Mendesova tajna za kontrolu tržišta nogometaša i trenera

Autor:

Jorge Mendes postao je agent Cristiana Ronalda kada je ovaj imao 17 godina, nakon čega je Mendesov utjecaj počeo rasti. PHOTO: Guliver Images/imago/Marca

U posljednjih 10 godina devet je puta za najboljeg nogometnog agenta biran Jorge Mendes. Upravo je transferirao Cristiana Ronalda u Manchester United, što je smjesta dovelo do porasta cijena dionica kluba

Dani Jorge Mendesa“, tako bi se mogao zvati period od prvog dana srpnja do zadnjeg dana kolovoza, kad najveće svjetske nogometne lige imaju otvorene prijelazne rokove. Istina, najveće zvijezde prijelaznih rokova su nogometaši, ali čovjek koji je najzadovoljniji svake godine 31. kolovoza u ponoć je Jorge Mendes, Portugalac u statusu superagenta, čovjek koji doslovno drma tržištem nogometaša i trenera. Njegova agencija Gestifute na popisu ima preko 130 nogometaša i trenera, od kojih su najpoznatiji i najvrjedniji Cristiano Ronaldo, Ruben Dias, Bernardo Silva, Fabinho, Joao Cancelo, Ederson, Diogo Jota, James Rodriguez i treneri Jose Mourinho, Nuno Espirito Santo, Bruno Lage, Gennaro Gattuso, Sergio Conceicao…

Jorge Mendes je rođen u Lisabonu, u siječnju 1966. godine. Imao je uobičajeno djetinjstvo: igrao je nogomet u lokalnom klubu a vikendom je odlazio na plažu Fonte da Telha, gdje je prodavao šešire i košare od slame koja je izrađivala njegova majka. Povremeno je na štandu prodavao i second hand odjeću. Jedan njegov prijatelj iz tog vremena kaže da je na obližnjem štandu zarađivao 500 escuda na dan, dovoljno za hranu i prijevoz, dok je Jorge zarađivao deset puta više. Očito se poslovni gen već tada nazirao.

U mladim danima nadimak mu je bio Cabanas, a jedan njegov susjed iz tog perioda za magazin So Foot sjetio se da je Mendes već tada, prije dvadesete godine, jako puno vremena provodio na telefonu. Zapamtite ovaj detalj za kasnije.

Kad je imao 20, obitelj Mendes je doživjela tragediju, žena njegov brata je umrla pa se Jorge odlučio preseliti u Viana do Castelo, na sjever Portugala, kako bi bio bliže rođacima. Tamo je igrao za lokalni klub Vianense i otvorio dućan videoopreme, a ubrzo je preuzeo noćni klub u Luz de Maru, uz samu španjolsku granicu. Tamo je Mendes upoznao igrače Porta, Guimaraesa i Brage. Ubrzo je zaigrao za novi klub, Lanheses, gdje je s predsjednikom dogovorio da će voditi oglašavanje na stadionu. „Nisam mogao vjerovati, ali uskoro smo od oglašavanja počeli zarađivati više, a Mendes je dobivao svoj postotak“, rekao je Rogerio Gonçalves, prvi čovjek kluba.

 

Mendes je 1995. upoznao 21-godišnjeg vratara Nuna Espirita Santa. Prodao ga je u Deportivo La Coruñu i tako započeo karijeru nogometnog agenta

 

Vjerojatno ključna stvar u Mendesovoj karijeri se dogodila 1995. U svom je noćnom klubu upoznao 21-godišnjeg nogometnog vratara koji je sanjao da će zaigrati za Porto, a onda prijeći u neki od klubova španjolske lige. Njegovo ime je Nuno Espirito Santo. Mendes je za Espirita Santa imao drugi plan: danima je vozio 300 kilometara dok nije dočekao da ga primi Augusto Cesar Lendoiro, predsjednik Deportiva La Coruñe. Upornost se isplatila, Mendes je uvjerio Lendoira da uzme mladog vratara. „Emocije koje je on unio u naše razgovore, način na koji je širio emocije, sve to je učinilo nemogućim da mu kažem – ne“, rekao je predsjednik Deportiva. Mendes nije uzeo ni centa od tog posla i od tad su njih dvojica veliki prijatelji. Espirito Santo je ipak ispunio sve snove, postao je vratar Porta, kasnije ga je pogurao na mjesto trenera Rio Avea, a zatim i Valencije.

