Milijuni djece mogli bi zbog pandemije Covida 19 biti žrtvama dječjeg rada, što bi bio prvi rast dječjeg rada nakon dva desetljeća smanjivanja, objavili su danas Međunarodna organizacija rada (ILO) i UNICEF.
U posljednja dva desetljeća, 94 milijuna djece bilo je pošteđeno dječjeg rada, ali ta su dostignuća sada ugrožena. Djeca, pak, koja su i sada prisiljena raditi, mogla bi raditi još duže, te biti prisiljena na još teže oblike rada, što bi uvelike naštetilo njihovom zdravlju i sigurnosti, objavile su organizacije u izvještaju “Covid 19 i dječji rad: vrijeme krize, vrijeme za djelovanje”.
Direktor ILO-a Guy Ryder pozvao je na objedinjavanje borbe protiv dječjeg rada, naglašavajući kako je “socijalna zaštita vitalna u vremenima krize”, jer “osigurava pomoć najranjivijima”. Jer, “dok pandemija uništava obiteljske dohotke, mnogi bez potpore mogli bi pribjeći dječjem radu”.
Prema nekim istraživanjima, jedan postotak rasta siromaštva u nekim zemljama uzrokuje najmanje 0,7 posto rasta dječjeg rada.
“U vremenu krize, dječji rad za mnoge obitelji postaje način snalaženja”, izjavila je izvršna direktorica UNICEF-a Henrietta Fore.
Već pristižu dokazi da dječji rad raste kada su mnoge škole zatvorene: zatvaranjem škola u više od 130 zemalja pogođeno je više od milijarde učenika. Ali, čak i kad se škole otvore, neke obitelji više si neće moći priuštiti da djecu nastave slati u školu, pa bi ona mogla biti izložena “iskorištavajućim i riskantnim poslovima”. U tom su smislu naročito ranjive djevojčice.
UNICEF i ILO predložili su nekoliko mjera da se to spriječi: kvalitetniju socijalnu zaštitu, lakši pristup kreditima za siromašne, mogućnost zapošljavanja za starije, mjere za povratak djece u škole, ukidanje školarine, te kvalitetniju provedbu zakona i bolju inspekciju rada.
Komentari