Predsjednik Zoran Milanović završio je službeni posjet Brazilu susretom s hrvatskim iseljenicima i porukom da im je Hrvatska uvijek otvorena, priopćeno je s Pantovčaka.
“Nema potrebe uvjeravati vas da se vratite u Hrvatsku, ali Hrvatska je za vas uvijek otvorena. Na vama je da odlučite hoćete li biti u Hrvatskoj, hoćete li ostati ovdje jer to je na kraju svačija osobna odluka”, poručio je Milanović hrvatskim iseljenicima u Brazilu s kojima se u srijedu navečer sastao u Sao Paulu.
Milanović se prisjetio svojih susreta s hrvatskim iseljenicima u drugim dijelovima svijeta te istaknuo kako su ti susreti uvijek ispunjeni snažnim emocijama i sjećanjima na domovinu.
„Kada gledam vas kao da gledam duše predaka, ljudi koji su živjeli u Hrvatskoj, napuštali Hrvatsku i uvijek ostali barem na neki način vezani uz Hrvatsku. Nevjerojatna je ta emotivna veza, kao da gledam Hrvatsku kroz vas – Brač, Korčula, Zagreb, Jastrebarsko, Slavonija, Dalmacija, cijela Hrvatska“, kazao je.
Kazao je da su mu susreti s potomcima Hrvata u svijetu ljepši dio politike i pojasnio kako te susrete doživljava više kao osobnu zadovoljštinu i sreću, a puno manje kao posao.
„Neka vas Bog čuva, ali čuvajte se i sami, čuvajte jedni druge. Vjerujem da se svako malo sjetite Hrvatske i znajte da ona misli i na vas“, poručio je okupljenim iseljenicima i njihovim potomcima kojih se okupilo više od stotinu, navodi se u priopćenju.
Susretom s hrvatskom zajednicom u Sao Paulu Milanović je završio svoj službeni posjet Brazilu u koji je stigao kao prvi predsjednik hrvatske države koji je posjetio najveću zemlju Južne Amerike.
Prije toga sastao se i s predstavnicima Hrvatsko-brazilske gospodarske komore. Riječ je o udruženju osnovanom prošle godine s ciljem da potaknu suradnju dviju država.
Komoru je osnovala skupina stručnjaka, većinom hrvatskog podrijetla i sa snažnom povezanošću sa zajednicom, s raznovrsnim znanjima i iskustvima u mnogim područjima.
‘JEDINSTVENA PRIVILEGIJA’ Milanović prvi hrvatski predsjednik u službenom posjetu Brazilu
Kako su kazali na sastanku s Milanovićem, žele potaknuti razvoj trgovinskih odnosa, mogućnosti ulaganja te kulturnu, akademsku i tehnološku razmjenu između Hrvatske i Brazila.
Prema službenim izvorima, u Brazilu živi oko 80.000 Hrvata i njihovih potomaka. Samo mali broj hrvatskih iseljenika u Brazilu govori hrvatski jezik, a jedan je od razloga tome i činjenica što u zadnjih pedesetak godina nije bilo novih useljenika u Brazil.
U Brazilu nema puno hrvatskih udruga, a upravo u Sao Paulu djeluju dva najznačajnija hrvatska društva: Croatia Sacra Paulistana (SACRA) i Sociedade Amigos da Dalmacia (Društvo prijatelja Dalmacije – SADA).
Komentari