MILOŠEVIĆ “Država tada nije spriječila pljačku već je pokrivala grabež”

Autor:

Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Komemorativno obilježavanje u spomen na žrtve Oluje, u organizaciji Srpskog narodnog vijeća i uz podršku Inicijative mladih za ljudska prava, održalo se u nedjelju 4.8. pokraj crkve Silaska Svetog Duha na Apostole u Donjem Lapcu, javlja N1.

Ispred spomenika civilnim žrtvama stradalim u Donjem Lapcu okupljenima se obratio načelnik općine Ilija Obradović zatraživši minut šutnje za žrtve. Kazao je da hrvatsko društvo ne smije dozvoliti da nas žrtve dijele.

“Umjesto tih raznih podjela ja bih pozvao sve one koji to koriste u dnevno-političke svrhe, da tu energiju podjela preusmjerimo u energiju progresa i da vidimo kako možemo ove naše povratničke, ruralne sredine vratiti i pokrenuti. Svakim danom nas je ovdje sve manje, naša sela izumiru”, rekao je Obradović.

Incijativa mladih za ljudska prava i predstavnici SNV-a dan prije su obišli mjesto stradanja obitelji Čengić u Erveniku, kao i mjesta Varivode i Gošić u kojima je nakon Oluje ubijeno 16 srpskih civila na kućnom pragu.

Nikola Puharić, programski direktor Incijative mladih za ljudska prava, rekao je da ne govori samo u svoje ime i u ime Inicijative, već i u ime svih onih koji su potpisali peticiju za ispriku žrtvama Oluje i njihovima obiteljima. Isprika je pokrenuta prije tri godine i dosad je istu potpisalo 1200 ljudi.

“Želimo reći da je potrebna velika suradnja po pitanju ostvarenja pravde i prava koji zaslužuju žrtve zločina i kršenja ljudskih prava u kontekstu Oluje. Važno je uputiti ispriku žrtvama i obiteljima žrtava. Također, važno je procesuirati zločine koji su se desili, jer samo jedna pravomoćna presuda nije dovoljna. Naslijedili smo društvo podjela, a cilj nam mora biti izgradnja odgovornog društva”, izjavio je Puharić.

Predsjednik SNV-a Boris Milošević rekao je da u državnom službenom narativu nema mjesta za srpske žrtve Oluje.

“Ja ne posjedujem istinu o Oluji, ali znam da država tada nije spriječila pljačku već je pokrivala grabež. Nema tadašnjeg načelnika, gradonačelnika ili župana koji nije potpisao neki papir kojim je pokrio odnošenje svega što se moglo natovariti i odnijeti”, podsjetio je Milošević.

Kazao je da se o tome tada nije pisalo, pa se prisjetio pokojnog fotografa Hrvoja Polana koji je prvi objavio fotografije pljačke u Kninu nakon Oluje, a zbog kojih je redakciju Ferala morala čuvati specijalna policija.

Što se samog Donjeg Lapca tiče, Milošević govori da je prema izvještaju HHO-a cijelo mjesto zapaljeno, osim onog broja kuća potrebnih za smještaj samih vojnika i policajaca, a te su kuće bile obilježene velikim slovima MUP ili HV.

“Poštovanje i empatija prema svim žrtvama je pretpostavka pomirenja. Želimo da rat prestane, vrijeme je da mržnja prestane i da se ne prenosi na nove generacije”, poručio je Milošević.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.