Policijski pritisci na novinarke Nove TV i glavnog urednika Nacionala skandalizirali su saborske zastupnike oporbe, ali ne i HDZ i nadležno ministarstvo koje vodi Nina Obuljen Koržinek pa će o svemu raspravljati članovi Odbora za unutarnju politiku i sigurnost Sabora RH
Nacional je proteklog vikenda doznao da će policijski pritisci na glavnog urednika Nacionala Berislava Jelinića i novinarke Nove TV Anu Malbašu i Emu Branicu, o kojima je Nacional izvijestio u prošlom broju, biti temom Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Hrvatskog sabora. Raspravu o toj temi pred Odborom će inicirati član tog saborskog tijela i zastupnik Socijaldemokrata Franko Vidović, bivši SDP-ovac. Istodobno, Nacional nije uspio dobiti komentar saborskih zastupnika HDZ-a, dok je Ministarstvo kulture i medija, nadležno za zaštitu novinara i prava na slobodno izražavanje, na pitanja Nacionala odgovorilo izjavom iz koje je jasno da ignorira problem i ne kani stati u obranu prava na slobodno novinarsko istraživanje.
Nacional je u prošlom broju izvijestio o neklasificiranom dopisu Službe kriminalističke policije Policijske uprave Brodsko-posavske od 21. veljače 2022. s naslovom ‘’Predmet: Berislav Jelinić, dokumentacija, traži se’’, kojim policija od Grada Nova Gradiška traži “očitovanje i preslike istovjetne originalu dokumentacije vezane uz odluku o dodjeli javnih priznanja Grada Nova Gradiška Berislavu Jeliniću koja mu je uručena na svečanoj sjednici Gradskog vijeća Grada Nove Gradiške dana 8. prosinca 2016.” Nacional je donio stručno mišljenje da je taj dopis sastavljen protivno odredbama Kaznenog zakona, kao i da ni policija, ni Uskok, ni DORH nisu željeli preuzeti javnu odgovornost za činjenicu da je takav dopis poslan.
U istom broju Nacional je izvijestio o policijskom pozivu na obavijesni razgovor novinarki Nove TV Ani Malbaši, istraživačici korupcije i klijentelizma u hrvatskom društvu, pod sumnjom da je u ožujku 2021. počinila kazneno djelo „Neovlašteno zvučno snimanje i prisluškivanje, opisano u čl. 143 st 1 i st 2 Kaznenog zakona“ na štetu osječkog poduzetnika Drage Tadića. Osim Malbaše, na meti kaznenog progona zbog sličnih optužbi našla se i voditeljica i novinarka emisije „Provjereno“ Nove TV Ema Branica, koja je također uspješno istraživala slučajeve potencijalne korupcije.
O takvom je postupanju policije u srijedu, 16. ožujka, Hrvatsko novinarsko društvo (HND) održalo i konferenciju za novinare, na kojoj je glavni urednik Nacionala Berislav Jelinić ocijenio kako je policijski zahtjev Gradu Nova Gradiška tek kulisa za pokušaj zastrašivanja kompletne redakcije Nacionala, po svemu sudeći zbog onoga što Nacional svakodnevno radi. Radi se, kazao je Jelinić, o ataku na neovisno istraživačko novinarstvo koje na hrvatskoj javnoj sceni proizvodi veliki utjecaj i osvjetljava brojne neprimjerenosti, nezakonitosti i organizirani kriminal, koji se često provodi pod političkom i institucionalnom zaštitom korumpiranih pojedinaca iz vrha HDZ-ove vlasti i institucija.
Povodom svih tih pritisaka Nacional je proteklog tjedna poslao pitanja Ministarstvu kulture i medija, nadležnom za nadzor provedbe medijskih zakona, kao i zaštitu novinara i slobode javne riječi. Nacional je od Ministarstva želio doznati je li ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek tražila očitovanje Ministarstva unutarnjih poslova vezano uz „predmet Berislav Jelinić“ i istrage protiv novinarki Nove TV Ane Malbaše i Eme Branice, te kakav je stav ministrice kulture o „predmetu Berislav Jelinić“, odnosno, o policijskoj istrazi činjenice da je glavni urednik Nacionala prije šest godina dobio odlikovanje Grada Nova Gradiška.