Pravi Mendesov uzlet kreće krajem 90-ih godina prošlog stoljeća. Predsjednik Porta Pinto da Costa i vodeći portugalski agent Jose Veiga su se sukobili i to je iskoristio Mendes nametnuvši se Da Costi: Costinha, a zatim Jorge Andrade i Deco su potpisali za Porto i tu je Mendesov utjecaj u Portugalu naglo porastao. Veiga i Mendes nisu se voljeli, a sve je eskaliralo u ljeto 2002. slučajnim susretom na aerodromu, obojica su planirali let iz Lisabona u Milano. Portugalski list Record objavio je kako su se njih dvojica potukli na check-inu, bila je to kavanska tučnjava u kojoj su obojica završila na tlu udarajući ovog drugog kako god su mogli.

Istog ljeta dogodile su se još dvije važne stvari: prvo je Mendes odradio svoj premijerni transfer u englesku ligu, Hugo Viana je prodan iz Sportinga u Newcastle za 12 milijuna eura, a uskoro je Maria Dolores Aveiro, majka 17-godišnjeg Cristiana Ronalda, raskinula ugovor s Joseom Veigom i prešla Mendesu. Mendes je stalno pohodio razne škole nogometa i akademije diljem Portugala, tako da je na svom radaru imao sve talentirane portugalske igrače. Ronaldo je u to vrijeme slovio za talentiranog momka, ali zaista nitko tada nije imao ni najmanje primisli da će postati igrač kakav je postao.

Kakvu ekspanziju je Mendes doživio govori podatak da je od 2001. do 2010. godine realizirao 68 posto svih transfera iz Sportinga, Porta i Benfice, a znamo o kakvoj kvaliteti igrača se tu radi.

Mendes je uskoro počeo širiti svoj način poslovanja tako da je dogovarao suradnju s klubovima kojima im je on slao više igrača i trenera. Braga je takav primjer. „Bili smo mali klub i htjeli smo da se čuje za nas u Portugalu i Europi“, prenosi FourFourTwo riječi klupskog predsjednika Antonija Salvadora. „Unutar pet godina bili smo drugi u portugalskom prvenstvu, ušli smo u finale Europa lige, a 2013. smo osvojili portugalski kup. Uvijek sam Jorgeu govorio da želimo biti pobjednički klub, a zahvaljujući njemu to smo i uspjeli“.

 

Mendes je počeo širiti svoj način poslovanja surađujući s klubovima poput Monaca, Valencije i Wolverhamptona kojima je slao više igrača i trenera

 

Poznatiji primjeri su Monaco, Valencia i Wolverhampton. Zahvaljujući prijateljstvu sa singapurskim milijarderom Peterom Limom i ruskim bogatašem Dmitrijem Ribolovljevim, ušao je u jaku suradnju s Valencijom i Monacom, a kad su se ova dva kluba 2016. sastali u kvalifikacijama Lige prvaka, mediji su te utakmice nazvali „Jorge Mendes Cup“. Ništa čudno, u ovim dvama klubovima bilo je osam igrača iz Mendesove agencije. Kasnije je Mendes ušao u Wolverhampton. Fosun International je tvrtka sa sjedištem u Šangaju i bavi se svime što možete zamisliti, od nekretnina preko hrane i mode do sporta. Vlasnik Fosuna je Guo Guangchang, prema Forbesu 50. najbogatiji Kinez „težak“ 6,5 milijardi dolara. Godine 2016. Fosun je kupio Wolverhampton i odmah nazvao Mendesa. Ne slučajno jer Fosun ima udio u vlasništvu Gestifuta. U roku od šest tjedana 12 Portugalaca potpisalo je za Wolvese, a godinu dana kasnije trener je postao pogodite tko. Nuno Espirito Santo.

Zahvaljujući širokoj bazi svojih trenera, Mendes radi transfere igrača kao na šahovskom polju. Matt Doherty je bio igrač Wolvesa kod Santa, a onda je za 16,8 milijuna eura prije godinu dana prešao kod Josea Mourinha u Tottenham.

Mendes je prije godinu dana pomogao Portu koji se našao u financijskom problemu. Wolverhampton je kupio 18-godišnjeg Fabija Silvu i 19-godišnjeg Vitinhu za ukupno 60 milijuna eura. Obojica slove za talente, no cijena je iznenađujuća. Od 40 milijuna eura, dijela transfera Fabija Silve, četvrtina je išla na menadžersku proviziju.

Međutim, nije sve uvijek išlo idealno. Ricardo Quaresma, Hugo Almeida, Julio Alves, Simao Sambrosa, Sidnei i Bebe su 2010. i 2011. postali igrači Bešiktaša. Kad je 2012. na čelo Bešiktaša došao Fikret Orman, zatekao je ovu šestoricu s preskupim ugovorima, a Alves, Sidnei i Bebe su ukupno odigrali 20 utakmica u sezoni. Bilo je jasno da je potrošen veliki novac, ali i da projekt neće ići dalje.

