Razlog posjeta su bili predstojeći lokalni izbori u BiH, ali i potencijalna zabrana velikih svadbi u Hercegovini
Nakon što je 28. kolovoza ministar pravosuđa Bosne i Hercegovine Josip Grubeša bio u službenom posjetu kod ministra unutarnjih poslova i potpredsjednika Vlade Davora Božinovića, u lokalnim medijima u Bosni i Hercegovini pojavile su se optužbe da je Grubeša išao kod Božinovića kako bi pokušao spriječiti nastavak istrage oko krađe glasova na lokalnim izborima 2016. u toj zemlji. Naime, na sastanku je poseban naglasak stavljen na održavanje predstojećih lokalnih izbora koji će se u BiH održati u studenome ove godine i tu je važno podsjetiti kako zakonodavstvo BiH omogućava svojim državljanima da putem dopisnih glasova sudjeluju na izborima. I to je razlog za iznesene optužbe i sumnje, kao i pitanje zašto Grubeša o izborima nije razgovarao sa svojim kolegom, ministrom pravosuđa, što bi bilo logično. Kako doznaje Nacional od visokih izvora iz Ministarstva unutarnjih poslova, razlog zašto je Božinović primio Grubešu bio je razgovor na temu zabrane velikih svadbi u Hercegovini jer su kao glavno žarište povećanog broja oboljelih od koronavirusa na području Imotskog detektirane upravo svadbe u Hercegovini, s obzirom na veliku fluktuaciju stanovnika, posebno u međugraničnom području.
Na malverzacije s dopisnim glasovanjem ukazao je načelnik općine Prozor-Rama Jozo Ivančević još u rujnu 2016. koji je svojevrsni trn u oku HDZ-u BIH jer je pobijedio na prošlim izborima i postao načelnik u tom hrvatskom mjestu, iako nije iz HDZ-a. Ivančević upozorava na ono što se s dopisnim glasanjem tada događalo. Tvrdi da je to bila krađa glasova tako da se u dogovoru ili prevarom određenog broja ljudi u općini Prozor-Rama, kao i u Hrvatskoj, prikupljalo dokumente i osobne podatke koji bi se prilikom dopisnoga glasovanja mogli iskoristiti za izborne manipulacije te da je tako Čovićev HDZ lažirao punomoći. Općina Prozor-Rama uputila je dopis Ministarstvu unutarnjih poslova RH tražeći zakonsko postupanje jer se, kako su naveli, ovakvim izbornim inženjeringom radi o organiziranoj prevari i kršenju ljudskih prva i zakona, a dopis je MUP zaprimio 5. 9. 2016. Ivančević danas podsjeća da je na izborima 2016. bilo krađe glasova, da to nitko nije istražio i sada sumnja da se sprema nova krađa. Na ova upozorenja sa spomenutog sastanka u Zagrebu je poručeno da su optužbe pojedinih lokalnih političara iz BiH neosnovane i da oni žele Hrvate u RH, s pravom glasa u BiH, zastrašiti prijavom policiji ako budu sudjelovali na izborima. Vlaho Orepić, ministar unutarnjih poslova iz 2016., odnosno vremena prvih optužbi za krađu glasova, danas za Nacional kaže kako se sjeća konkretnog dopisa, prijave iz Prozor-Rame, ali ne zna što je bilo s time. Međutim, kada je riječ o dopisnom glasovanju na izborima u BiH, Orepić kaže da je to veliki problem i da je hrvatska policija otkrila malverzacije i krađu glasova. Podsjeća kako je za vrijeme dok je bio ministar policija u Metkoviću otkrila oko 80 dopisnih glasova koji su išli po osnovi lažnih, krivotvorenih dokumenata ovjerenih kod javnih bilježnika. Što je pravosuđe po tom pitanju radilo Orepić ne zna, a ne zna ni to je li pokrenut istražni postupak u slučaju Metkovića i Prozor- Rame.
Ministar pravosuđa Bosne i Hercegovine Josip Grubeša nositelj je liste za općinsko vijeće baš u općini Prozor-Rama, gdje je načelnik Jozo Ivančević. Da je u tijeku borba za vlast, novac i utjecaj svjedoče i međusobne optužbe – Grubeša proziva Ivančevića otkuda mu kuća na moru, a načelnik pita ministra odakle mu trosoban stan u Novalji i druge nekretnine koje posjeduje.
Komentari