Idejni projekt Una-Mlin iz ožujka 2013., koji je trebao biti temelj za gradnju sporne hidrocentrale na Uni, u postupku traženja suglasnosti, mišljenja i posebnih uvjeta za prvu lokacijsku dozvolu vjerojatno nikad nije ni poslan Ministarstvu zaštite okoliša na odobrenje, a potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić grubo zavarava javnost tvrdeći da je zahvat na vrelu Une još prije deset godina bio dio Prostornog plana Zadarske županije, što nije istina.
Uz to, hidrocentrala na Uni gradi se na posve drugoj lokaciji od one za koju su izdane Izmjene i dopune lokacijske dozvole. I da priča bude još strašnija, izmjene i dopune lokacijske dozvole za spomenuti projekt izdane 2015. godine protuzakonite su, jer su u to vrijeme na snazi bili novi Zakon o zaštiti okoliša i nova Uredba o procjeni utjecaja zahvata na okoliš u kojoj se izrijekom navodi da je za male hidroelektrane potrebno provesti ocjenu o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliš.
To je za Nacional ekskluzivno izjavila Vladimira Mascarell iz udruge Javno dobro. Ona se obratila Nacionalu reagirajući na izjavu ministra Bačića i tvrdi da sporni zahvat gradnje hidrocentrale na vrelu Une nije prije 10 godina postao dijelom Prostornog plana Zadarske županije, što je jasno iz Službenog glasnika Zadarske županije od 14. listopada2014), te da se njime ne dozvoljava izgradnja malih hidrocentrala na izvoru, što ova sigurno jest.
“Ministar Bačić već je u nekim prijašnjim izjavama spominjao kako je dozvoljena rekonstrukcija malih mlinica, no unatoč lošem pokušaju fingiranja ‘rekonstrukcije’ traženjem dozvole za objekt površine 15m2 čak se i prva lokacijska dozvola u ožujku 2015. izdala za izgradnju potpuno nove hidrocentrale“, kategorički tvrdi Mascarell.
Ona podsjeća na izjavu ministra Bačića medijima koju je ovaj dao 20. kolovoza ove godine, u kojoj on tvrdi da je “zahvat prije 10 godina postao sastavnim dijelom Prostornog plana Zadarske županije te Općinskog plana uređenja Općine Gračac, da su to dva dokumenta “koja su prošla svu moguću zakonsku proceduru i tada nije bilo nikakvih disonantnih tonova oko izgradnje ove male hidroelektrane”.
Hidrocentrala je u Prostornom planu Zadarske županije ucrtana na posve drugoj lokaciji
Bačić u istoj izjavi dalje tvrdi: „Ta činjenica da je to uvršteno u prostorni plan, a prostorni plan kad se donosi mora imati suglasnost iz nadležnog Ministarstva, dakle te 2014. godine morao je imati suglasnost tadašnjeg Ministarstva zaštite okoliša i prirode. Nije apsolutno bilo nikakvih disonantnih tonova oko izgradnje i ove male hidrocentrale od 160kW, prema tome upravo zbog toga što nije bilo disonantnih tonova, upravo što je taj Plan stupio na snagu kao pravomoćan, on je bio temelj za donošenje ove građevinske dozvole.“
No Vladimira Mascarell upozorava da je iz Priloga iz grafičkog dijela Prostornog plana Zadarske županije objavljenog u Službenom glasniku Zadarske županije broj 15 od 14. listopada 2014., a na koji se pozivaju i investitori i sam ministar spominjući prvu lokacijsku dozvolu zatraženu 8. travnja. 2013., koja je izdana 9. ožujka 2015. godine, posve jasno vidljivo da je doista ucrtana mala hidroelektrana (MHE), ali na posve drugoj lokaciji, kod mjesta Srb.
“Bačićeva izjava o usklađenosti s Prostornim planom tako vrlo jasno predstavlja ogromnu prijevaru, posebno zato što je on po struci geodet pa ako i ne razumije arhitektonske i građevinske planove, odredbe i zakone, razumno je očekivati da je ovakvu razliku u lokaciji na karti morao odmah samostalno primijetiti”, tvrdi Mascarell, potkrepljujući svoju izjavu dokumentima Prostornog Plana Zadarske županije i Lokacijske dozvole za upitni projekt na izvoru Une.
