Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture u srijedu je objavilo statistički izvještaj Nacionalne središnjice za usklađivanje traganja i spašavanja na moru. U prošloj godini zabilježeno je 612 koordiniranih spasilačkih akcija na moru, u kojima je spašeno ukupno 1155 osoba i 195 plovila.
Učestalost spasilačkih akcija u 2019. godini, podjednako je u odnosu na prethodne godine, uz očekivani porast tijekom ljetnih mjeseci, uslijed značajnog povećanja pomorskog prometa.
Ukupni broj spasilačkih akcija u 2019. godini za 8,5% je manji u odnosu na 2018. godinu, s utvrđenim smanjenjem akcija od svibnja nadalje i osjetnim padom akcija tijekom kolovoza i rujna. Analizom strukture angažiranih spasilačkih plovnih jedinica u 2019. godini, bilježi se porast uključenosti plovnih jedinica Lučkih kapetanija i Ministarstva unutarnjih poslova, od čega je više od pola spasilačkih akcija (57%), u protekloj godini obavljeno plovnim jedinicama lučkih kapetanija, navodi se u izvještaju.
Hitne medicinske intervencije, prijevoz (bilo da se radi o prijevozu morem ili zrakom), savjeti, i drugi načini potpomognutih oblika medicinske pomoći, prošle godine su poduzimani u 223 slučaja, što je porast za 8,8% u odnosu na prethodnu godinu, pri čemu ovaj segment zauzima najveći pojedinačni udio u ukupnom udjelu izvanrednih događaja na moru (54%).
Roniocima je pomoć pružana ukupno 11 puta (6 na boce, 5 na dah), 22 akcije poduzete su u cilju spašavanja daskaša iz pogibeljnih situacija na moru, a
spašeno je i 19 kupača.
Tijekom protekle godine dogodilo se 27 smrtnih slučajeva te jedna nestala osoba dok je ozlijeđenih osoba bilo ukupno 29, tj. 30,9% manje u odnosu na prošlu godinu, dok je značajno smanjen i broj smrtno stradalih osoba, za 20,6%, uz povećanje broja spašenih osoba za 6,9%. Navedeni pokazatelji rezultat
su pro-aktivnog djelovanja Ministarstva u ostvarenju strateškog cilja povećanja razine dostupnosti i kvalitete pružanja usluga sigurnosti plovidbe, kako u dijelu prevencije, tako i u dijelu pružanja usluga traganja i spašavanja.
Također, lani je zabilježeno 15 sudara i 55 nasukavanja plovila. Potonula su 23 plovila, a značajno je oštećeno 40 plovila, dok je od posljedica požara djelomično ili u potpunosti oštećeno 8 plovila.
Sigurnosno stanje u pomorskom prometu višestruko je poboljšano u odnosu na prethodne godine, što je rezultat pojačanog ulaganja u sustav sigurnosti plovidbe, redovitu edukaciju kadrova i unaprjeđenje tehničke opremljenosti posada i plovila, navodi se.
Najčešći propusti nautičara, koji ih dovode u pogibeljne situacije na moru su zanemarivanje prognostičkih upozorenja, nedovoljno nautičko iskustvo i neadekvatna opremljenost brodica i jahti, stoga se prema svim sudionicima u pomorskom prometu opetovano apelira slušati vremenske prognoze, usklađivati plovidbu morem sa razinama stečenih nautičkih osposobljenosti i znanja te koristiti službene pomorske navigacijske karte i publikacije. Tu je od osobite pomoći i službena višejezična besplatna mobilna aplikacija ‘nIS- nautički informacijski servis’ koja u realnom vremenu sadrži sve ažurne podatke, bitne za sigurnu plovidbu, čime se značajno pripomaže voditeljima plovila i njihovim posadama tijekom boravka na moru, a ponajprije u slučajevima pogibeljnih situacija, zaključuje se u priopćenju Ministarstva.
Komentari