Međunarodni kazneni sud (ICC) izdao je u petak nalog za uhićenje ruskog predsjednika Vladimira Putina optuživši ga da je odgovoran za ratne zločine u Ukrajini.
Moskva opetovano niječe da ruske snage čine zločine u Ukrajini.
ICC je izdao nalog za uhićenje ruskog predsjednika pod sumnjom da je odgovoran za nezakonite deportacije djece i nezakonito premještanje ljudi s teritorija Ukrajine u Rusku Federaciju.
Reuters je ovaj tjedan objavio da se očekuje da će ICC to učiniti, prvi put u sklopu istrage o ratu u Ukrajini.
ICC je izdao nalog za uhićenje i Marije Aleksejevne Lvova-Belove, ruske povjerenice za prava djece, pod istim optužbama.
“Zločini su navodno počinjeni na ukrajinskom okupiranom teritoriju najmanje od 24. veljače 2022. Postoje razumni temelji za pretpostavku da Putin nosi individualnu kaznenu odgovornost za ranije spomenute zločine”, objavio je ICC.
ICC je izdao nalog za uhićenje i Marije Aleksejevne Lvova-Belove, ruske povjerenice za prava djece, pod istim optužbama.
Moskva opetovano niječe da ruske snage čine zločine u Ukrajini.
Zaharova: “Rusija nema obveze prema Međunarodnom kaznenom sudu”
„Odluka Međunarodnog kaznenog suda (ICC) nema nikakvog značenja za našu državu, uključujući i s pravnog aspekta“, napisala je glasnogovornica ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova na svom Telegram kanalu.
„Rusija nije stranka Rimskog statuta Međunarodnog kaznenog suda i nema nikakve obaveze prema njemu“, dodala je.
Time se referirala na dokument kojim je ICC 1. srpnja 2002. osnovan u Rimu. Statut je ratificiralo 123 država nad kojima sud ima nadležnost.
Među njima, između ostalih, nisu Rusija, SAD, Kina, Indija, Izrael, Pakistan, Saudijska Arabija, Turska i Iran, pa sud nad njima nema izravnu jurisdikciju.
No ICC može suditi za zločine počinjene na teritoriju države koja je potpisnica Rimskog statuta.
Ured ukrajinskog predsjednika u petak je pozdravio izdavanje naloga protiv Putina.
Predsjednik Suda: “Djeca prema Ženevskoj konvenciji uživaju posebnu zaštitu”
Sudac Piotr Hofmański, predsjednik Međunarodnog kaznenog suda, istaknuo je kako je međunarodnim pravom zabranjeno okupacijskim vlastima premještati civile s teritorija na kojem žive na druga područja.
On je naglasio i da djeca prema Ženevskoj konvenciji uživaju posebnu zaštitu.
Sadržaj naloga je tajni kako bi se zaštitile žrtve. Ipak, suci vijeća su ocijenili da su u ovom slučaju odlučili javno objaviti da tjeralica postoji i spriječiti počinjenje budućih zločina.
“Ovo je važan trenutak u procesu pravde pred ICC-om. Suci su pregledali informacije i dokaze koje su podnijeli tužitelji i utvrdili da postoje vjerodostojne optužbe protiv ovih osoba za navodne zločine”, rekao je predsjednik Suda.
Tužitelj ICC-a Karim Khan početkom ožujka četvrti je put posjetio Ukrajinu.
Nakon posjete upozorio je da djeca više ne smiju biti zaboravljene žrtve sukoba.
Khan je u južnoj Ukrajini, svega dva kilometra od bojišnice, posjetio dom za djecu.
„Crteži zakačeni na zid i ormarići puni odjeće govorili su o kontekstu ljubavi i podrške koji je nekada bio tu. Ali ovaj dom je prazan, što je rezultat navodne deportacije djece iz Ukrajine u Rusku Federaciju ili njihovog nezakonitog premještanja u druge dijelove privremeno okupiranih teritorija”, rekao je tada te upozorio da se djeca ne mogu tretirati kao ratni plijen”, navodi Sky news.
Komentari