Za Vladimiru Mascarell sporna je još jedna izjava ministra Bačića od 20. kolovoza ove godine u kojoj on kaže: “Prema tome, građevinska dozvola je izdana upravo zbog toga što nije bilo nikakvih disonantnih tonova, ali je naknadno utvrđeno puno propusta. Trenutno možemo tu dozvolu učiniti ništavnom, ali dok ne dovršimo postupak, DIRH (Državna inspekcija RH, op. N.) je s pravom obustavio radove i sada je gradilište zatvoreno. Radova neće biti. Glavni propust je to što prilikom izdavanja lokacijske dozvole nije proveden postupak prihvatljivosti zahvata na ekološku mrežu.”
Mascarell upozorila: DIRH nije zabranio radove, samo ih je privremeno obustavio
No Mascarell podsjeća da DIRH nije uistinu zaustavio i zabranio radove, već ih je samo privremeno obustavio, te da se Građevinska inspekcija nakon toga više nije javila niti je poduzimala daljnje korake, pa Mascarell upozorava kako je ministrica zaštite okoliša Marija Vučković isti dan demantirala ministra Bačića izjavom da je „moguće nastaviti radove nakon otklanjanja nedostataka“.
Ministrica Vučković je u toj izjavi potvrdila da su “u tijeku sastanci ministarstava oko ovog pitanja”, a što se pak tiče njezinog Ministarstva zaštite okoliša, navela je da je još u srpnju prikupljena sva dokumentacija koja je upućena nadležnim tijelima. “Mislim da je kod većine zahvata ovakve prirode moguće otkloniti negativne utjecaje, ali je to tek mišljenje. Potrebna je stručna ocjena”, izjavila je ministrica Vučković.
‘MINISTROVE LAŽI’ Mascarell: ‘Bačić uporno pokušava zataškati korupciju oko gradnje na Uni’
Vladimira Mascarell tvrdi da su jaki “tonovi disonancije prisutni samo u Bačićevim izjavama i nemaju nikakve veze s donošenjem prostornih planova već isključivo sa njegovim upornim pokušajima zataškavanja pogodovanja i korupcije u institucijama koji su doveli do prve i druge lokacijske, a potom i građevinske dozvole”.
Mascarell je u razgovoru za Nacional potvrdila da posjeduje dokument iz kojega je vidljivo da Idejni projekt Una-Mlin iz ožujka 2013. vjerojatno nikad nije ni poslan Ministarstvu zaštite okoliša u postupku traženja suglasnosti, mišljenja i posebnih uvjeta za prvu lokacijsku dozvolu.
Ona je Nacionalu predočila pismeno mišljenje koje je to Ministarstvo u travnju 2013. godine poslalo tvrtki Tvornica kuverata Zagreb – CROATAN. Iz mišljenja je jasno da se tim dokumentom odgovara na općeniti upit spomenute tvrtke o općenitoj zakonskoj odredbi, a ne o samom projektu.
Drugim riječima, tvrdi Mascarell, tvrtka Tvornica kuverata Zagreb – CROATAN je 18. travnja 2013. godine tadašnjem Ministarstvu zaštite okoliša i prirode uputila općeniti upit je li za potrebe dobivanja lokacijske i građevinske dozvole za izgradnju male hidroelektrane snage do 160 kWh potrebno provesti postupak procjene utjecaja na okoliš.
Prva lokacijska dozvola za centralu na Uni izdana je na temelju općenitog upita Ministarstvu zaštite okoliša
Iz spomenutog Ministarstva već 20. travnja, dakle nakon samo dva dana, stiže jednako tako općenit odgovor u kojem se navodi da “sukladno odredbama Zakona o zaštiti okoliša (iz 2007. god, op.N.) i Uredbe o procjeni utjecaja zahvata na okoliš nije potrebno provesti postupak procjene utjecaja na okoliš niti ocjene o potrebi procjene prije izdavanja lokacijske dozvole, ili drugog odobrenja za izgradnju male hidroelektrane snage 160 kWh jer se predmetni zahvat ne nalazi na popisu zahvata za koje je ta obveza propisana navedenom Uredbom”.
