Milijuni korisnika Goodreadsa odabralo najbolje knjige u 2020. godini

Autor:

Nacional, Goodreads, Školska knjiga

Goodreads je najpopularnija društvena mreža za ljubitelje knjiga s više od 90 milijuna korisnika, koja svake godine bira najbolje knjige.

Ova 2020. godine po mnogočemu je bila specifična, a zbog karantene mnogi su vrijeme utrošili za čitanje knjiga. U nastavku donosimo popis pobjednika za ovu godinu, koji bi vam mogao pomoći u odabiru vašeg sljedećeg štiva. Engleska izdanja dostupna su i kod nas, no hrvatskog prijevoda još nema. Ipak, dobra vijest je da su prijevode laureata s ovog popisa mnoge izdavačke kuće već najavile za sljedeću godinu.

Popis svih dobitnika i nominiranih pogledajte OVDJE.

Glavna nagrada: Matt Haig: ‘The Midnight Library’

Glavna nagrada za najbolji roman, sa samo pet glasova prednosti, otišla je romanu ‘The Midnight Library’ autora Matta Haiga.

“Negdje između života i smrti postoji knjiga u kojoj se police nastavljaju u nedogled. Svaka knjiga prilika je da isprobamo život koji smo mogli živjeti. Prilika da vidimo kako bi nam život izgledao da smo donijeli druge odluke. Biste li učinili nešto drugačije kad biste imali priliku poništiti stvari za kojima žalite?”, navodi se u opisu knjige.

Radnja prati neobičnu knjižnicu koja sadrži na tisuće životnih priča osobe koja se s njima suočava. Kad se glavni lik knjige Nora Seed nađe u toj knjižnici, ima priliku ispraviti stvari. Sve do tog trenutka, njen je život bio pun jada i kajanja. Osjeća da je sve iznevjerila, pa i sebe. Ali, stvari će se promijeniti jer knjige iz ove magične knjižnice potiču Noru da živi kao da je neke stvari odradila drugačije. Uz pomoć starog prijatelja, sad može popraviti sve stvari za kojima žali i stvoriti si savršen život. Ali, stvari ne idu baš onako kako je ona to zamislila, pa uskoro njeni odabiri stavljaju knjižnicu i nju samu u veliku opasnost.

Prijevoda za ‘The Midnight Library’ još nema, ali u knjižarama ćete naći i druge odlične naslove ovog autora – ‘Radleyjevi’, ‘Kako zaustaviti vrijeme’, ‘Zapisi o nervoznom planetu’ te one omiljene u ovo božićno vrijeme – ‘Djevojčica koja je spasila Božić’ i ‘Dječak zvan Božić’. Englesko izdanje ‘The Midnight Library’ dostupno je u hrvatskim knjižarama.

Najbolji triler: Lucy Foley: ‘The Guest List’

Radnja ove knjige smještena je na irski otočić, na kojem se okupljaju gosti kako bi proslavili vjenčanje. Mladoženja je zgodan i šarmantan te televizijska zvijezda u usponu. Mlada je pametna i ambiciozna i radi u izdavačkoj kući. Vjenčanje je to dostojno najboljeg časopisa za vjenčanja i celebrityja. Ono što je trebalo biti savršeno vjenčanje ubrzo se raspalo – djeveri počinju igru ispijanja, djeveruše, namjerno ili ne, uništavaju vjenčanicu, a najstariji prijatelj mladenke održi neugodnu prisnu zdravicu. A onda nekoga pronađu mrtvog…

Ova autorica u Hrvatskoj je postigla veliki uspjeh s naslovom ‘Lovačka družina’. To je njen debitantski kriminalistički roman čiji je nastanak nadahnulo jedno zabačeno mjesto u Škotskoj koje joj je rasplamsalo maštu.

