U Pekingu je 5. srpnja održana konferencija “Kina i svijet: prema izgradnji zajednice sa zajedničkom budućnošću za čovječanstvo“.
To je vizija Xi Jinpinga za izgradnju takvog svjetskog poretka u kojem će države davati prednost interesima cijelog čovječanstva a ne interesima velikih sila, koju je Xi predstavio prije deset godina s ciljem promicanja svjetskog mira, razvoja i multilaterlaizma.
Sudionici su analizirali taj novi koncept svjetskog poretka u odnosu na sadašnje stanje u međunarodnim odnosima. Konferenciju je otvorio kineski političar u usponu Li Shulei, član Političkog biroa Centralnog komiteta Komunističke partije Kine i znanstvenik, koji je počeo studirati s 14 godina. Bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić je govorio na svečanom otvorenju konferencije, prvi od brojnih uglednih stranih gostiju iz Japana, Egipta, Poljske i Velike Britanije.
Njegov govor imao je veliki odjek. Također je dao veliki intervju o stanju u svjetskoj politici i bilateralnim odnosima za CGTN emisiju ‘One on one’ s novinarkom za međunarodne odnose Wang Mengije.
U svom je govoru Mesić rekao: “Postoje riječi i fraze koje imaju posebno mjesto u globalnoj zapadnoj politici kao – „poredak temeljen na pravilima”, „sigurnosna zabrinutost”, „demokracije protiv autokracije” i one se neštedimice koriste za objašnjavanje trenutne situacije u međunarodnim odnosima. “Poredak temeljen na pravilima” ne uvažava stavove niti ispunjava zajednička očekivanja 2/3 zemalja koje čine međunarodnu zajednicu i zato imam vrlo mala očekivanja od takve vrste poretka. Ne može donijeti iskorak i utrti put stabilnijim i pravednijim odnosima između zemalja.”
Podsjetio je da je bio posljednji predsjednik Jugoslavije te da zna što je rat i kako graditi mir. “Rekao sam tada i vjerujem sada da je sukob najveći neprijatelj ljudi, a suradnja njihov najbolji prijatelj. Ta putanja opasnih događaja u svijetu mora se promijeniti. Ali, nije moguće trajno obnoviti suradnju i mir unutar Europe ili smanjiti napetosti između SAD-a i Kine ako nove ideje o globalnom svjetskom poretku ne zamijene sadašnje koje su utemeljene na konceptu permanentnog strateškog natjecanja među glavnim silama koje uvijek izaziva ratove”, dodao je.
Komentari