Marko Naletilić, nogometni menadžer specijaliziran za talijansko tržište, za Tempo predviđa kojih petero nogometaša bi nakon EURA moglo postati nove medijske i sportske zvijezde
Nekada davno, europska i svjetska nogometna prvenstva bila su ključna u kupoprodaji igrača. Nekoliko dobrih, ali i loše odigranih utakmica moglo je podići ili spustiti nečiju cijenu za nekoliko puta. Iako bi se moglo pomisliti kako danas, u vrijeme interneta, nije potrebno čekati prvenstvo kako bismo zaključili kojeg igrača i za koliko novca treba kupiti, poznati nogometni menadžer Marko Naletilić smatra suprotno. On tvrdi da se i dalje traže igrači koji najbolje igraju protiv najboljih, a kao primjer navodi Marka Pjacu, kojeg je u Juventus za 23 milijuna eura prodao nakon Europskog prvenstva 2016. godine. Pjaca je tada odigrao sjajno, poglavito utakmicu protiv Španjolske, te Naletilić smatra kako bi iznos transfera bez tih utakmica bio značajnije niži. Zato nam je ponudio svojih pet favorita među mladim igračima, koji bi na ovom Europskom prvenstvu trebali pokazati i dokazati da vrijede i više no što se o njima priča.
ENGLESKA: Jadon Sancho
Prije četiri godine, Engleska je igrala u finalu Europskog prvenstva U-17, u kojem je od Španjolske izgubila nakon izvođenja jedanaesteraca. Najboljim igračem turnira proglašen je Jadon Sancho. Samo mjesec dana kasnije on je kao 17-godišnjak odlučio napustiti Manchester City te je uz odštetu od osam milijuna funti potpisao za Borussiju Dortmund. Time je postao najmlađi engleski nogometaš koji je odlučio napustiti Veliku Britaniju. Do 15. godine igrao je za Watford, zatim je potpisao za Manchester City, ali je dvije godine kasnije odbio produljiti ugovor s aktualnim prvakom Engleske po kojem bi dobivao tjednu plaću od 30 tisuća funti. Samo tri godine kasnije Manchester United pokušao je vratiti Jadona Sancha u Englesku i ponudio je 90 milijuna funti Borussiji Dortmund za otkup ugovora, ali iz Njemačke je stigao odgovor kako je cijena 110 milijuna funti.
Sancho je u dresu reprezentacije Engleske debitirao u studenome 2018., u utakmici Lige nacija protiv Hrvatske u kojoj su pobijedili 2:1. Poziv nikoga nije iznenadio i zbog brzine i driblinga vrlo brzo su ga počeli uspoređivati s Neymarom. To se najbolje vidjelo 2019. godine, kada je u finalu njemačkog superkupa Borussija pobijedila Bayern 2:0. Sancho je za prvi gol asistirao Pacu Alcáceru te je nakon solo prodora sam postigao drugi gol. Upravo su i golovi i asistencije obilježili Sanchovu igru u Njemačkoj.
Sancho je odbio Manchester City, Kuluševski je odbio Manchester United, a mnogi su se pitali što će Chiesa u Juventusu
Nakon što je u prvoj sezoni odigrao samo 12 utakmica za Borussiju, već u drugoj sezoni, onoj 2018./2019., u 34 utakmice postigao je 12 golova i zabilježio 14 asistencija. U trećoj sezoni imao je 17 golova i 16 asistencija, dok je u protekloj sezoni postigao osam golova uz 11 asistencija. Pad u statistici zabilježen je zbog ozljede zbog koje nije igrao nešto više od mjesec dana, od početka ožujka do sredine travnja.
Pred početak Europskog prvenstva u nogometu engleski klubovi ponovo su krenuli u kupnju i vraćanje Sancha na Otok. Manchester United opet nudi 90 milijuna, ali eura, ne funti, a ponudu je poslao i Liverpool, u kontekstu priče o potencijalnom odlasku Salaha i Manea iz kluba. U Borussiji Dortmund uvjereni su da Sancho ostaje u Njemačkoj.
TURSKA: Cengiz Ünder
Cengiz Ünder imao je samo 19 godina kada je potpisao za Başakşehir pa ga je riječka publika u ljeto 2016. godine mogla gledati u utakmici Europa lige između Rijeke i turskog kluba koja je završila 2:2. Başakşehir je u sezoni 2016./2017. završio drugi u turskom prvenstvu, a Ünder je u 32 utakmice postigao sedam golova. Kao 19-godišnjak je debitirao i u turskoj reprezentaciji pa ne čudi što se u ljeto 2017. Roma isprsila i platila 13,4 milijuna eura kako bi dovela ovog nevjerojatno talentiranog mladića.