“Doček Nove godine pomalo se zahuktava, a devet dobrih prijatelja večer provodi razmjenjujući priče i prisjećajući se zaboravljenih uspomena. A ipak, družina je potajno svjesna da ih više ne povezuje ništa osim zajedničke prošlosti, dubokih starih rana i tajni, dovoljno ružnih da bi s lakoćom mogle razoriti njihovo prijateljstvo. Kada sat otkuca ponoć, a posjed obavija snažna mećava, u snijegu osvane slomljeno, izobličeno tijelo. Družina je zarobljena na posjedu, a sve upućuje na umorstvo. Nitko ne može doći. No, nitko ne može ni otići. Čak ni ubojica”, navodi se u sinopsisu ove knjige koja je kod nas, u nakladi Mozaik knjige, izdana 2020. godine.

Najbolja povijesna fikcija: Brit Bennett: ‘The Vanishing Half’

Knjiga prati dvije identične blizanke mješovite rase, sestre Vignes, koje odrastaju zajedno u maloj južnjačkoj zajednici i bježe od kuće sa 16 godina. Tada im se zajedničko djetinjstvo i put razilazi i počinju se pretvarati u potpuno različite osobe. Nije samo njihova svakodnevica različita, već obitelji, okolina pa čak i rasni identiteti.

Deset godina kasnije, jedna sestra živi u onom istom južnjačkom gradiću iz kojeg je jednog pokušala pobjeći zajedno sa svojom tamnoputom kćeri, dok druga sestra živi život bijele žene, skriva stvarni identitet i prošlost od supruga. No, sestre se ponovno spajaju, a pitanje je što zatim čeka njihove kćeri? Riječ je o neobičnoj i dirljivoj priči koja progovara o rasnom pitanju na novi način, ali i o obiteljskim odnosima i vezama.

Ranije ove godine televizijska kuća HBO otkupila je prava za snimanje serije po ovoj knjizi. Autorica knjige bit će i izvršna producentica buduće limitirane serije. Knjiga ‘The Vanishing Half’ dostupna je na engleskom jeziku u knjižarama Znanje, a s obzirom na veliki uspjeh koji je postigla, uskoro bismo mogli dobiti i hrvatski prijevod.

Najbolji fantasy roman: Sarah J. Maas: ‘Crescent City’

Sarah J. Maas, autorica serije fantastičnih romana za mlade ‘Prijestolje od stakla’, nagrađena je za roman ‘Crescent City’, modernu fantaziju smještenu u podijeljeni svijet u kojem jedna žena mora otkriti istinu kako bi došla do osvete.

Glavna junakinja Brcye Quinlan (polu-vila, polu-čovjek) bila je zadovoljna svojim životom sve dok demon nije ubio njene najbliže prijatelje. Osumnjičenik se nalazi u zatvoru, ali zločini se ponovno događaju, a Bryce se nađe u središtu istrage. Pomoći će joj Hunt Athalar, zloglasni Pali anđeo kojem je naređeno da prati svaki njen korak. Zajedno će se boriti kako bi razotkrili misterij i vlastite tajne iz prošlosti…

Najbolji SF roman: Christopher Paolini: ‘To Sleep in a Sea of Stars’

Riječ je o sjajnom znanstveno-fantastičnom epskom romanu čiji je glavni lik Kira, koja tijekom rutinske misije na nekoloniziranom planetu pronalazi vanzemaljsku relikviju. U početku je oduševljena, ali ushićenje se pretvara u užas kad se drevna prašina oko nje počne pomicati.

Rat među zvijezdama eruptira, a Kira je lansirana u odiseju otkrića i transformacije. Prvi kontakt uopće nije onakav kakav je zamišljala, a događaji je tjeraju do krajnjih granica onoga što znači biti čovjek. I dok se Kira suočava s vlastitim strahovima, Zemlja i njene kolonije stoje na rubu uništenja. Kira bi mogla biti najveća i posljednja nada čovječanstva…

Najbolji horor: Silvia Moreno-Garcia: ‘Mexican Gothic’

Riječ je o gotičkom hororu kanadske autorice Silvije Moreno-Garcia, a radnja se vrti oko mlade žene koja istražuje tvrdnje svoje rođakinje da je suprug pokušava ubiti.