Nacional je Ministarstvo pitao i kakav je stav ministrice kulture i medija o tome da su dvije novinarke tajno snimale ljude osumnjičene za kaznena djela te su time otkrile potencijalna ozbiljna kaznena djela – da bi potom dobile status „osumnjičene“ u policijskim izvidima. Pitali smo i je li se ministrica kulture i medija očitovala na javni zahtjev Hrvatskog novinarskog društva o tim predmetima, kao i što ministrica po navedenim temama planira poduzeti. Odgovor, koji je potpisala glasnogovornica Ministarstva kulture i medija Renata Margaretić Urlić, glasi ovako: “Obavještavamo vas kako Ministarstvo kulture i medija nije tražilo očitovanje ni Ministarstva unutarnjih poslova ni drugih tijela, s obzirom na to da bi predmetno predstavljalo neprimjereno uplitanje u zakonom propisane procedure i pravila te samim time i neprimjereni pritisak na pravosuđe. Jednako tako Ministarstvo kulture i medija nikada nije, niti ima namjeru uplitati se u odluke o dodjeli odlikovanja djelatnicima u kulturi i medijima, s obzirom na to da svaka jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave ima isključivo pravo sama o tome odlučivati.”
‘Plenković i njegovi jataci imaju jedan jedini izbor – svim sredstvima spriječiti transparentnost djelovanja sudova i slobodno i profesionalno izvještavanje medija’, kaže saborska zastupnica Karolina Vidović Krišto
Nacional je želio doznati i što o policijskim postupcima prema glavnom uredniku Nacionala i novinarkama Nove TV misle saborski zastupnici. Komentar nismo uspjeli dobiti ni od jednog zastupnika HDZ-a, premda smo nekoliko njih zvali telefonom i slali im SMS-ove. Za razliku od zastupnika HDZ-a, koji su se suzdržali od bilo kakvog komentara, zastupnici opozicije, neovisno o političkim uvjerenjima, jednodušno osuđuju postupanje policije. Štoviše, zastupnik Socijaldemokrata Franko Vidović najavio je da će temu iznijeti pred saborskim Odborom za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, kojega je član.
“Ovi slučajevi svakako jesu za Odbor. Treba točno utvrditi što se dogodilo i kako je moguće da glavni urednik Nacionala završi u toj priči. Očito postoje i pisani tragovi. To je, svakako, u najmanju ruku, traćenje novca poreznih obveznika. Ako predsjednik Odbora ne potakne tu temu, potaknut ću je sam”, kazao je Nacionalu Franko Vidović iz Kluba socijaldemokrata, ističući kako je “takva vrsta postupaka protiv glavnog urednika Nacionala i novinarki Nove TV za svaku osudu”. “To je pogrešno i s aspekta vlasti: umjesto da otvaraš raspravu o nepravilnostima u društvu, ti progoniš onoga tko iznosi problem”, kaže Franko Vidović.
Nacional je kontaktirao i predsjednika Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, SDP-ovca Sinišu Hajdaša Dončića. Kazao je kako bi HND, uredništva ili novinari sami trebali uputiti predstavku Odboru, dodajući kako to tijelo reagira na dopise, a u pravilu samo ne pokreće postupke. Na pitanje ne može li on sam, kao predsjednik Odbora, potaknuti raspravu o nekoj temi, nije odgovorio niječno, ali je ponovio kako bi bilo mnogo bolje da novinari sami zatraže raspravu o problemu pred Odborom. Bit će, dakle, i politički zanimljivo pratiti hoće li SDP-ov Hajdaš Dončić ili bivši SDP-ovac, Socijaldemokrat Franko Vidović, pred Odborom potaknuti raspravu o pritiscima policije na novinare.