Mascarell upozorava da se spomenuti upit nije odnosio na konkretan projekt izgradnje MHE na rijeci Uni, već je to bio isključivo općeniti upit o tome je li procjena utjecaja na okoliš za ovakve projekte potrebna ili nije.
“Taj upit koji je Tvornica kuverata Zagreb – CROATAN poslala u MZOE mora biti još uvijek negdje u arhivi Ministarstva zaštite okoliša pa bi bilo lijepo da ga ministrica Vučković javno objavi umjesto silnog isticanja da je navodno glavni problem upravo nedostatak provedbe postupka prihvatljivosti na ekološku mrežu, a koji bi po ministričinim riječima, kako se čini, mogao biti ‘otklonjiv’”, upozorila je Mascarell.
“Puko tumačenje važeće Uredbe od strane Ministarstva nije ‘Mišljenje’ kojim se može u sklopu ishođenja posebnih suglasnosti smatrati treba li provesti postupak Ocjene o potrebi izrade ekološke studije ili ne, no pomoću ovog ‘Mišljenja’ (koje se sigurno ne odnosi na sam idejni projekt već isključivo na Zakon o zaštiti okoliša i Uredbu o procjeni zahvata na okoliš) priloženog uz Lokacijsku dozvolu zatraženu 8. 4. 2013., a donesenu 9. 3. 2015 izvedena je velika prijevara i malverzacija jer kasnije, pozivajući se na nju i važeće zakone u vrijeme predaje prvog zahtjeva 8.4.2013. više nikada ništa nije upućeno Ministarstvu zaštite okoliša”, kategorički tvrdi Mascarell.
Investitor je u međuvremenu drastično povećao područje zahvata
Ona dodaje da se investitor, tvrtka CROATAN iz Zagreba u vlasništvu Petra Župarića, prilikom predaje zahtjeva za ishođenje ”Izmjena i dopuna lokacijske dozvole” 31. srpnja 2015. godine, unatoč činjenici da je u međuvremenu enormno naraslo područje zahvata sa prethodnih 15 m2 na samo jednoj katastarskoj čestici na čak 616 m2 koje je obuhvatilo čak tri nove katastarske čestice (1287/2, 1287/3 i dio k.č. 1287/1 u katastarskoj općini Neteka), kao i zbog promjene položaja i veličine zgrade glavnog postrojenja u kojoj je smještena Kaplanova turbina, investitor nikada više nije obratio Ministarstvu zaštite okoliša kako bi ishodio nove posebne uvjete.
“Izmjena i dopuna lokacijske dozvole zatražena je 31. srpnja 2015. godine sa potpuno izmijenjenim Idejnim projektom i pripadajućim prijedlogom nove parcelacije radi formiranja jedinstvene građevinske čestice za hidroelektranu, stoga je ta lokacijska donesena po novom Zakonu o prostornom uređenju koji je na snazi od 1. travnja 2014. jer se evidentno radi o posve novom projektu i enormnom uvećanju zahvata koji zahtjeva i formiranje nove parcele nakon ishođenja”, upozorila je Mascarell.
Ona podsjeća da je u srpnju 2015., odnosno u vrijeme kada je investitor predao zahtjev za izmjenu i dopunu lokacijske dozvole, već bila na snazi i nova Uredba o procjeni utjecaja zahvata na okoliš (koja je stupila na snagu u svibnju 2014.), a koju je Vlada donijela na temelju novog Zakona o zaštiti okoliša iz 2013. koji je također doživio promjenu te je stupio na snagu u svibnju 2014. godine, znači više od godinu dana prije predaje zahtjeva za izmjenom i dopunom lokacijske dozvole za projekt na Uni.
