Među putnicima na Titanicu bilo je ljudi iz Čazme. Grad im je podigao spomen ploče: “Mara šnajderica je preživjela”

Autor:

Photo: Facebook

U Čazmi su postavljene spomen ploče Čazmancima koji su bili sudionici najvećeg brodoloma u povijesti –  potonuća broda Titanic.

Titanic je svojevremeno, kao što je poznato, bio najveći putnički brod na svijetu. Na prvo putovanje krenuo je iz Britanije u New York. Sudario se sa santom leda i potonuo u ranojutarnjim satima 15. travnja 1912. godine.

Na brodu se nalazilo 2224 putnika, a među njima bile su i osobe s čazmanskog područja: Mara Osman BanskiIgnac HendekovićŠtef Pavlović i Matilda Peteranec. Mara Osman Banski iz Vagovine kraj Čazme jedina je Hrvatica koja je preživjela brodolom.

Photo; Facebook/Vasilije RIstović

Dvije spomen ploče

Spomen ploče pripremio je Centar za kulturu Gradskog muzeja Čazma, a postavljanje je financirao Grad Čazma.

Spomen ploče su postavljene u Vagovini, kod autobusne stanice, odnosno, dječjeg igrališta te kod kupole u središtu Čazme. Njihovo kreiranje potaknuo je Josip Zorja, poručili su iz Grada Čazme.

Inače, na Titanicu je život izgubilo više od 1500 osoba.

Photo: Borna Filić/PIXSELL

Mara iz Čazme preživjela havariju

Jedina preživjela Hrvatica s “Titanica”, Mara Osman-Banski, u vrijeme nesreće imala je 31 godinu. Bila je udana za Miška Banskog koji je šest godina ranije otišao u Ameriku. Nakon što je uštedio dovoljno novca, kupio je supruzi kartu za put, a njihova tri sina trebala su doći kasnije.

“Mare je bila šnajderica. Njezini su se u Vagovini kod Čazme bavili poljoprivredom, ali teško se živjelo. Nakon što je preživjela havariju, pričala je da je u trenutku sudara plesala i zabavljala se. Nije paničarila već je za ruke zavezala dvije tikve, uzela dvoje djece i skočila u hladno more. Spasili su je iz vode iz nekog čamca za spašavanje”, ispričali su kasnije njezini rođaci novinarima, dodajući da se u obitelji pričalo da joj je od stresa otpala kosa.

Nakon brodoloma je dugo bila u bolnici, a u Hrvatsku se nije nikad vratila, ranije je pisao Večernji list. Za roditeljima su krenula dvojica sinova, Ivan i Franjo, dok je treći sin Antun odlučio ostati u Hrvatskoj gdje je tijekom Prvog svjetskog rata i poginuo. Brak s Miškom nije izdržao, pa se Mara preudala za dr. Isaaca Kolicha, Amerikanca porijeklom iz Hrvatske. Umrla je u SAD-u u 48. godini od tumora želuca.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.