Predsjednik SDP–a Peđa Grbin nije imao dilemu o tome je li policijsko postupanje opravdano ili ne. “Što se Berislava Jelinića tiče”, kazao je Nacionalu, “dvaput sam čitao tekst, ali i dalje mi nije jasno što policija istražuje. No ovo nije prvi put: prisjetimo se što se događalo novinarki Đurđici Klancir. Krajnje je vrijeme da se policija počne baviti istinskim kaznenim djelima, kojih je u Hrvatskoj, nažalost, jako mnogo”, kazao je Grbin za Nacional. O policijskim saslušanjima novinarki Nove TV, uputio nas je na članak 143. Kaznenog zakona koji kriminalizira neovlašteno snimanje, ali i u stavku 4. naglašava kako “nema kaznenog djela” ako je snimanje obavljeno “u javnom interesu koji je pretežniji od interesa zaštite privatnosti snimane ili prisluškivane osobe”. “Formulacija je jasna”, kaže Grbin: “Državna vlast mora voditi računa o odredbama cijelog članka 143, dakle i njegova stavka 4, a ne samo stavka 1.”
‘Treba utvrditi kako je moguće da glavni urednik Nacionala završi u toj priči. Očito postoje i pisani tragovi. To je, svakako, u najmanju ruku, traćenje novca poreznih obveznika’, kaže Franko Vidović
Postupke policije za Nacional je komentirao i nezavisni zastupnik iz Kluba zeleno-lijevog bloka Bojan Glavašević. “Cijela stvar djeluje potpuno opskurno i zbunjujuće. Iz onoga što smo javno mogli vidjeti potpuno je nejasno zašto policija ima interes za Berislava Jelinića, uz kakvu kriminalističku istragu su traženi dokumenti vezani, kao i na koji način odluka o dodjeli javnog priznanja uopće može biti vezana za bilo kakvo kazneno djelo. Cijela stvar zapravo djeluje prilično amaterski, ali ne osobito iznenađujuće. Činjenica je da su u posljednjih nekoliko godina politički pritisci na novinare i medije najveći i najsnažniji još od vremena devedesetih godina prošlog stoljeća”, kazao je Glavašević.
“Vladajuća politička garnitura iskoristila je krize u kojima smo se našli da dodatno ograniči slobode medija i demokraciju općenito. To je ono što Giorgio Agamben naziva ‘sekuritizacija’, i to nikako nije dobro. Povjerenje građana u postupanje institucija istrage i progona je toliko nisko posljednjih godina da doista ne vjerujem da ovo može imati ozbiljne posljedice za reputaciju glavnog urednika Nacionala. To, dakako, ne znači da takva postupanja treba promatrati ravnodušno, naprotiv. Treba još više inzistirati na transparentnosti policije i tužitelja i još se snažnije i glasnije usprotiviti svim pritiscima na medije i na novinare”, ocjenjuje Glavašević.
Komentirao je i policijsko saslušavanje novinarki Nove TV Ane Malbaše i Eme Branice, nazivajući ga “primjerom situacije u kojoj građani gube povjerenje u policiju i pravosuđe: veći je problem novinarka koja je iznijela neke dokaze nego dužnosnik koji je optužen za korupciju. To je jedan od elemenata otete države. Novinare se tako zastrašuje i šalje im se poruka da će biti kažnjeni ako budu svoj posao obavljali nepristrano i objektivno. To također građanima šalje poruku da su neke političke elite iznad zakona. Takva nefunkcionalnost države jedan je od glavnih razloga visoke percepcije korupcije kod naših građana i jedan je od vodećih razloga odlaska ljudi iz Hrvatske”, konstatira Glavašević.
