U pandemiji je ojačala uloga nacionalnih država u odnosu na koncept EU-a, a njezine su sociološke posljedice jačanje autoritarnih tendencija diljem svijeta, pa i u EU, ocijenio je za N1 sociolog Anđelko Milardović. “Prvi put je svijet suočen s pojavom u kojoj ekonomske i političke znanosti, nemaju odgovor”, primijetio je.
Jučerašnji govor predsjednice Europske komisije (EK) Ursule van der Leyen o stanju EU Milardović vidi kao “traženje izlaza iz situacije u kojoj se u pandemiji gubi koncept EU-a”. “”Njezin govor sam shvatio kao dio onoga što se u literaturi zove ‘globalno društvo rizika’. Iako živimo u takvom društvu, njen govor je išao u smjeru odgovora”, kaže Milardović.
“Nitko nije računao da će se pandemija pojaviti u ovom obliku. Sad se traži mogućnost izlaza iz ove situacije”, primijetio je sociolog, ” a čini se da zajedničkog odgovora, čak ni metodologije brojki, na razini EU-a nema.”
“Pokazuje se diskrepancija između proklamiranog koncepta EU-a I političkog ponašanja članica. Kad je epidemija bila na vrhuncu, zakazala je EU kao cjelina. Na vdijelo su izišli različiti modeli obrane, u rasponu od demokratskih, čak i neolliberalnih, do autoritarnih. U ovoj pandemiji kao da je ojačala uloga nacionalnih država u odnosu na koncept EU-a”, kaže sociolog.
U kontekstu autoritarnih kretanja u EU-u naveo jučerašnje odgovaranje premijera Andreja Plenkovića na pitanja zastupnika u Saboru: “U Saboru zastupnici pitaju premijera, a on se izruguje da ima posla s debitantima koji imaju tek tri mjeseca iskustva. Tu se pokazuje autoritarni stil ponašanja, u konačnici autoritativni stil vladanja. Tu je moja primjedba reverzije prema autoritarnom tipu vladanja. Po meni, to je bliže jednom tipu demokrature”, kazao je Milardović.
Komentari