MEDIJSKI MONITORING U svijetu zabrinuti za slobodu medija u Hrvatskoj, stiže specijalna misija

Autor:

Sloboda medija

Pixabay

Međunarodne organizacije za slobodu medija i izražavanja odlučile su analizirati stanje medijskih sloboda u Hrvatskoj.

Najavu medijskog monitoringa u našoj zemlji objavili su na svojim mrežnim stranicama Media Freedom Rapid Response (MFRR), projekt koji su pokrenule razne udruge za slobodu medija u Europskoj uniji i zemljama kandidatima, kao i Article 19, organizacija za ljudska prava i slobodu medija iz Londona.

Sporna i transparentnost vlasništva nad medijima u Hrvatskoj

Prema najavi, misija nadzora medijskih sloboda u Hrvatskoj odigrat će se od 9. do 20. rujna online putem. Osim same slobode medija i izražavanja, u fokusu su joj i napadi na novinare i medije.

Misija prati procjenu upornosti napada na novinare i osobe koje provjeravaju činjenice u Hrvatskoj, kao i sve veće izazove vezane uz transparentnost vlasništva medija i pravne prijetnje novinarima. Od siječnja ove godine, MFRR je zabilježilo 11 dojava koje uključuju dva novinara i devet organizacija vezanih uz medije. Većina napada je verbalno zlostavljanje, od čega su polovicu potaknuli visoki dužnosnici i internetske prijetnje, uključujući klevete i pravne incidente“, stoji u priopćenju koje je objavio Article 19.

Zanimaju ih i nedavne izmjene Kaznenog zakona

Dodaje se kako je MFRR “nedavno izvijestio o neviđenom fizičkom napadu, što je neuobičajeno u Hrvatskoj“. Uz to, dodaju, i rezultati nedavno provedenog istraživanja Hrvatskog novinarskog društva (HND) u 21 mediju pokazali su da su trenutno aktivne najmanje 752 tužbe protiv medija i novinara, od kojih se neke mogu svrstati u SLAPP tužbe.

Misija će se usredotočiti na procjenu napada i pravnih prijetnji protiv novinara, nove zakonodavne planove o medijima, provedbu Europskog zakona o slobodi medija i instrumenata protiv SLAPP tužbi te na transparentnost vlasništva nad medijima. Pozabavit će se i nedavnim izmjenama i dopunama Kaznenog zakona koje riskiraju potkopavanjem sposobnosti novinara da izvještavaju o pitanjima od javnog interesa, kao i potrebom da se kleveta u potpunosti dekriminalizira u skladu s međunarodnim standardima slobode izražavanja“, upozorava se u priopćenju.

Predložit će mjere za unapređenje slobode medija

Dodaju kako će o svemu tome razgovarati sa širokim krugom sugovornika u Hrvatskoj – od novinara i medijskih kuća, preko organizacija civilnog društva, odvjetnika i medijskih stručnjaka, pa do državnih dužnosnika i regionalnih tijela.

Nalazi i zaključci poslužit će za izradu izvješća u kojem će se prikazati trenutno stanje slobode medija u Hrvatskoj, kao i status postojećih inicijativa usmjerenih na poboljšanje sigurnosti novinara. Sadržavat će skup preporuka za donositelje odluka o održavanju slobode medija u skladu s europskim i međunarodnim standardima slobode izražavanja“, zaključuje se u priopćenju.

Partnerstvo s HND-om

Inače, misiju MFRR-a predvodit će Article 19 Europe u suradnji s Europskom federacijom novinara, a u partnerstvu s HND-om.

‘PRIPREMITE OPORUKE’ Pljušte reakcije na prijetnje smrću redakciji Nacionala, čeka se policija

Uz njih, u misiji će sudjelovati i predstavnici Europskog centra za slobodu tiska i medija, Međunarodnog instituta za tisak, Free Press Unlimited i Osservatorio Balcani Caucaso Transeuropa, ističe se u priopćenju.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Lumumba

prije 4 mjeseca

A kaj tek Vučića čeka kada ga ovi dohvate???

Juro

prije 4 mjeseca

Vučić nije u EU,a može tamo dok ne proda litij

Marijan

prije 4 mjeseca

Konačna reakcija na "Lex AP", najprije sam mislio da je Svijetu svejedno, no nije eto konačno će netko ili nešto reagirati na flagrantnu situaciju u Hrvatskoj. Vrijeme je da se podrežu krila mafiji u Hrvatskoj.