Američka vojska šalje dodatnih 1500 vojnika na južnu granicu, dok Meksiko gradi privremena skloništa, priprema se za masovni povratak stanovništva.
Američka vojska sprema se poslati otprilike 1500 dodatnih vojnika na granicu s Meksikom, rekao je američki dužnosnik jučer, samo dva dana nakon što je predsjednik Donald Trump potpisao izvršnu uredbu o imigraciji.
Dužnosnik, koji je želio ostati anoniman, nije točno rekao kada će vojnici biti raspoređeni. Pridružit će se tako otprilike 2200 aktivnih vojnika i tisućama pripadnika Nacionalne garde koji su već na granici. Kasnije u srijedu Bijela kuća je izvijestila da je Trump potpisao izvršnu uredbu kojom se obustavlja ulazak migranata u SAD na južnoj granici s Meksikom.
OD 25 POSTO Trump bi mogao uvesti carine Kanadi i Meksiku već u veljači
Ilegalna imigracija proglašena izvanrednom situacijom u SAD-u
Tijekom svog prvog mandata, republikanac Trump naredio je 5200 vojnika da pomognu u osiguravanju granice s Meksikom. Bivši demokratski predsjednik Joe Biden također je rasporedio vojnike na granicu.
Trump je prvog dana na dužnosti proglasio ilegalnu imigraciju nacionalnom izvanrednom situacijom, stoga je zadužio američku vojsku da pomogne u sigurnosti granica, izdao široku zabranu azila i poduzeo korake za ograničavanje državljanstva za djecu rođenu na američkom tlu.
PRVI POTEZI Trump poništio 78 Bidenovih naredbi, evo koje je radikalne odluke potpisao
Njegovom izvršnom uredbom od 20. siječnja naloženo je Pentagonu da pošalje onoliko vojnika koliko je potrebno kako bi se dobila “potpuna operativna kontrola južne granice Sjedinjenih Država”.
Zakon o pobunama iz 1807.
“U roku od 90 dana, čelnici ministarstva obrane i ministarstva domovinske sigurnosti morat će preporučiti jesu li možda potrebne dodatne radnje, uključujući pozivanje na Zakon o pobunama iz 1807.“, stoji u priopćenju.
Zakon o pobunama iz 1807. dopušta predsjedniku SAD-a da rasporedi vojsku radi suzbijanja pobuna unutar zemlje, a nekad je poslužio i kao alat za gušenje građanskih nemira. Trump je ponovno zauzeo Bijelu kuću, obećavši pojačati sigurnost granica i deportirati rekordan broj migranata.
JAKO TJESKOBNO Klasić: ‘Trumpov govor bilo je mučno slušati – 2025. obećava širenje teritorija’
Obalna straža, koja je zadužena za pomorsku sigurnost i provođenje zakona, u utorak je priopćila da će “odmah poslati” snage i brodove na brojna područja, uključujući jugoistočnu granicu u blizini Floride, kako bi “odvratila i spriječila masovnu pomorsku migraciju s Haitija i/ili Kube.”
Straža kaže da je još jedno ključno područje morska granica između Teksasa i Meksika u “Američkom zaljevu”. Naime, Trump je izjavio da želi promijeniti ime Meksičkog zaljeva u Američki zaljev.
Meksiko gradi šatorska skloništa za deportirane Meksikance
Meksičke vlasti počele su graditi golema šatorska skloništa u Ciudad Juarezu kako bi se pripremile za mogući priljev deportiranih Meksikanaca zbog Trumpovih najava o masovnim deportacijama.
Privremena skloništa u Ciudad Juarezu imat će kapacitet za smještaj tisuća ljudi i trebala bi biti spremna za nekoliko dana, rekao je općinski dužnosnik Enrique Licon.
A NAPALI KAPITOL Trump pomilovao više od 1500 svojih pristaša, danas napuštaju zatvore
“Ovo je neviđen slučaj”, rekao je Licon u utorak poslijepodne, dok su radnici istovarivali duge metalne spojnice s traktorskih prikolica na velikim praznim parkiralištima nadomak rijeke Rio Grande, koja odvaja grad od El Pasa u Teksasu.
Što planira meksička vlada?
Šatori u Ciudad Juarezu dio su plana meksičke vlade da pripremi skloništa i prihvatne centre u devet gradova diljem sjevernog Meksika.
Vlasti će deportiranim Meksikancima osigurati hranu, privremeni smještaj, medicinsku skrb i pomoć u dobivanju osobnih dokumenata, prema vladinom dokumentu koji opisuje strategiju pod nazivom “Meksiko te grli”. Vlada također planira pripremiti niz autobusa za prijevoz Meksikanaca iz prihvatnih centara natrag u njihove rodne gradove.
ODGOVORIO TRUMPU Mulino: ‘Kanal pripada Panami, tako će i ostati’
Trump je obećao provesti najveću deportaciju u povijesti SAD-a, kojom planira ukloniti milijune useljenika. Ipak, operacija tog razmjera vjerojatno će trajati godinama i biti vrlo skupa.
‘Kombinacija deportacija i Trumpovih mjera mogla bi brzo zasititi pogranične gradove’
Gotovo pet milijuna Meksikanaca nedopušteno živi u Sjedinjenim Državama, prema analizi meksičkog think tanka El Colegio de la Frontera Norte (COLEF) na temelju nedavnih podataka popisa stanovništva u SAD-u.
Mnogi su iz dijelova središnjeg i južnog Meksika, koji su pogođeni nasiljem i siromaštvom. Meksička vlada kaže da je spremna na mogućnost masovnih deportacija. No udruge za zaštitu prava imigranata boje se da bi kombinacija masovnih deportacija i Trumpovih mjera za sprječavanje ulazaka u SAD mogla brzo zasititi meksičke pogranične gradove.
Jučer navečer u Ciudad Juarezu dvadesetak vojnika radilo je na šatorskom skloništu u blizini visokog crnog križa. Tamo je 2016. papa Franjo održao misu na otvorenom, upozorio na humanitarnu krizu i molio za migrante. Vojnici su u sve dubljem mraku počeli graditi kuhinju za prehranu deportiranih.
Komentari