“Morbidni ste i egzaltirani.” “Ne, nego vi u mojoj firmi ni pod ne bi mogli čistiti” – te su optužbe danas razmijenili ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić i predsjednik udruge Glas poduzetnika Hrvoje Bujas, nakon što je UGP danas pred zgradom Ministarstva gospodarstva položio vijenac da podsjeti kako je “krajnje vrijeme” da vlada provede nužne reforme za boljitak gospodarstva.
Ministru Ćoriću, međutim, performans se nije svidio. “”Problem gospodina Bujasa i njegove sljedbe je što oni ne žele čuti artikulirana proimišljanja koja nisu na tragu njihovih. Ja kao ministar gospodarstva ne mogu govoriti ono što gospodin Bujas ili netko od ljudi koji se s njim u medijskom prostoru promoviraju, žele čuti”, komentirao je Ćorić.
“Egzaltacija gospodina Bujasa uvjetovana je činjenicom da se netko s njime ne slaže. On želi zauzeti još djelić medijskog prostora, što je danas uspio, tako da medijsku scenu u Hrvatskoj pretvara u cirkus”, komentirao je ministar. “Način na koji se pristupa ovom problemu, u situaciji kad na dnevnoj razini u Hrvatskoj imamo tisuće oboljelih i desetke preminulih naših građana, morbidan je. Paljenje svijeća, stavljanje vijenaca u situaciji kad je Republika Hrvatska tijekom 2020. uputila 10 milijardi kuna poduzetničkom sektoru, na taj način reagirati može samo netko tko želi odraditi jednu morbidnu predstavu”, tvrdi i zaključuje: “Likovi poput Bujasa, koji zbog samopromocije uzurpiraju javni prostor, nakon svega što je poduzeto od strane države, ne zaslužuju nikakav komentar”.
Bujas je odmah uzvratio: “Bolji ministar bila bi moja pokojna baba. Likovi poput Ćorića u mojoj firmi ne bi mogli čistiti pod, nije niti za to kvalificiran, a kamoli da bude ministar. Ministar je samo zato što ima partijsku knjižicu. O njegovoj vječnoj samopromociji dalje neću niti pričati, a bez ikakvog efekta za sve građane RH”, napisao je Bujas na Facebooku.
No svađa je, čini se, ipak rezultirala kakvim-takvim plodom: Ćorić je najavio da će Porezna uprava “vrlo brzo izaći s uvjetima i idejom o novom paketu kredita za likvidnost tvrtki”. Rekao je da će se ići tako da poduzetnici prilažu račune, pa što im promet bude niži, niže će im biti i obveze, a kao vrlo skoro najavio je: “Što je umanjenje prometa veće, proporcionalno će im se namirivati dio fiksnih troškova… Za 90 posto pada prometa, bit će im kompenzirano svih 100 posto fiksnih troškova.”
Podsjetio je na mjere pomoći poduzetnicima: naknada plaća od 4000 kuna plus doprinosi, krediti za likvidnost, što je, rekao je, iskoristilo više od 2600 subjekata, kao i to da sad slijedi još 1,3 milijardi kuna kredita za likvidnost. “Asistirali smo pogođenim sektorima kroz sufinanciranje plaća, namirenje njihove likvidnosti kroz covid-19 kredite i u ovoj fazi namirenje troškova ovisno o padu prometa. Ne možete biti sretni kad ste suočeni s najvećim egzogenim šokom u novijoj hrvatskoj povijesti, nikad nismo imali situaciju da su cijeli sektori u pojedinim razdobljima u cijelosti bili ugašeni. Ako u takvim situacijama kao poslodavac ne možete funkcionirati, a ne mogu iz opravdanih razloga, naravno da nećete biti sretni niti jednom mjerom koja ide za namirenjem dijela aktivnosti koja je propuštena”, rekao je Ćorić.
Komentari