno tijelo. A što točno čeka to tijelo? Zašto se Sportska inspekcija odmah nije očitovala na to? Jer očito nema političku podršku. Dakle, ministrica ili ne razumije materiju ili ne radi svoj posao jer se boji. A boji se očito i Plenković. Inače ne bi bio tako pasivan u vezi Dinama.”

Sportska inspekcija kalkulira. Iz toga proizlazi da zapravo ministrica Nikolina Brnjac kalkulira, boji se išta sama petljati oko Dinama

Kad je riječ o Sportskoj inspekciji, taj izvor tvrdi da bi ona trebala biti samostalna, ali da se iz njena postupanja posljednjih nekoliko mjeseci otkako traje kriza u Dinamu može zaključiti da nije samostalna. “Sportska inspekcija može odmah izaći na teren ako želi. Obaviti razgovore, utvrditi činjenice, ubrzati proces. A pogledajte što je to napravila Sportska inspekcija otkad ovo sve skupa traje. Nakon šest mjeseci poništili su jednog člana Skupštine, po svemu sudeći Vladimira Bogdanića, i drugo, sad su donijeli rješenje da klub u roku 60 dana mora imenovati Izvršni i Nadzorni odbor, nakon što su šest mjeseci tolerirali da klub posluje i bez Izvršnog i bez Nadzornog odbora”, konstatira taj izvor.

Pritom se, upozorava, ovdje radi o najjačoj sportskoj organizaciji u državi koja proizvodi desetine milijuna eura godišnje, a dozvoljava se da se taj sustav kao organizacija ljulja već šest mjeseci. “Vladajuća politika pravi se da ne vidi što se dešava u klubu. Ulazimo u izbornu godinu, oni su odlučili uložiti 30 milijuna eura u rekonstrukciju Poljuda i Maksimira. Zato Plenković i je nervozan zbog situacije, a istovremeno ništa ne poduzima. Jer kome će oni dati taj novac kad je klub i dalje nestabilan i ne zna se ni jesu li njihova tijela legalno izabrana?” zaključuje taj sugovornik blizak vrhu Dinama.

Drugi sugovornici, također bliski vodstvu kluba i utjecajnim članovima Skupštine, zabrinuti su zbog niza odluka koje je donio novoizabrani Izvršni odbor. Samo dva dana nakon Skupštine, ekspresno su smijenjeni dugogodišnji trener-skaut Marijan Vlak te trener u Omladinskoj školi, najuspješniji trener mladih uzrasta u Dinamu Jozo Bandić, a Daliboru Poldrugaču, skautu u Omladinskoj školi, istekao je ugovor. Vlak i Bandić bili su među članovima koji nisu došli na Skupštinu.

‘Ministrica Brnjac ili ne razumije materiju ili ne radi svoj posao jer se boji. A boji se očito i Plenković. Inače ne bi bio tako pasivan u vezi Dinama’

Međutim, Nacionalovi sugovornici upozoravaju – što ako ispadne da Skupština nije bila statutarna? “U tom slučaju i sve odluke Izvršnog odbora bit će nezakonite jer ni njihov izbor nije bio zakonit”, kaže jedan od izvora bliskih Mamićevoj struji u Dinamu. Taj izvor također proziva ministricu Nikolinu Brnjac koju krivi da je i proizvela ovu situaciju, ali je svjestan da nije ona ta koja odlučuje. “Barišić nije želio nikakav dogovor sa Zorićem i ekipom, ali ovo što su izveli je nelegalno. Sad samo treba čekati što će Plenković reći”, kaže.

Izvori bliski Barišićevoj struji u Dinamu i predsjednici Uprave kluba Vlatki Peras, također su ogorčeni na Sportsku inspekciju, ali iz drugih razloga. Oni pak smatraju da je Sportska inspekcija već donijela neke odluke u korist – Damira Zorića i Mamićeve struje.

Naime, na sjednici Izvršnog odbora Dinama u veljači ove godine smijenjen je kompletan Nadzorni odbor kluba. Iz članstva su bili isključeni tadašnji predsjednik Nadzornog odbora Miroslav Rožić te članovi Nikola Polak i Andrej Meniga, ali i član Izvršnog odbora Damir Zorić i to zato “što su rušili dignitet i ugled kluba”. Zorić je nakon toga uložio žalbu na tu odluku, a glavna sportska inspektorica Klaudia Miloš Lončar, sredinom rujna donijela je odluku kojom se Dinamu naređuje da poništi odluke Izvršnog odbora o Zorićevu izbacivanju i vrati ga u članstvo. Međutim, Nacionalovi izvori tvrde da Sportska inspekcija nije smjela odlučivati o toj Zorićevoj žalbi jer je on u formalno-pravnom smislu pogriješio, to jest uložio je žalbu prije nego što je službeno zaprimio odluku. Ne samo da je uložio žalbu na odluku koju nije ni zaprimio, već odluka u trenutku kad je on uložio žalbu još nije bila napisana.

Damir Zorić smatra da je na sjednici Skupštine bio prekršen članak 25 klupskog Statuta koji govori o utvrđivanje kvoruma, zbog čega je podnio žalbu Sportskoj inspekciji. FOTO: Igor Kralj/PIXSELL

Naime, Zorić je žalbu podnio temeljem saznanja iz priopćenja, umjesto da je pričekao formalnu odluku koja mu je trebala biti uručena. A odlučivanjem o takvoj nezakonito uloženoj žalbi, smatraju Nacionalovi izvori, Sportska inspekcija proizvela je totalni kaos. No ključno je, tvrde izvori bliski struji Vlatke Peras i Mirka Barišića, da je takva odluka inspektorice u suprotnosti sa službenom državnom politikom.

“Ovo je inspektorica Klaudia Miloš Lončar morala napraviti na svoju ruku. Jer ovo sve što Zorić sada piše i napada Sportsku inspekciju to je sve predstava za javnost kako bi se skrenula pažnja jer se iz aviona vidi da mu je inspektorica pogodovala. Mislim da bi netko protiv nje zbog ovog trebao podnijeti kaznenu prijavu zbog zlouporabe položaja i ovlasti. A u konačnici, valjda bi državi ipak trebalo biti u interesu da se Mamić ne vrati u Dinamo”, zaključuje taj izvor koji je otvoreno protiv Mamića. Zanimljivo je pritom da je, dok je Zorić podnio preuranjenu žalbu koja je ipak uzeta u razmatranje i prihvaćena, o žalbi Miroslava Rožića i Andreja Menige, bivših izbačenih članova Nadzornog odbora, Inspekcija odlučila da ih klub ne mora vratiti u članstvo jer oni, pak, žalbu nisu podnijeli na vrijeme.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.