Zastupnica Centra Dalija Orešković poručuje kako se, u odnosu na glavnog urednika Nacionala, novinarke Anu Malbašu i Emu Branicu, ali i druge istrage i prijetnje, nije, nažalost, “dogodilo ništa za što se neka poveznica ne bi mogla pronaći u dosadašnjoj sudskoj praksi”. “Ne ostanemo li na liniji zaštite javnog interesa i ako javnom interesu ne damo prednost, doista ćemo postati slučajna država kojoj više nema spasa.
Novinari su naša prva linija obrane. Sve do neke nove vlasti koja će izgraditi državu i njezine institucije, ojačati njihov ustroj, ovlasti i neovisnost, ostat će i zadnja”, kaže i podsjeća na “presude, potvrđene od Vrhovnog suda, u kojima su se tajne snimke ocijenile kao zakonit dokaz u postupku, jer su suci zaključili da je snimka u interesu javnosti, odnosno da je značaj onoga što je snimljeno veći od same činjenice da je tajnim snimanjem prekršen zakon”.
Orešković smatra da “kao društvo ne osuđujemo dovoljno jasno i snažno različite oblike pritisaka i zastrašivanja novinara i ne poduzimamo gotovo ništa da stanemo u njihovu zaštitu”. Podsjeća kako je posljednji prosvjed s kojeg je poslana šira društvena poruka održan prije tri godine, “a u međuvremenu je bilo puno pojedinačnih slučajeva koji potvrđuju da se u odnosu na stanje u medijima, Hrvatska nastavila kretati unatrag. Svaka situacija povodom koje novinari osjećaju nesigurnost u svom radu, uvod je u nesigurnost svih nas, a ta nesigurnost iz dana u dan raste. To je nešto što moramo iz dana u dan ponavljati dok ne postane dio kolektivne svijesti i zajedničkog sustava vrijednosti”. “Nažalost”, dodaje Orešković, “Hrvatska se kreće unatrag i u pitanjima vladavine prava i neovisnosti institucija. Sve su to signali da se u Hrvatskoj nešto ozbiljno loše događa. To što označavam kao loše, vladavina je koruptivne hobotnice čiju glavu čini HDZ”.
‘Povjerenje građana u postupanje institucija istrage i progona je toliko nisko da ne vjerujem da ovo doista može imati ozbiljne posljedice za reputaciju glavnog urednika Nacionala’, kaže Bojan Glavašević
Policijske pritiske na urednika Nacionala i novinarke Nove TV komentirao je za Nacional i saborski zastupnik Mosta Nikola Grmoja, poručivši da “Most osuđuje svaki pokušaj utjecaja na medije”, a naročito “u demokracijama nezamislive pritiske putem policije i tijela progona”. “Posljednjih mjeseci imali smo u više navrata akcije policije protiv pojedinaca i novinara koji su se usudili kritizirati Vladu i poteze vladajućih”, podsjetio je Grmoja i dodao: “Ako je motiv za ovo postupanje policije protiv Jelinića pokušaj zastrašivanja, onda je jasno da je Plenkovićeva koruptivna struktura izgubila svaki dodir sa zdravim razumom. Sjetimo se samo uhićenja zadarskog umirovljenika koji je najavio da premijera treba dočekati s jajima. Osim slobode medija, Most će uvijek snažno stajati uz slobodu govora kao jednog od temelja svake demokracije”, poručio je Mostov saborski zastupnik.
