Memorijalni centar Srebrenica je u okviru Mehanizam za sprečavanje genocida i zločina protiv čovječnosti čiji je cilj identificirati narative i obrasce ponašanja koji mogu dovesti do nasilja objavio izvještaj o zločinima u Ukrajini.
U izvještaju se navodi da s obzirom na međunarodno kazneno pravo i međunarodno humanitarno pravo, zaključak ovog izvještaja može samo biti preliminaran i prethoditi istrazi akreditiranih pravnih institucija.
Međutim, zaključci izvještaja ukazuju na visoku vjerojatnost da su ruske i separatističke snage počinile i nastavljaju činiti različite zločine protiv čovječnosti, kao i ratne zločine protiv civilnog stanovništva Ukrajine. Ovi zločini između ostalog uključuju: neselektivno gađanje civilnih meta; ubojstva; prisilno preseljenje stanovništva; organizirano skrivanje nestalih; mučenje; prekomjerno uništavanje imovine bez vojne opravdanosti.
Preporuke Mehanizma uključuju to da ruske snage moraju odmah obustaviti ratne zločine i kršenje ljudskih prava, sve strane u sukobu moraju raditi na trajnoj obustavi vatre, Rusija se mora pridržavati međunarodnih sporazuma o korištenju kemijskog, nuklearnog i zabranjenog oružja, sve strane u sukobu moraju omogućiti sigurno uklanjanje mina iz civilnih područja, ruske snage moraju garantirati potpuno neometan i siguran prolazak humanitarne pomoći i humanitarnih radnika i evakuacije, sve strane u sukobu moraju osigurati zaštitu izbjeglica koje se vraćaju, interno raseljenih osoba i pripadnika manjinskih naroda i ne smiju uskraćivati prava grupama, uključujući i ratne vojne zarobljenike međunarodna zajednica treba pružiti političku podršku pregovorima između strana i intenzivirati ekonomske i diplomatske sankcije Rusiji.
Posebno su analizirani zločini u Mariupolju, Sjeverodonjecku i Lisičansk, Harkovskoj regiji, Kijevskoj oblasti uključujući Buču i Irpin i Kijev.
“Procjenjuje se da je 13 milijuna ljudi u stanju akutnog rizika u dijelovima zemlje zahvaćenim konfliktom. Mnogi dijelovi zemlje se bore sa alarmirajućom humanitarnom krizom, ozbiljnim nedostacima hrane i bez pristupa zdravstvenoj zaštiti. Osim toga, slabe su nade da će se u skorije vrijeme doći do rješenja sukoba diplomatskim putem”, navodi se izvještaju.
Izvještaj dodaje da je, kada se ima na umu duga povijest poricanja ukrajinskog suvereniteta i teritorijalnog integriteta koja ima obilježja više elemenata Stantonovih deset faza genocida, lako je bilo predvidjeti da će se dogoditi vojna invazija na Ukrajinu koja je i počela koncem veljače 2022. godine i da je van fokusa međunarodne zajednice, sukob u Ukrajini je nadrastao rane faze prevencije.
“Rat u Ukrajini je dostigao fazu kada je nemoguće zatvoriti oči pred ozbiljnošću sukoba i njegovim rastućim intenzitetom. Jedno posebno obilježje ruskog ratovanja u Ukrajini je kulturni genocid, za koji se vjeruje da se ne radi o kolateralnoj šteti, nego namjernom uništavanju kulture, povijesti i tradicije Ukrajine”, ističe se u izvještaju.
Uz napade na civilnu infrastrukturu koji su sve žešći, obje metode ratovanja su namjerne i sistematske, opravdane retorikom koja otvoreno i jasno negira i namjerava uništiti samo pravo na postojanje Ukrajine. “Ova dva elementa zajedno mogu biti dovoljna da potvrde da rat u Ukrajini može imati više obilježja genocida, uključujući i poricanje. Budući da ‘genocid ne mora imati formu masovnog nasilja da bi bio pravno prepoznat kao genocida’, međunarodna zajednica mora pokazati predanost punom poštivanju pravno obavezujućih odredaba međunarodnog prava, uključujući i obavezu da štiti”, upozorava se u izvještaju.
Memorijalni centar Srebrenica zaključuje da ako preventivne mjere ne budu i dalje u vodile do smanjenja nasilja u Ukrajini, bit će potrebno razmotriti druge forme kolektivne akcije, ne isključujući i vojnu intervenciju, koja mora biti poduzeta u skladu sa međunarodnim pravom. U slučaju da dođe da intervencije, potrebno je napraviti dugoročne planove i poduzeti mjere na očuvanju održivog mira
Komentari