Glavni lik, Noemí Taboada, dobije pismo od svoje rođakinje koja ju moli za pomoć jer je uvjerena da je njen suprug Virgil Doyle želi ubiti. Kada dođe u kuću obitelji Doyle na osamljenoj lokaciji, Noemí zbog lošeg zdravstvenog stanja svoje rođakinje ne može provesti puno vremena posjećujući je, pa stoga vrijeme koristi kako bi istražila obitelj Doyle – bilo je tu incestuoznih brakova i proročanskih snova i vizija. Noemí se sprijatelji s Francusom Doyleom, koji ju upozorava da se toj obitelji ne može vjerovati…

U kolovozu 2008. godine Milojo Productions i ABC Signature objavili su da će adaptirati ovaj roman kao seriju, koja će se prikazivati na streaming platformi Hulu. Autorica Moreno-Garcia bit će izvršna producentica, a serija bi trebala imati između osam i deset epizoda.

Najbolja publicistika: Jason Reynolds i Ibram X. Kendi: ‘Stamped’

‘Stamped’ je knjiga koja prati povijest rasizma i brojne političke, književne i filozofske narative koji su bili korišteni za opravdanje ropstva, ugnjetavanja i genocid. Uokvirena ideologijama i razmišljanjima segregacijskih, asimilacijskih i antirasističkih djela kroz povijest, knjiga pokazuje da se “konstrukt rase uvijek koristio za stjecanje i zadržavanje vlasti, bilo financijske ili političke”, te da je ta moć sistemski korištena za opresiju Afroamerikanaca u SAD-u više od 400 godina.

Najbolji memoari i autobiografija: Barack Obama: ‘A Promised Land’

Riječ je o knjizi bivšeg američkog predsjednika Baracka Obame, koja je prvi dan samo u Kanadi i SAD-u prodana u 890.000 primjeraka, što uključuje prednarudžbe, e-knjige i audio knjige. Time je srušila rekord izdavačke kuće Penguin Random House.

Knjiga ‘A Promised Land’ objavljena je samo dva tjedna nakon američkih predsjedničkih izbora na kojima je slavio Joe Biden (kojeg je Obama podržao), ali Donald Trump i dalje osporava tu pobjedu. Ovu knjigu Obama je pisao četiri godine.

Obama čitatelje vodi na uvjerljivo putovanje od njegovih najranijih političkih aspiracija do ključne pobjede u Iowi koja je pokazala moć osnovnog aktivizma do prekretnice u noći 4. studenog 2008. godine, kada je izabran za 44. američkog predsjednika, postavši tako prvi Afroamerikanac u Bijeloj kući. Ova knjiga dostupna je u hrvatskim knjižarama zasad samo na engleskom jeziku.

Najbolji znanstveni roman: David Attenborough: ‘A Life on Our Planet’

Ovo je jedina knjiga s popisa dobitnika koja je već dobila svoje hrvatsko izdanje, nakladničke kuće Školske knjige (‘Život na našem planetu: Moje svjedočanstvo i vizija budućnosti’). Istovremeno s knjigom, na Netflixu se počeo prikazivati istoimeni dokumentarni film.

U svojoj najnovijoj knjizi i dokumentarcu, koji je naručila Svjetska zaklada za zaštitu prirode (WWF,) legendarni Attenborough svjedoči o klimatskoj krizi, prognozira što će se događati do kraja 21. stoljeća ako se prema prirodi nastavimo ponašati onako kako smo to dosad činili te predlaže rješenja za ispravljanje pogrešaka i modele novog suživota s planetom.

“Imam 94 godine. Moj je život bio uistinu nevjerojatan. Tek sada doista razumijem koliko nevjerojatan. Kao mladić imao sam osjećaj da se nalazim u divljini i doživljavam netaknut prirodni svijet, ali bila je to samo iluzija. Tragedija našeg vremena zbiva se svuda oko nas – jedva primjetno, iz dana u dan, gubimo divljinu našeg planeta, njegovu bioraznolikost. Svjedočio sam tom propadanju. Život na našem planetu moje je svjedočanstvo i vizija budućnosti. To je priča o tome kako smo počinili svoju najveću pogrešku i kako je još uvijek, ako odmah nešto poduzmemo, možemo ispraviti. Imamo još jednu, posljednju priliku da sebi stvorimo savršen dom i obnovimo predivan svijet koji smo naslijedili. Sve što je potrebno jest volja da to učinimo”, poručio je legendarni Attenborough.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.