Marković: “Gradonačelnik na smiješan način prebacuje lopticu na radnike Čistoće”

Autor:

07.09.2022., Zagreb - Predsjednik Kluba gradskih zastupnika Most-a Marko Sladoljev i clanovi Kluba gradskih zastupnika MOST-a Trpimir Goluza te Lovro Markovic odrzali su konferenciju za medije. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Sanjin Strukic/PIXSELL

Radnici Čistoće u Zagrebu nakon tri dana u štrajku poručili su da će danas pokupiti otpad u vrtićima, školama i bolnicama, a stanovnicima Zagreba se ispričavaju zbog nastale situacije. Nezadovoljni su jer njihova Uprava nije pristala na svih 11 zahtjeva, već na pet.

Koordinatorica Zagreb je NAŠ Iva Ivšić rekla je da radnici treće smjene Čistoće sinoć nisu izašli na teren kao ni jutros, ali da će skupiti otpad ispred bolnica, škola i vrtića. “Dogovor je jučer postignut i radnici su ga aklamirali nakon što je iskomuniciran. Ispada da nisu ispoštovali dogovor”, istaknula je za Hrvatski radio.

Zastupnik u Gradskoj skupštini Lovro Marković iz Mosta rekao je da je očito da se štrajk nastavlja, ne u punom formatu kako je to bilo do sada. “To je s jedne strane dobro. Moramo reći kako se nešto pomiče, ali ne postoji previše vremena za pregovore. Usluga komunalnog prikupljanja otpada mora se što prije nastaviti. Zbog otežanih uvjeta rada, izuzetno malih plaća, njihovi se radni uvjeti moraju poboljšati. Građane ne zanima tko je tu kriv, nego kad će se prikupljanje komunalnog otpada nastaviti. Gradonačelnik na smiješan način prebacuje lopticu na radnike Čistoće i želi reći kako su krivci za cijelu situaciju. Šalje im izuzetno upitnu i provokativnu poruku putem medija i otežava nastavak pregovora”, rekao je.

Marković je dodao da moramo biti svjesni pozicije u kojoj se ti ljudi nalaze i kakvo je tržište rada. Poručio je da je to odgovornost Tomaševića i Novakovića, da u skladu s onim što im je dano, da djeluju i riješe situaciju što prije.

Maksimilijan Šimrak iz HDZ-a poručio je da se od 1. listopada moglo vidjeti kako model odvoženja otpada u Zagrebu ne funkcionira.

“Grad je prepun punih kanti i kontejnera. Gradonačelnik s jedne strane govori kako stvari funkcioniraju, a fotografije na društvenim mrežama i medijima pokazuju da je situacija drugačija. Vidljivo je da se gradonačelnik i njegove kolege nisu baš najbolje snašli. U listopadu, kad je odluka implementirana, nije napravljen nikakav značajan pomak što se tiče infrastrukture i rezultat je takav da je Zagreb pun smeća. Kada tome dodate radnike kojima su male plaće, loši uvjeti rada, nedostaje vozača i kamiona u kontekstu globalne krize i inflacije, onda su otkazi doveli do nesigurnosti među radnicima Čistoće koji su na udaru nezadovoljnih građana za nešto što nisu krivi. To je politička odgovornost gradonačelnika i gradske vlasti. Rezultat je kulminacija i stanje koje imamo. Otpočetka smo pozvali na socijalni dijalog i smirivanje strasti. Imamo gradonačelnika i gradsku vlast koji pokazuju iznenađujuće visoku razinu socijalne neosjetljivosti”, rekao je za Hrvatski radio.

Iva Ivšić je naglasila kako je otvoren proces mirenja te da se i dalje pregovara i otvara mogućnost za dodatna povećanja. “U ovoj situaciji Uprava Holdinga i Gradska uprava pristale su na ispunjenje 5 zahtjeva od 11 koje su radnici postavili. Pozivaju ih za stol radi daljnjih povećanja”, dodala je.

Marković je istaknuo da je očito da je manjak radnika u Čistoći i da su radno preopterećeni. “Radi se u tri smjene, više nego prije, a otpad se ne može dovoljno brzo pokupiti. Vjerojatno je jedan od razloga i novi model prikupljanja otpada. U novi model se ušlo totalno nespremno bez razvijene infrastrukture za razdvajanje i kapitalizacije prikupljene sirovine i spremne Čistoće, da bude u stanju odvojeno prikupljati otpad bez da se on nagomilava”, rekao je.

Šimrak je naglasio da zeleno-lijeva koalicija ima problem s otpadom i socijalnom osjetljivosti prema radnicima, što je apsurdno. “Pogriješili su u startu, pogotovo Vić, kao direktor Čistoće, koji nastupa s pozicije osobe koja ima izrazito visoku plaću i prima naknadu za život u Zagrebu koja je veća od prosječne plaće radnika u Čistoći. Išao je u komunikaciju s polu-prijetnjama i govorio ljudima kako će se sve “outsourcati”. Nije mi jasno kako nije upućen da to nije moguće i dovodi grad u cijelu situaciju. Tomašević cijelo vrijeme u Ateni ne reagira dok traje izvanredna situacija u Zagrebu i nije čudno da su radnici revoltirani”, zaključio je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.