Međunarodna noć šišmiša obilježit će se u subotu, 31. kolovoza i u zagrebačkom Zoološkom vrtu. priopćeno je iz ZOO-a..
U Hrvatskoj postoji trideset i pet vrsta šišmiša i sve su zakonom zaštićene. Na svijetu trenutačno živi više od tisuću sto vrsta šišmiša i druga su najveća skupina sisavaca. Na prvom su mjestu glodavci.
Posjetitelje očekuju organizirani obilasci ZOO-a tijekom kojih će moći naučiti mnoštvo zanimljivih činjenica o jedinim letećim sisavcima. Prve skupine u pustolovinu kreću u 19 sati, a ostale 15 minuta kasnije.
Posjetitelje na početku šetnje očekuje potraga za šišmišima pomoću bat-detektora, kojima će pokušati pronaći gdje se skrivaju. Edukator će ih pritom upoznati s eholokacijom, to jest načinom na koji se šišmiši kreću prostorom.
Kako funkcionira eholokacija, moći će se doživjeti i u malom labirintu kroz koji će ih voditi osluškivanje jeke.
Edukativni pano upoznat će posjetitelje s ‘rekorderima’ u svijetu šišmiša. Među ostalim, doznat će koja je vrsta šišmiša najveća, koja najmanja, koja ima najveće uši, a koja prelijeće najveće udaljenosti.
U edukativnom centru moći će čuti kako se šišmiši glasaju te doznati čime se hrane. Moći će dodirnuti i neke žive životinje koje se nalaze na jelovnicima šišmiša. Neki se šišmiši hrane nektarom pa će edukatori objasniti njihovu ulogu u oprašivanju. Neki su pak šišmiši na prehrani bogatoj proteinima, jedući kukce.
Kakva skrovišta šišmiši vole, bit će objašnjeno u edukativnom kutku koji Zoološki vrt priprema u suradnji s Parkom Maksimir. Neki se šišmiši više ne mogu sresti u prirodi, a koje su vrste izumrle, posjetitelji će moći doznati u Špilji izumrlih šišmiša. Zona sumraka paviljon je u kojem će posjetitelji moći promotrili život egipatskih letipasa.
Zanimljiv edukativan postav bit će i onaj o šišmišima vampirima.
Šišmiši su važna karika u ekološkom sustavu, a ugrožavanje šišmiša negativno se odražava i na ljude. Tu je činjenicu nužno osvijestiti jer upravo ljudi najviše ugrožavaju šišmiše, ističu u zagrebačkom ZOO-u.
Noć šišmiša organizira se u više od 30 zemalja svijeta koje su potpisale Sporazum o zaštiti populacija šišmiša (UNEP/EUROBATS).
Komentari