Međunarodne korporacije ostvaruju ekstraprofit u Rusiji i porezima hrane Putinovu ratnu mašineriju

Autor:

Foto: Peter Bond, Unsplash

Velike međunarodne korporacije koje su ostale u Rusiji nakon invazije na Ukrajinu, uključujući  Philip Morris i Danone, ostvarile su stotine milijardi dolara prihoda u zemlji prošle godine, pokazalo je novo izvješće.

Nakon sveobuhvatne invazije Moskve u veljači 2022., deseci međunarodnih kompanija povukli su se iz Rusije kako bi sačuvali svoj ugled ili zaštitili svoje poslovanje, ali oni koji su ostali otad su platili milijarde dolara Kremlju kao porez na svoje prihode.

The Business of Staying, izvješće krovne skupine civilnog društva B4Ukraine i Kyiv School of Economics, otkrilo je da su globalne korporacije zaradile 214 milijardi dolara prihoda u 2022. samo putem svojih ruskih tvrtki, plaćajući 3,5 milijardi dolara poreza na svoju dobit.

Ali te su brojke “samo vrh ledenog brijega i vjerojatno znatno podcijenjene od ukupnog poreznog računa”, navodi se u izvješću. To je zato što porezi plaćeni na plaće zaposlenika ili u obliku PDV-a nisu uključeni u brojke.
Bonanza dolazi unatoč naporima Europske unije da ograniči prihode Kremlja usvajanjem 11 paketa sankcija od početka rata.

Iako je većina prihoda došla od tvrtki sa sjedištem u SAD-u, tvrtke sa sjedištem u EU ipak su zaradile oko 75,2 milijarde dolara u 2022., plativši ruskoj vladi gotovo 600 milijuna dolara poreza, navodi se u izvješću.
Ratna škrinja Sav taj novac, tvrdi izvješće, financira rusku ratnu mašineriju. “Ovi novi podaci otkrivaju da je posao ostanka u Rusiji bio izuzetno unosan za nekoliko kompanija koje su to odlučile”, navodi se u izvješću. “Sve je više zabrinjavajuće u kojoj su mjeri te tvrtke plaćale milijarde dolara dobiti porez Kremlju, dok Putin vodi užasan i ničim izazvan rat protiv Ukrajine.”

U izvješću je utvrđeno da je duhanska tvrtka Philip Morris prošle godine ostvarila najviše prihoda, 7,9 milijardi dolara, te je platila 206 milijuna dolara poreza na dobit ruskoj vladi. Tvrtka nije odgovorila na zahtjev za komentar.

Odmah iza je konkurent Japan Tobacco International (JTI), koji je zaradio oko 7,4 milijarde eura. Glasnogovornik JTI-ja rekao je da je JT Group obustavila nova ulaganja i marketinške aktivnosti u Rusiji, ali da je tvrtka nastavila proizvoditi i distribuirati proizvode u Rusiji. “Radno okruženje ostaje vrlo izazovno”, rekao je glasnogovornik. “U ovim okolnostima, JT Grupa nastavlja s donošenjem potrebnih odluka za rješavanje promjenjive situacije, u skladu s primjenjivim propisima i međunarodnim sankcijama”, rekao je glasnogovornik, dodajući da je rusko tržište generiralo oko 2 milijarde dolara po današnjem tečaju u 2022. za JT grupu, odnosno oko 11 posto njezinih konsolidiranih prihoda te godine.

Još jedno istaknuto ime u kategoriji prihoda je prehrambeni div Danone, koji je objavio prihod od oko 3 milijarde dolara, prema nalazima izvješća.

U odgovoru na zahtjev  za komentar koji je uputio POLITICO, Danone je to osporio, ukazujući na svoje godišnje izvješće koje pokazuje da je neto prodaja iz Rusije u 2022. iznosila ukupno 1,39 milijardi eura. Istraživač KSE-a istaknuo je da Danone kontrolira dva pravna subjekta u Rusiji, koji su zajedno ostvarili neto prodaju od više od 3 milijarde eura. Danone nije odgovorio na te nalaze.

Izvješće također otkriva da je Pepsi zaradio oko 4,6 milijardi dolara.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.