Matejev nestanak prijavljen u 10 ujutro? Jurić: “Imamo dvije ključne stvari koje nitko ne spominje”

Autor:

M.M./ATAImages/PIXSELL

Igor Jurić, osnivač Fondacije “Tijana Jurić” i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, komentirao je slučaj nestalog Mateja Periša (27) iz Splita. Posebno ističe dvije stvari koje su, prema njegovim rečima, ključne za potragu koja traje devet dana, piše Kurir.

“Prije svega želim naglasiti da ono što nam u zadnjih nekoliko dana pada u oči je generalno način izvještavanja nekih medija, a vezano je za njegovo psihičko stanje te večeri. Smeta mi da netko sudi o njegovom zdravstvenom stanju, a posebno o seksualnoj orijentaciji”,  rekao je Igor Jurić, otac Tijane Jurić, djevojčice koja je oteta i ubijena 2014. u Srbiji.

Potom je naveo da je zapostavljena snimka koja je objavljena prije nekoliko dana, a na kojoj je prikazano navodno kretanje nestalog Mateja.

“Nekako je zapostavljena ta snimka, posebno onaj dio na kojem je osoba koja pliva u Savi. Ta snimka se tada pojavila, otac Nenad Periš je rekao da osoba koja pliva u rijeci nije njegov sin i od tada to kao da je zaboravljeno. Ne postavlja se ključno pitanje, tko je to snimao, a snimano je mobitelom, dok su ostale snimke s nadzornih kamera, kada je to snimljeno i na kraju krajeva, tko je ta osoba koja pliva u Savi? I zašto je to snimljeno? Kako se nitko time nije “pozabavio”?, ispričao je Jurić.

Forenzičar o potrazi za Matejem Perišem: “Mi se bavimo posljedicom, ali odgovore treba tražiti u klubu”

Jedna je stvar ključna za ronioce

Kaže da je za policiju, odnosno ronioce, ključna stvar – gdje je osoba koju traže upala u vodu.

“Pričao sam sa roniocima i za njih je ključna stvar gdje je osoba upala u vodu. To je za njih ključni dokaz. A zapravo, ne postoji nijedan dokaz da je Matej upao u vodu. Ako nije upao u vodu, postavlja se pitanje zašto je to plasirano? Je li netko svjesno htio skrenuti istragu u drugu stranu. Dakle, tko je vlasnik te snimke i tko je osoba koja pliva u vodi? Što se tu dešava? Ovo su sasvim logična pitanja koja se sama nameću. Ta snimka mnogo toga može otkriti u smjeru pronalaska Mateja, ali i pokazati urušava li netko namjerno istragu”, navodi Igor Jurić.

Kroz priču s ocem Nenadom i prijateljima koji su u noći kada je Splićanin nestao bili s njim u klubu Gotik, Igor, kako kaže, ne vjeruje da je Matej bio pod utjecajem narkotika.

“Ono što je jako važno je gdje je zadnji put telefon lociran, gdje se isključio, na kojem mjestu je bazna stanica locirala telefon. Ako je to voda, onda ga ronioci lako mogu pronaći. Lokacija se daje na zadnje paljenje i gašenje telefona, a to nitko ne spominje. Što se događa s telefonom? Zadnji razgovori i SMS poruke mogu se skinuti, sve to može biti ključ slučaja. Dakle, imamo dvije ključne stvari koje nitko ne spominje: snimku čovjeka koji pliva u reci i telefon.

Nenad Periš o snimkama sina: “Nije trčao a da ne zna gdje trči. Pazio je gdje ide…”

Kaže da su Matejevi prijatelji ipak došli u policiju prije nego što se misli

“Prvo je od 2:30 do 10 sati izgubljeno 7.5 sati, a kasnije od 10 do 18 sati dodatnih 8 sati. To je katastrofalan gubitak vremena za potragu za nestalom osobom. Dakle, oni (Matejevi prijatelji, op.a.) su već u 10 ujutro bili u policiji i prijavili nestanak. Tada im je rečeno da se raspitaju u bolnicama. Kada su to isprovjeravali, vratili su se u 18 sati u stanicu i rekli da njega nema. Onda je policija počela potragu. To je propust prijatelja…”, kaže otac Tijane Jurić za Blic.

U cijeloj priči, kako navodi, nešto ne štima. Mnogo je, kaže, kontroverzi.

“Ne postoji nijedna snimka na kojoj se vidi da on ulazi u vodu. Ne postoji snimka koja pokazuje da se vratio stepenicama. Ta stvar je jako čudna. Moram reći da u cijeloj priči nešto ne štima. Mnogo je kontroverzi. Gdje je ostatak snimaka, cijeli taj dio grada je pod kamerama. Nevjerojatno je da mu se odjednom gubi trag…”, navodi Igor i ističe da se divi Nenadu Perišu: “On daje jednu umirujuću poruku. Svaka mu čast i divim mu se na tome kako se drži… Ja nisam mogao tako.”

Gdje je nestao telefon?

Navodi da je druga veoma važna, odnosno, ključna stvar, telefon Mateja Periše.

“Ono što je jako važno je gdje je zadnji put telefon lociran, gdje se isključio, na kojem mjestu je bazna stanica locirala telefon. Ako je to voda, onda ronioci lako mogu pronaći telefon. Lokacija se daje na zadnje paljenje i gašenje telefona, a to ntiko ne spominje. Što se dešava s telefonom? Zadnji razgovori i sms poruke mogu se skinuti, sve to može biti ključ slučaja. Dakle, imamo dvije ključne stvari koje nitko ne spominje: snimka čovjeka koji pliva u reci i telefon.

Igor otkriva da su prijatelji Mateja njegov nestanak prijavili već u 10 ujutru i da im je tada rečeno da se prvo raspitaju u bolnicama.

“Prvo je od 2:30 do 10h izgubljeno 7,5 sati, a kasnije od 10 do 18 sati, dodatnih 8 sati. To je katastrofalan gubitak vremena za potragu za nestalom osobom. Dakle, oni su već u 10 ujutro policiji prijavili nestanak. Tada im je rečeno da se raspitaju u bolnicama. Kada su to isprovjeravali, vratili se u 18 sati u stanicu i rekli da njega nema. Onda je policija počela potragu” navodi on.

U cijeloj priči, kako navodi, nešto ne “štima”. Mnogo je, kaže on, kontroverzi.

“Ne postoji niti jedna snimka na kojoj se vidi da Matej ulazi u vodu. Ne postoji snimka koja pokazuje da se vratio stepenicama. Ta stvar je jako čudna. Moram reći da u cijeloj priči nešto ne štima. Mnogo je kontroverzi. Gdje je ostatak snimki? Taj cijeli dio grada je pod kamerama. Nevjerojatno je da se njemu gubi svaki trag”, rekao je Igor te istaknuo da se divi Nenadu Periši: “On daje jednu umirujuću poruku. Svaka mu čast i divim mu se na tome kako se drži… Ja nisam mogao tako”, piše Blic.

Deveti dan od nestanka Mateja Periša: U potragu uključen i Interpol, MUP Srbije odgovorio Hrvatskoj

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.