Ministri financija G20 boje se da će napetosti smanjiti rast

Autor:

epa05854363 Members of G20 sitting in the Convention Center during the G20 Finance Ministers and Central Bank Governors Meeting at the Kurhaus in Baden Baden, Germany, 17 March 2017. The meeting of G20 Finance Ministers and Central Bank Governors will take place in Baden-Baden on 17 to 18 March and will be chaired by Germany.  EPA/RONALD WITTEK / POOL

Svjetski financijski čelnici u utorak su potvrdili svoju predanost borbi protiv protekcionizma ali su pozvali na daljnji “dijalog i akcije” glede trgovine, samo nekoliko dana prije nego će stupiti na snagu američke carine na čelik i aluminij a američki predsjednik Donald Trump priprema sankcije Kini.

“Razgovarali smo o najvećim rizicima za izglede (rasta), pa tako i o ranjivostima koje bi mogle biti rezultat ograničavanja financijskih uvjeta bržeg od planiranog te gospodarskih i geopolitičkih napetosti”, ističu ministri G20 u završnom priopćenju nakon dvodnevnog susreta u Buenos Airesu.

Tekst koji je odobren tri dana pred stupanje na snagu američkih carina na uvoz čelika od 25 posto i aluminija od 10 posto, dolazi u trenutku kada dvije gospodarske velesile ulaze u sukob zbog čelika, kojega bi Europljani i drugi američki saveznici mogli biti usputne žrtve.

“Vidjeli smo da Amerikanci žele smanjiti napetosti”, rekao je za AFP izvor u francuskom ministarstvu gospodarstva i financija.

Europljani traže od Sjedinjenih Država da ih izuzme od carine, podsjećajući da su saveznici Washingtona i da nisu uzrok problema, za razliku od Kine.

Dvojica dužnosnika koji su upoznati s materijom rekli su kako se očekuje da će Trump do petka objaviti carine u vrijednosti do 60 milijarda dolara na kineske tehnološke i telekom proizvode zbog njezine prakse s intelektualnim vlasništvom, isti dan kada će se početi primjenjivati carina od 25 posto na uvozni čelik kao i 10 posto na aluminij.

Ministri su se u svom priopćenju obvezali da će “surađivati kako bi do 2020. pronašli rješenje s kojim će svi biti suglasni” u vezi s oporezivanjem informatičkih kompanija, što je još jedan razlog napetosti između SAD-a i Europe. Riječ je o četirima velikim američkim kompanijama (Google, Amazon, Facebook i Apple, skraćeno Gafa) čija je praksa porezne optimizacije redovito na meti kritike.

Napokon, ministri su na zahtjev Francuske i SAD-a razgovarali i o bitcoinu i o drugim virtualnim valutama. Tako ih nisu htjeli priznati suverenim valutama i pozvali su da ih se ne koristi za pranje novca i za financiranje terorizma.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.