Ministarstvo poljoprivrede: “Na području Osječko-baranjske županije treba ukloniti sve svinje koje se drže u neadekvatnim uvjetima”

Autor:

09.10.2023., Zagreb - Izjave nakon sastanka ministrice poljoprivrede Marije Vuckovic s predstavnicima Osjecko-baranjske zupanije, predstavnicima Udruge hrvatskih proizvodjaca svinja s podrucja Osjecko-baranjske zupanije, Drzavnog inspektorata RH te Hrvatske veterinarske komore na temu africke svinjske kuge. Mladen Pavic.
 Photo: Davor Puklavec/PIXSELL

Davor Puklavec/PIXSELL

Sve svinje s područja Osječko-baranjske županije (OBŽ) koje se drže u neadekvatnim uvjetima trebale bi biti “ekonomski iskorištene” do kraja studenoga kako ne bi predstavljale opasnost za širenje afričke svinjske kuge (ASK), poruka je sa sastanka u Ministarstvu poljoprivrede održanog u ponedjeljak.

“Svi oni koji iz bilo kojeg razloga nisu podignuli kategoriju svojih objekata, preporuka je da se i dolaskom hladnijeg vremena što prije te životinje ‘maknu’, u smislu ekonomskog iskorištavanja putem kolinja”, izjavio je ispred Ministarstva poljoprivrede državni tajnik u tom ministarstvu Mladen Pavić.

Rekao je da će rok za uklanjanje svih svinja koje se u Osječko-baranjskoj županiji drže u neadekvatnim uvjetima vjerojatno biti 30. studenoga ove godine.

Pavić je to izjavio u tijeku današnjeg sastanka ministrice Marije Vučković s predstavnicima Osječko-baranjske županije, predstavnicima Udruge hrvatskih proizvođača svinja s područja Osječko-baranjske županije, Državnog inspektorata te Hrvatske veterinarske komore.

Pavić je izvijestio da broj slučajeva zaraza ASK-om pada, a vjeruje da se bolest neće proširiti na područje Osječko-baranjske županije. Istaknuo je da su od pojave bolesti na području Vukovarsko-srijemske županije poduzete brojne aktivnosti kako bi se širenje spriječilo.

Rekao je da su uzgajivači cijelo vrijeme mogli poboljšati uvjete držanja svinja, to jest prekategorizirati objekte, ustvrdivši i da su svi oni koji nemaju uvjete i sami svjesni da je životinje bolje ‘skloniti’ nego kroz koji dan imati eutanaziju.

Naglasio je i da je od prije same pojave svinjske kuge, pa i sada, najveća odgovornost na vlasnicima životinja u smislu pridržavanja i provođenja biosigurnosnih mjera poput dezinfekcije, ograničavanja pristupa u objekte i sl.

Upozorio je i na pojave ilegalnog prometa, to jest premještanja svinja, u što će se, najavio je, značajnije uključiti i policija. Pritom, izvijestio je Pavić, u dva slučaja je utvrđeno da je ilegalnim prometom u Vukovarsko-srijemskoj županiji prenesena i sama bolest.

“To je ono što želimo spriječiti”, poručio je, izvijestivši da je do sada zbog ASK-a eutanazirano i uginulo oko 22,5 tisuće svinja.

Na pitanje oko eventualnih ograničenja svinjokolje, Pavić je rekao da u Osječko-baranjskoj županiji trenutno nema nikakvih ograničenja, izrazivši nadu da će s dolaskom hladnijeg razdoblja i oni “neuvjetni” na vrijeme “ukloniti” svoje svinje.

Vučković: “Afrička svinjska kuga može iskorijeniti svinjogojstvo, zato su mjere stroge”

Moraju se zaštititi veliki sustavi proizvodnje u županiji

U Osječko-baranjskoj županiji do sada još nije zabilježen nijedan slučaj ASK-a, a kako se poduzimaju sve moguće mjere da do toga ni ne dođe izvijestio je Romeo Jukić, pročelnik upravnog odjela za poljoprivredu i ruralni razvoj Osječko-baranjske županije, koji su i inicirali sastanak.

Po Jukićevim riječima, ta županija graniči sa zaraženim područjem Vukovarsko-srijemske županije, pa stoga vlada zabrinutost za proizvodnju zbog potencijalnog širenja bolesti, s obzirom da dolazi hladnije vrijeme koje pogoduje njenom bržem širenju.

Izvijestio je da u županiji postoji 3.918 proizvođača svinja u kategorijama 0,1 i 2, što znači da ne zadovoljavaju uvjete i standarde za držanje svinja, a mahom je riječ o onima koji imaju jednu ili dvije svinje, za vlastite potrebe.

S druge strane, većina proizvodnje, 89 posto, nalazi se u kategorijama 3 i 4, što znači da se drže utvrđenih standarda.

Oni koji mogu prijeći u višu kategoriju to će učiniti, dok će svinje ovih ostalih ići na klanje, rekao je Jukić, naglasivši da se moraju zaštititi svi ostali, pogotovo veliki sustavi proizvodnje u županiji, koji čine 78 posto ukupne proizvodnje svinja u Hrvatskoj.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.