Ministarstvo zdravstva uputilo je ovih dana ravnateljima bolnica dopis u kojem se zahtijeva striktno provođenje Pravilnika o početku, završetku i rasporedu radnog vremena zdravstvenih ustanova i privatnih zdravstvenih radnika u mreži javnog zdravstva.
U dopisu se traži strože vođenje evidencije o radnom vremenu koje bi se trebala provesti uz pomoć informatičke podrške, odnosno bolničkog informacijskog sustava koji bi pratio ispunjavanje obveza iz radnog odnosa za svakog djelatnika. S rastom broja dodatno zaposlenih liječnika iz javnog zdravstva u privatnoj praksi trpi radno vrijeme u bolnicama, piše u nedjelju Jutarnji.
U spomenutom se dopisu upozorava i da bi poslodavac koji ne vodi evidenciju o radnom vremenu zaposlenika bio prekršajno odgovoran.
Ministar Vili Beroš kontrolu radnog vremena tražio je i u kolovozu 2020. te u listopadu 2021. godine. Ravnatelji se još uvijek konzultiraju s informatičkim službama o mogućnostima digitalne kontrole te s pravnicima o mogućim problemima s GDPR-om. Svi su zasad suglasni da ‘štancanje’ kartica ne bi bilo učinkovito.
Ravnatelj riječkog KBC-a Alen Ružić kaže da se u nemedicinskim službama već radi evidencija prisutnosti na poslu potpisivanjem djelatnika na listu s upisom vremena dolaska i odlaska te da se to nastaviti do pune implementacije novog sustava evidencije. Medicinske djelatnike, kaže, kontroliraju šefovi klinika i u pravilu svaka klinika ima popodnevni sastanak na kojem je razvidno koga nema. Po novom sustavu kontrole prisutnost na poslu pratit će se kroz prijavu u bolnički informatički sustav.
Ravnatelj KBC Sestre milosrdnice Davor Vagić kaže da su u prošlog proljeća krenuli u tom pravcu jer drže da je svima u interesu da se znaju pravila. “Šefovi imaju tzv. popisne tablice u koje se piše vrijeme dolaska i odlaska zaposlenika. Sad ćemo vidjeti je li moguća prijava preko bolničkog informatičkog sustava”, rekao je za Jutarnji Vagić.
“Mi već imamo određeni sistem kontrole radnog vremena koji se vodi u dva sustava. Na svakoj se klinici ispunjava evidencija koja onda ide u COP (centralizirani obračun plaća) za obračun plaća te u naš bolnički sustav”, objasnio je pomoćnik ravnatelja KBC-a Zagreb Milivoj Novak te dodao da je puno lakše mjeriti radno vrijeme nego učinak na poslu.
Komentari