MIKULIĆ “Svaki dokument može biti bolji, pa tako i Plan gospodarenja otpadom Grada Zagreba”

Autor:

Zagreb, 28.02.2018 - Sjednica Odbora za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskog sabora. Na fotografiji Bojan Glavašević, Andrija Mikulić. foto HINA/ Daniel KASAP/ dk

Predsjednik zagrebačke Gradske skupštine Andrija Mikulić (HDZ) rekao je da svaki dokument, pa tako i Plan gospodarenja otpadom Grada Zagreba za razdoblje 2018. – 2023. godine, koji je u četvrtak izglasan na skupštinskoj sjednici, može biti bolji, “ali moramo imati neku osnovu od koje krećemo”.

“Zasad u ovoj fazi – maknuli smo dvije lokacije, to su Kostanjek i Obreščica, vezano za reciklažno dvorište i kompostanu i imamo zaključak koji govori o tome da smo zadužili gradonačelnika Zagreba da pokrene postupak prijedloga za izmjenu odluke o izmjeni Prostornog plana Grada Zagreba, zadužili ga da počne razgovore sa čelnicima jedinica lokalnih, odnosno područnih, regionalnih samouprava i zadužili da ga iskomunicira to sve sa našim sugrađanima”, izjavio je novinarima Mikulić nakon što je Plan gospodarenja otpadom Skupština usvojila s 27 glasova za i 21 oporbenim glasom protiv, bez suzdržanih.

Gradski zastupnik Neovisnih za Hrvatsku Krešimir Kartelo rekao je novinarima da nisu promijenili mišljenje time što su na današnjoj sjednici glasovali za Plan gospodarenja otpadom, jer je njihov osnovni prigovor bio na lokacije i da u cjelovitom sustavu gospodarenja otpadom nedostaje završni dio, a taj dio je što će biti kasnije s otpadom.

“U raspravi smo upozorili na to i to ćemo tražiti u izmjenama Prostornog plana. Ne samo micanje ovih lokacija (Kostanjek i Obreščica), nego ćemo tražiti da se odrede lokacije u gradskim četvrtima za reciklažna dvorišta u kojima će biti sortirnice, u kojima ćemo tražiti da se dodatno poveća postotak odvojenog otpada, odnosno otpada koji se može reciklirati kako bi se smanjio postatak nereciklabilnog otpada, a kako bi se spriječilo odlaganje otpada na Resniku. Jer, minimalno četiri godine će trebati za izgradnju postrojenja za obradu nereciklabilnog otpada”, rekao je Kartelo.

Oporba razočarana zbog usvajanja Plana gospodarenja otpadom Grada Zagreba

“Radi se o jednom te istom dokumentu koji je izmijenjen samo u jednom manjem dijelu – u one dvije lokacije koje su se odnosile na kompostanu i na reciklažno dvorište za građevinski otpad. Te dvije lokacije su sada maknute, međutim, cijeli Plan je ostao isti kao što je bio i na prošloj sjednici i mi smo već tada  rekli da nije problem u te dvije lokacije, iako su i one bile sporne”, istaknula je Sandra Švaljek, predsjednica Kluba gradskih zastupnika Nezavisne liste Sandre Švaljek i HSLS-a.  Problem je, istaknula je, što taj dokument jednostavno ne zadovoljava i ne odgovara niti potrebama Zagreba, niti ovom vremenu.

“Dakle, tamo se samo načelno spominje načelo kružnog gospodarstva. Međutim, uopće nismo saznali na koji način bi Zagreb kroz takav Plan ispoštovao to važno europsko načelo. Ništa se ne govori o tome kako smanjiti proizvodnju otpada, kako smanjiti onu količinu koju kao građani sami stvaramo, što bi nas to trebalo potaknuti da razdvajamo otpad. Ništa se ne govori o tome što ćemo kasnije raditi sa tim razdvojeno prikupljenim otpadom”, rekla je Švaljek.

“Mene je sram i što je vladajuća većina zapljeskala donošenju ovakvog Plana i što su neki iz vladajuće koalicije rekli – to je dovoljno dobar program da ga možemo podržati. Mislim da Zagreb zaslužuje puno više od dovoljno dobrog Plana gospodarenja otpadom. Zaslužuje najbolji. Mi se zadovoljavamo danas u 21. stoljeću sa nečim što je dovoljno dobro, da bi se na osnovi toga mogla koristiti sredstva iz fondova EU, rekla je Švaljek.

Gradski zastupnik SDP-a Matej Mišić rekao je kako je na žalost Plan gospodarenja otpadom donesen većinom – Bandić Milan, HDZ i Neovisni za Hrvatsku.

Zanimljivo je, kaže, da dva kluba koja na prošloj sjednici nisu podržala Plan,  HDZ i Neovisni za Hrvatsku koji su promijenili mišljenje, iako se radi o gotovo identičnom Planu gospodarenja otpadom. Jedina razlika je u tome da su izbačene lokacije u Kostanjek i Obreščica.

Ovaj Plan je neizvjestan jer nismo dobili alternativne lokacije. Ne znamo hoće li sutra gradska vlast odlučiti ponovno vratiti u provedbu Plana te dvije lokacije  ili će biti neka treća lokacija, rekao je Mišić. Ustvrdio je kako je izglasan “lebdeći Plan  gdje hrpu podataka nema, niti se zna kakva je budućnost gospodarenja otpadom u Zagrebu.

Predsjednik Kluba zastupnika Lijevog bloka Tomislav Tomašević (Zagreb je naš!) rekao je da je Plan prošao iz drugog pokušaja iako se ništa bitno u njemu nije izmijenilo, osim dvije lokacije u Brezovici i Podsusedu za kompostanu i reciklažno dvorište za građevinski otpad, koje su izbačene iz Plana gospodarenja otpadom, ali su ostale u Prostornom planu Grada Zagreba i sve dok se one ne izbace iz Prostornog plana i dalje se ti projekti mogu realizirati.

Rekao je da im isto tako smeta odlagalište otpada Jakuševec koji prema tom Planu može raditi sve do 2029., iako je i sama Gradska uprava priznala da bi se već za tri godine Jakuševec mogao zatvoriti.

Protiv gradonačelnikova prijedloga Plana gospodarenja otpadom prosvjedovali su prije početka sjednice, pred Gradskom skupštinom, predstavnici udruga i građanskih inicijativa pozivajući gradske zastupnike da ga ne prihvate i zatraže njegove temeljite izmjene. Prosvjedovali su predstavnici udruga Zelene akcije i udruge UZOR iz Resnika, gdje se planira graditi zajednički centar za gospodarenje otpadom Zagreba i Zagrebačke županije, a došli su ih podržati i predstavnici udruga iz Brezovice i Podsuseda, iako su njihove lokacije za biootpad i reciklažno dvorište Obreščica i Kostanjek maknute iz Plana.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.