Nezavisna zastupnica Karolina Vidović Krišto poručila je kako je policijsko istraživanje Berislava Jelenića i novinarki Nove TV “neprihvatljivo”, ali i “kazneno djelo onih koji su započeli tu istragu, jer je riječ o zlouporabi državne vlasti u zaštiti korupcije”. “Istraga oko Berislava Jelinića, osim što je groteskna i apsurdna, dokazuje nervozu vladajuće strukture u Hrvatskoj, predvođene HDZ–SDP-ovom hobotnicom, da spriječi svaki oblik dekorumpiranja hrvatskog društva, to jest, uspostavljanja vladavine prava u Hrvatskoj. Novinarka Ana Malbaša treba biti ušutkana zato što ima izjavu insajdera da se sudski procesi namještaju, a konkretno je naveo dokaze koji terete Šeksa i Kalmetu. Umjesto da dobije državnu nagradu i da se ta afera potpuno rasvijetli, državne vlasti pokreću postupak protiv novinarke”, konstatirala je Vidović Krišto i poručila kako bi “na tim pitanjima trebalo dići glas sve što je demokratsko i slobodarsko, jer svi znamo da je oslonac svakoj totalitarnoj ili korumpiranoj vlasti – kontrola medija”. “Plenković i njegovi jataci imaju jedan jedini izbor – svim sredstvima spriječiti transparentnost djelovanja sudova i slobodno i profesionalno izvještavanje medija. Hrvatskim građanima, pak, transparentno pravosuđe i slobodni mediji preduvjet su uređenog, dobrog života i svakodnevne stabilnosti. Izbor je između dobrog života povlaštene vrhuške ili dobrog života svih hrvatskih građana”, zaključila je nezavisna zastupnica Karolina Vidović Krišto.
‘Postupanje policije nije imalo za cilj utjecati na rad medijskih djelatnika’
Na pitanja Nacionala je li Ministarstvo unutarnjih poslova dodatno istražilo tko je točno – koja osoba imenom i prezimenom – zavela “predmet Berislav Jelinić” i po čijem nalogu – a s obzirom na činjenicu da USKOK u svom nalogu nije specificirao da se taj dio anonimne prijave treba posebno istraživati te hoće li se Ministarstvo očitovati na javno izrečeni zahtjev Hrvatskog novinarskog društva o tom predmetu, kao i predmetima protiv novinarki Nove TV Ane Malbaše i Eme Branice – gdje je policija samoinicijativno novinarke stavila u status “osumnjičenica” i to u fazi izvida, iz MUP-a su odgovorili:
“Vezano uz Vaše upite obavještavamo da su svi navodi, čiju osnovanost je policija ispitivala, bili sastavni dio kaznenih prijava/podnesaka koje su nadležna državna odvjetništva nalogom dostavila policiji na postupanje.
Sve mjere i radnje, koje policija poduzima kako bi ispitala te navode, provode se isključivo na način i uz primjenu ovlasti danih na temelju zakona.
Nadalje, u konkretnim slučajevima iz Vaših upita ne postoje okolnosti iz kojih bi proizlazilo da je postupanje policije na bilo koji način provedeno izvan okvira zakona. S druge strane, sve činjenice su tijekom kriminalističkog istraživanja utvrđene neovisno i nepristrano, a o rezultatima dovršenih kriminalističkih istraživanja smo izvijestili nadležna državna odvjetništva koja su naloge i izdala.
Zaključno, kategorički odbacujemo tezu da je postupanje policije na bilo koji način imalo za cilj utjecati na rad medijskih djelatnika.”
Nacional je još ranije neslužbeno doznao da policija ne samo da nije našla ništa sporno u “predmetu Berislav Jelinić” to jest da su utvrdili da je dodjela odlikovanja bila u skladu sa svim propisima i procedurom, već da nisu pronašli ništa inkriminirajuće ni u vezi ostalih navoda iz anonimne prijave koji su se odnosili na neke investicije i poslove koji se odvijaju u Gradu Nova Gradiška, a kojima se nastojalo osumnjičiti gradonačelnika Vinka Grgića.
Međutim, na pitanje mogu li potvrditi je li točno da Kriminalistička policija PU Brodsko-posavske županije niti po ostalim navodima u prijavi koja je bila usmjerena protiv gradonačelnika Nove Gradiške Vinka Grgića nije našla ništa sporno te da je o tome izvijestila USKOK, iz MUP-a to nisu htjeli ni potvrditi ni demantirati.
Komentari