Jorge Mendes agent je trenera Josea Mourinha (lijevo) a u dobrim je odnosima s Florentinom Perezom, predsjednikom Reala iz Madrida (desno). PHOTO: Guliver Images/AP Photo/John Marshall JME, Guliver Images/imago/Marca

Zanimljiva priča je vezana uz Diega Costu. Barcelona Esportivo Capela je ime malog brazilskog kluba u kojem je Costa bio na pola dugotrajne kazne zbog nasilničkog ponašanja. „Jednog dana, čovjek koji radi za Mendesa došao me vidjeti“, rekao je Costa za El Pais. „Ne znam kako i zašto mi je bilo dozvoljeno igrati tog dana, na pola moje kazne. Kad je utakmica završila, čovjek mi je ponudio ugovor s Bragom“. Kasnije je Atletico Madrid kupio Costu za 1,5 milijuna eura, a još kasnije ga prodao u Chelsea za 40 milijuna.

Legendarna je priča oko transfera Bebea u Manchester United, a tu je posla bilo i za portugalsku policiju. Bebe je, kako je priznao Alex Ferguson, jedini igrač kojega je ikada doveo, a da ga nije prethodno pogledao. Bebe je 2010. prešao iz portugalskog trećeligaša Estrelle u Vitoriju Guimaraes za 50 tisuća eura, a onda istog ljeta, nakon što je odigrao šest prijateljskih utakmica, potpisao za Manchester United u transferu vrijednom 9 milijuna eura. Mendesova provizija? Hvala na pitanju, 3,6 milijuna eura. Da stvar bude jača, Goncalo Reis, Bebeov raniji zastupnik, sve je prijavio policiji uz tvrdnju da je nogometaš nezakonito raskinuo ugovor s njim samo par dana prije transfera.

Ipak, Sir Alex Ferguson kasnije nije imao ništa protiv Mendesa, a Bebe je odigrao samo dvije utakmice za United.

Mendes ne daje intervjue, tek povremeno se u javnosti pojavi neka njegova kratka izjava. „Sve što želim je puno raditi, biti na telefonu do ponoći i napraviti što više dobrih stvari za svoju obitelj i svoje igrače“. Telefon je ključna stvar, složio se i predsjednik Deportiva Augusto Cezar. „Ne znam je li Mendes čovjek koji je spojen na telefon ili je to telefon koji dolazi u paketu s čovjekom“. Florentino Perez, predsjednik Reala, kaže da ga Mendes ponekad nazove 25 puta na dan. „I svaki od tih 25 poziva je o nečemu drugome“. Peter Kenyon, bivši izvršni direktor Manchester Uniteda, rekao je da ga je Mendes znao izluđivati pozivima, ali ne samo do ponoći. „Sjećam se da me jednom nazvao u 2 u noći samo da bi mi rekao da će me nazvati u 3. Nevjerojatno“. Cristiano Ronaldo je također govorio o telefonskim navikama svog agenta. „Četiri telefona su uvijek uz njega. Vjerujem da dnevno provede 20 sati razgovarajući preko telefona. To je način na koji održava svoj posao“.

 

‘Ne znam je li Mendes čovjek koji je spojen na telefon ili je to telefon koji dolazi u paketu s čovjekom’, kaže predsjednik Deportiva Augusto Cezar

 

Ponajviše zbog Mendesa UEFA i FIFA su mijenjali pravila i zakone pa su tako ukinuli mogućnost da „treća strana“ može imati ekonomska prava na igrače – doduše takve smo situacije imali i u Hrvatskoj. To je situacija u kojoj igrač ima ugovor s klubom, ali je i dalje u vlasništvu „treće strane“ koja onda ima pravo na prihod od sljedećih transfera.

Zbog Mendesove ambicije da preko njega u Fiorentinu dovede pet igrača, Gennaro Gattuso je dobio otkaz u klubu iz Firenze nakon samo 23 dana. Naravno, Gattuso je pod ugovorom s Mendesom.

Od transfera Joãa Felixa iz Benfice u Atletico Madrid vrijednog 127 milijuna eura Mendesu je pripalo 36 milijuna eura. Prelazak Rubena Diasa iz Benfice u Manchester City za 68 milijuna eura donijelo je Mendesu proviziju od 6,5 milijuna eura. Bruno Fernandes i njegov transfer iz Sporting Lisabona u Manchester United Mendesa je obogatio za 5,5 milijuna eura. I ovom nizu još dugo nema kraja.

Od 2010. godine se dodjeljuju Globe Soccer Awards, dijele se nagrade za klub, igrača, trenera i agenta godine. U deset godina Jorge Mendes je devet puta dobio nagradu za agenta godine, tek je 2016. Mino Raiola poremetio Mendesov niz.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.