“Iskorakom” i “osobno snažnim činom” nazvao je večeras u Dnevniku RTL-a predsjednik Hrvatskog generalskog zbora (HGZ) Pavo Miljavac najavljeni odlazak potpredsjednika Vlade iz SDSS-a Borisa Miloševića na proslavu Dana pobjede i domovinske zahvalnosti u utorak u Knin, te sudjelovanje potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda 25. kolovoza na komemoraciji ubijenim srpskim starcima u Gruborima.
“To je u svako slučaju iskorak. Ne treba zaboraviti što se dogodilo, ali život ide dalje, moramo živjeti. Spuštanje tenzija svima ide u korist”, kazao je Miljavac u intervjuu.
Kaže kako “vjeruje u dobre namjere Borisa Miloševića”. “Vrijeme je da se stavi točka na rat. Kroz povijest ratovali su i moćniji, Francuska i Njemačka na primjer, pa su sada saveznici”, kazao je.
“Srbi u Hrvatskoj moraju shvatiti da je ovo njihova država”, kazao je Miljavac, naglašavajući kako ne treba izjednačavati proslavu pobjede s komemoracijom u Gruborima.
Miljavac kaže kako će i Milošević i Medved učiniti “osobno snažan čin”, jer je “svatko na svoj način doživio tragediju”. Medved je u Domovinskom ratu triput ranjen, a u Oluji mu je poginuo brat, dok je Miloševiću baka poslije Oluje ubijena u svom domu, a otac mu je u Oluji sudjelovao kao hrvatski vojnik. “Njihova želja da sudjeluju u događajima ove godine pokazuje da se stvari kreću u dobrom smjeru”, drži Miljavac.
U Kninu će biti “proslava pobjedničke vojske”, a u Gruborima “odavanje priznanja i pijeteta žrtvama koje su nepotrebno stradale”. Te su se likvidacije dogodile “mjesec dana poslije Oluje, i nisu imale nikakav strateški cilj i važnost. To se u ratu, nažalost, događa”, kazao je Miljavac.
Miljavac je komentirao i odličje koje će Zoran Milanović uručiti ratnom zapovjedniku Specijalne policije HVO-a Zlatanu Miji Jeliću, optuženome u BiH za ratne zločine nad Bošnjacima 1993. u Mostaru. “Jelić ima optužnicu, ali nije osuđen”, Miljavčev je argument za dodjelu priznanja, kao i to što neće biti odlikovan on osobno, nego postrojba kojom je zapovijedao.
Također, Miljavac tvrdi da se u BiH za ratne zločine sudi po “dvostrukim aršinima”: pripadnicima HVO-a po statutu Haškog suda, koji je BiH prihvatila 2003, a pripadnicima Armije BiH po zakonu iz bivše Jugoslavije, “u kojemu nema zapovjedne odgovornosti”. Po toj logici, tvrdi Miljavac, “svaki pripadnik HVO-a može biti optužen za protjerivanje i etničko čišćenje”.
Komentari