Britanska premijerka Theresa May u ponedjeljak je diplomatski odgovor brojnih zemalja na aferu Skripal nazvala najvećim kolektivnim protjerivanjem ruskih diplomata u povijesti i poručila da je London “rame uz rame s Europskom unijom i NATO savezom”, a stručnjaci ocjenjuju da je afera testirala čvrstinu veza Velike Britanije s njezinim saveznicima.
Osamnaest zemalja protjeralo je više od 100 ruskih diplomata, kazala je May prije nego što se akciji pridružila i Makedonija.
London je početkom mjeseca protjerao 23 ruska diplomata.
“Kao suverena europska demokracija, Ujedinjena Kraljevina će stajati rame uz rame s EU-om i NATO savezom i zajednički se suočiti s tim prijetnjama”, kazala je May.
Britanska vlada je za napad nervnim otrovom na Skripala i njegovu kćer Juliju uperila prst u Vladimira Putina.
Rusko ministarstvo vanjskih poslova u ponedjeljak je objavilo da će odgovoriti na odluku SAD-a, Kanade, Ukrajine i zemalja EU-a da protjeraju ruske diplomate, a njihove vlade je optužila da slijepo slijede svoje britanske saveznike u sukobu s Moskvom.
“Provokativna gesta solidarnosti s Londonom od strane ovih država koje bespogovorno slušaju britanske vlasti oko takozvane afere Skripal ne pokušavajući shvatiti okolnosti tog događaja su nastavak konfrontacijskog puta prema eskalaciji”, stoji u priopćenju.
Sigurnost je zajedničko pitanje
Afera Skripal omogućila je Velikoj Britaniji da izmjeri koliko su čvrsto uz nju njezine saveznice unatoč Brexitu i složenim odnosima Londona i američkog predsjednika Donalda Trumpa, piše agencija AFP.
“To je velik uspjeh za premijerku Theresu May”, ocijenio je Johnatan Marcus, dužnosnik za diplomatska pitanja u odgovoru uza BBC.
To je uspjeh koji bi trebao ušutkati “one koji proklamiraju da će London biti međunarodno izoliran zato što su glasali za izlazak iz EU”, napisao je politički bloger zagovornik Brexita Guido Fawkes.
Međutim, Anand Menon, profesor europske politike na King’s Collegeu u Londonu tvrdi da Brexit s time nema veze, jer “Bez ozbira ima li Brexita ili ne, Rusija je počinila agresiju na teritoriju zemlje članice, i zato druge članice reagiraju”.
Od referenduma o Brexitu jasno je za Veliku Britaniju kao i za EU, da je sigurnost zajednička briga i da će u tome i dalje usko surađivati”, izjavio je Jan Techau, stručnjak za međunarodne odnose u German Marshall Fund.
Američka reakcija govori o očuvanju “posebnog odnosa” između Sjedinjenih Država i Velike Britanije, unatoč tome što je u svojoj izbornoj kampanji Donald Trump tada još kandidat za predsjednika, najavio zbližavanje s Rusijom, piše AFP.
“Poduzimamo ove mjere kako bismo pokazali neraskidivu solidarnost s Ujedinjenim Kraljevstvom i nametnuli Rusiji ozbiljne posljedice zbog trajnog kršenja međunarodnih standarda”, objavio je američki State Department.
Komentari