Što drugim riječima znači, tvrdi Mascarell, da je kod donošenja Izmjena i dopuna lokacijske dozvole važeća Uredba o procjeni utjecaja zahvata na okoliš bila ona iz 2014. sa svim svojim prilozima. U Prilogu II te Uredbe naveden je Popis zahvata za koje se provodi ocjena o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliš, za koje je nadležno Ministarstvo zaštite okoliša, i na kojem su pod točkom 2.2. navedene hidroelektrane!
“Ministar Branko Bačić stoga vrlo disonantno usmjerava pažnju javnosti na građevinsku dozvolu, a postupak je nezakonit već od prvog dana. Već od osnovnih posebnih uvjeta i suglasnosti, podmetanjem lažno objašnjenih grafičkih podloga iz prostornih planova do prikazivanja dopisivanja sa Ministarstvom zaštite okoliša kao Mišljenjem na sam projekt, makar ga oni vjerojatno nisu ni vidjeli, sve je nezakonito“, kategorički tvrdi Vladimira Mascarell.
Mascarell: Ministarstvo se trudi naknadno prilagoditi i kompilirati dokumentaciju kako bi je prilagodilo zakonima
“Stoga nema potrebe da se trude naknadno ‘prilagoditi’ i ‘kompilirati’ dokumentaciju uz Bačićeva obrazloženja i probne balone, a posebno ne ono što je po našem iskustvu i shvaćanju ovog slučaja slijed događanja koji je ministrica Vučković svojom izjavom od 20. kolovoza dala naslutiti da razmišljaju napraviti: naknadno provesti postupak prihvatljivosti zahvata na ekološku mrežu i time otkloniti razloge zbog kojih je Inspekcija zaštite prirode privremeno obustavila mogućnost građenja”, zaključuje Mascarell.
Udruga Javno dobro stoga od nadležnih tijela i ministarstava zahtijeva da odmah postupe po zakonu i da prestanu uvećavati štetu po pravnu državu i time kršiti ustavni poredak. „Branko Bačić kao ministar samo na temelju ovdje navedenih činjenica može pokrenuti upravni postupak i odmah proglasiti čitavu lokacijsku dozvolu ništetnom, a time i sve dokumente koji joj slijede.
Pitanje odgovornosti umiješanih je također vrlo važno, a očigledno ga ministar uopće ne misli pokretati, već i dalje pokušava lažima i dovođenjem javnosti u zabludu dobiti na vremenu u kojem će se sve zataškati. No kao što uvijek biva, ni ovo što smo do sada detektirali kao Bačićeve laži nije sve. Ima još puno dokumentacije koja je ishođena i donesena na posve nezakonit način zbog kojeg je logično očekivati da bi mogle biti kazneno djelo po više osnova, što bi nadležna pravosudna tijela svakako trebala istražiti”, upozorila je Mascarell.
“Što ministar Bačić duže bude ‘zabavljao’ narod sramoteći sebe kao ministra-geodeta, uz sve stručne službe i osobe odgovorne za odnose s javnošću koje ga savjetuju što reći i kako muljati, više će toga udruga Javno dobro stići analizirati i javno objaviti. Mi imamo dovoljno vremena”, naglasila je Mascarell.
Na kraju je kazala i da im je Ministarstvo graditeljstva uskratilo pravo na uvid u lokacijske dozvole za spomenuti projekt, iako se udruga pozvala na Zakon o pravu na pristup informacijama.
“Žalili smo se Povjereniku za informiranje te se nadamo da će im Povjerenik uskoro uputiti upozorenje da lokacijska i građevinska dozvola, sa svim prilozima za građenje na javnom vodnom dobru u općoj upotrebi i slični dokumenti ne spadaju pod veo tajne i tamne zakutke Ministarstva i Upravnih odjela Zadarske županije”, zaključila je Vladimira Mascarell iz udruge Javno dobro.
UVJETI PRENOŠENJA ČLANAKA: Svi članci objavljeni u izdanjima Nacional News Corporationa njegovo su vlasništvo. Nacional News Corporation dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka iz svojih izdanja u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka isključivo kao kratku vijest od najviše deset redaka (300 znakova) uz obavezno navođenje izvora. Nacional News Corporation tužit će prekršitelje pred sudom u Zagrebu.
Komentari