Međunarodna noć šišmiša u Rijeci i Brodu na Kupi otkriva tajne o letećim sisavcima

Autor:

03.11.2014., Perusic
Spilja Sitovuk u neposrednoj blizini Perusica  odlikuje se bogatstvom kalcitnih tvorevina, stalaktita, stalagmita, sigastih stupova. Speleolozi Jelena Milkovic i speleoloski suradnik Milan Milkovic redovito posjecuju spiljski svijet Perusickog kraja.  Photo: Robert Anic/PIXSELL

Šišmiši su jedna od najpoznatijih noćnih životinjskih vrsta. Mnogo toga se zna o njihovom načinu života, ali brojni detalji i zanimljivosti su za većinu ljudi nepoznanica.

Prirodoslovni muzej Rijeka u petak (2. rujna) i Kaštel Zrinskih u Brodu na Kupi u subotu (3. rujna) su odlučili predstaviti zanimljiv program povodom obilježavanja Međunarodne noći šišmiša i otkriti neke od tajni o ovim letećim sisavcima.

Večeri uključuju predavanje o šišmišima, edukativnu i kreativnu radionicu, mističnu potragu u muzejskom postavu i šetnju u prirodi tražeći šišmiše i osluškujući njihovo glasanje. Aktivnosti su besplatne, poučne, zabavne i neobične, a na rasporedu je i kušanje napitaka maštovitih imena. Tijekom programa Međunarodne noći šišmiša, posjetitelji imaju besplatan ulaz u Muzej u Rijeci odnosno, u Kaštel Zrinskih u Brodu na Kupi.

Program:

19.00: Edukativno-kreativna radionica “ŠIŠMIŠomanija” i “Muzejska potraga za šišmišima”, realiziraju djelatnici Muzeja

20.00: Predavanje “Šišmiši – sisavci koji lete”, predavač dr.sc. Željka Modrić Surina

20.30: Noćna šetnja sa šišmišima uz osluškivanje njihovog glasanja pomoću detektora, realiziraju djelatnici Muzeja

Međunarodna noć šišmiša obilježava se svake godine u više od 30 zemalja potpisnica Sporazuma o zaštiti europskih populacija šišmiša (UNEP/EUROBATS), a usmjerena je edukaciji šire javnosti o biologiji šišmiša, njihovom životnom prostoru, razlozima ugroženosti i važnosti zaštite, budući da su mnoge od 45 europskih vrsta šišmiša danas ugrožene.

Republika Hrvatska je sa svojih 35 do sada zabilježenih vrsta šišmiša, jedna je od zemalja s najbogatijom faunom šišmiša na području Europe. Sve vrste šišmiša u Hrvatskoj strogo su zaštićene zakonskim propisima te je zabranjeno njihovo uznemiravanje i ubijanje, a 17 vrsta nalazi se u Crvenoj knjizi ugroženih sisavaca Hrvatske.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.