MATIJA MARINIĆ Osvajač osmog mjesta na Igrama dolazi iz države bez ijedne staze a koljeno je četiri puta operirao

Autor:

Paris 2024 Olympics - Slalom Canoe - Men's Canoe Single Final - Vaires-sur-Marne Nautical Stadium - Whitewater, Vaires-sur-Marne, France - July 29, 2024. Matija Marinic of Croatia in action. REUTERS/Yara Nardi Photo: YARA NARDI/REUTERS

YARA NARDI/REUTERS

Hrvatski kanuist na divljim vodama Matija Marinić (33) u ponedjeljak je osvojio sjajno osmo mjesto u finalu Olimpijskih igara i tako za tri mjesta u poretku popravio svoj doseg sa Igara u Tokiju prije tri godine. Tada je, mora se naglasiti, Marinić imao dodatni problem jer je u zrakoplovu kojim je s trenerom doletio u Japan bio putnik zaražen COVID-om, zbog čega su obojica morali u izolaciju.

„Ta kompletna situacija uistinu je bila nezgodna za mene. Izolacija nam je na prvu donijela veliku neizvjesnost i cijeli moj tim mentalno poljuljala. U jednom trenutku djelovalo je kao da će godine priprema za olimpijske igre biti bačene u vjetar“, rekao je Marinić u nedavno intervjuu za Nacional. „Treniranje nam je na kraju omogućeno u izolacijskoj grupi koja je imala termin u 13 sati, dakle, po najjačem suncu kada su temperature dosezale 40 stupnjeva. Cijeli život pamtit ću koliko je vruć bio beton uz stazu. Kako sam bos u čamcu jer se tako bolje osjećam, nakon hoda do staze dvaput sam po nekoliko minuta u vodi rashlađivao stopala“.

Kod Marinića nažalost stvari uglavnom idu težim putom međutim on je savršen primjer hrvatskog sportaša koji unatoč zaista lošim uvjetima i brojnim preprekama uvijek nađe način doći do vrhunskog rezultata. Na primjer, osvajač osmog mjesta na Olimpijskim igrama dolazi iz države koja nema nijedan, ali baš nijedan, poligon za trening na divljim vodama pa najveći dio priprema obavlja u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Australiji, Africi…

„Kada sam u Zagrebu, treniram na Savi, no Sava je mirna rijeka. Prva najbolja opcija za trening na divljoj vodi je Ljubljana. Tamo sam ove godine spremajući se za olimpijske kvalifikacije proveo većinu svojih treninga. Prošle zime trenirao sam na umjetno izgrađenoj divljevodaškoj stazi u Al Ainu. Tada sam zbog oporavka nakon operacije koljena bio u kajaku pa su me kolege iz Slovenije pitali jesam li promijenio disciplinu. Sportski kamp u Al Ainu idealan nam je za pripreme. Ujedinjeni Arapski Emirati mnogo su nam bliže od Australije pa let nije dug i nemamo jet leg, tako pripreme možemo mnogo bolje iskoristiti. Staza je odlična za trening jer je riječ o najdužoj takvoj stazi na svijetu. Tehnički je jako teška s odličnim brzacima i rolama. Cijeli je kompleks apartmanskog naselja pokraj staze pa na treninge idemo pješke“.

Ne muči se Marinić, momak koji je do 12. godine trenirao vaterpolo, kroz karijeru samo s uvjetima za trening, iza sebe ima čak četiri operacije koljena, međutim ni ozljede ga nisu zaustavile.

„Mnogi kanuisti imaju problema s koljenima. Položaj u kanuu je dosta težak. Klečim na oba koljena u čamcu, sjedalo je visoko samo osam centimetara, a uz to sam i zavezan gurtnama. Tijekom treninga velika se opterećenja prenose baš na koljena. Zadnja operacija bila mi je prije točno godinu dana, šivanje meniska zbog RAMP lezije. Srećom, operiran sam u vrhunskoj ortopedskoj bolnici Akromion kod dr. Denisa Tršeka, a i moja supruga Tea je magistra fizioterapije pa mi je i ona mnogo pomogla u rehabilitaciji nakon operacije. Tijekom same rehabilitacije moja sportska budućnost bila je neizvjesna. Nisam znao hoću li u čamcu uopće ponovo moći klečati. Punih mi je šest mjeseci nakon operacije trebalo da kleknem u čamac. Do tada sam veslao u kajaku koji, dakle, nije moja disciplina“.

Nakon pročitanog jasnije vam je koliko je osmo mjesto na Olimpijskim igrama velik uspjeh za Matiju Marinića i hrvatski sport općenito.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.