Iako je u tri sezone odigrao 88 utakmica za Romu i postigao 17 golova, nije se ustalio u prvoj momčadi. Nakon što je u prvih 14 utakmica proglašen Rominom pogreškom, u sljedećih pet utakmica za Romu postigao je četiri gola, ali se navijačima Rome nije dopao njegov političkim aktivizam na terenu. Naime, nakon što je u utakmici protiv Beneventa postigao dva gola, salutirao je u vojničkom stilu, čime je podržao turskog predsjednika Erdoğana i njegovu ofenzivu na Kurde u Siriji. Nakon tri sezone u Romi, pune uspona i padova, Leicester City ga je protekle sezone uzeo na posudbu. Opet je igrao neujednačeno, toliko da je Roma mislila kako će Ündera u Leicester City prodati za oko 20 milijuna funti. Leicester ga ipak neće kupiti pa Roma traži druge kupce, spominje se i turski Trabzonspor, a Europsko prvenstvo u nogometu moglo bi dokazati da je Ünder nogometaš za nešto više od posudbi od kluba do kluba.
ŠVEDSKA: Dejan Kuluševski
Dovoljno je da se netko rodi u Švedskoj i da je podrijetlom s Balkana pa da ga proglase novim Zlatanom Ibrahimovićem. Upravo se to dogodilo s Dejanom Kuluševskim, Šveđaninom čiji su roditelji Makedonci. Rođen u Stockholmu, Kuluševski je karijeru počeo igrajući za Brommapojkarnu, momčad iz glavnog grada Švedske poznatu po izvrsnoj akademiji za mlade igrače.
Sa 16 godina potpisao je za Atalantu, iako je i Arsenal bio zainteresiran za njega. Atalanta je švedskom klubu platila 100 tisuća eura odštete, da bi u Italiji u sezoni 2018./2019. tri puta ušao u igru s klupe, nakon čega je posuđen u Parmu. Samo pola sezone u Parmi, šest golova i četiri asistencije u 16 utakmica i odlična igra bili su dovoljni da krajem 2019. potpiše za Juventus, koji je Atalanti isplatio 35 milijuna eura odštete koja bi uz bonuse mogla narasti do 45 milijuna. I Manchester United ga je tražio, navodno je nudio 40 milijuna funti, ali Kuluševski je odabrao Juventus.
Visok je 186 cm, ali nije trom, sasvim suprotno – brz je i okretan. U protekloj sezoni je u prvenstvu i kupu Italije u 40 utakmica postigao sedam golova uz tri asistencije. Čini se malo, ali Naletilić nas upozorava kako je Juventus ove godine izgledao prilično nefunkcionalno pa ni brojke Kuluševskog nisu onakve kakve su mogle biti.
ITALIJA: Federico Chiesa
Kada je u listopadu 2020. godine Juventus doveo Frederica Chiesu iz Fiorentine, poznavatelji situacije pitali su se što je to trebalo slavnom talijanskom klubu koji je već imao nekoliko igrača koji će u napadu pomagati Ronaldu, a to su Kuluševski, Dybala, Bernardeschi, Ramsey i Morata. Čemu dovoditi igrača koji je došao na posudbu uz obvezu otkupa ugovora, a čiji bi transfer uz razne bonuse mogao dosegnuti 60 milijuna eura? To se pitao i Marko Naletilić, koji kaže: „Pratio sam Chiesu u Fiorentini i tada mi je išao na živce. Srljao je, želio je biti glavni u toj ekipi. No on ima već šest sezona odigranih u Serie A. Kada je prešao u Juventus, ukazivali su mi na to da će se dobro snaći u toj momčadi. Nisam bio uvjeren, smetalo mi je što previše solira, ali ispostavilo se da je solirao u Fiorentini jer je mogao, a u Juventusu se pretvorio u radnika. Pomalo paradoksalno, ali on je u protekloj sezoni nakon Guardada bio najbolji igrač Juventusa. On nema ljepotu pokreta, ali je dobar nogometaš.“
Sin je Enrica Chiese, bivšeg talijanskog reprezentativca koji je sa Sampdorijom 1990. osvojio Kup pobjednika kupova, s Parmom je 1999. osvojio Kup UEFA, a s Fiorentinom talijanski kup 2001. S ukupno 380 utakmica odigranih za talijanske klubove poručio je sinu: „Smatrat ću te igračem Serie A kada odigraš 300 utakmica.“ S 19 godina odigrao je prvu utakmicu, prijateljsku, za reprezentaciju, a s 20 godina najbolji engleski klubovi su se zainteresirali za njega, ali je Fiorentina izvjesila cijenu od 62 milijuna eura. Dolaskom u Juventus pokazao je da njegov talent nije nestao, i to s devet golova i osam asistencija u prvenstvu te pobjedničkim golom u finalu talijanskog kupa protiv Atalante. Iako je u mlađim kategorijama igrao za Makedoniju, na kraju je odlučio igrati za Švedsku, zemlju u kojoj je rođen.
HRVATSKA: Luka Ivanušec
Kada je hrvatski izbornik Zlatko Dalić objavio kako u reprezentaciju poziva Luku Ivanušca, dok je Lovru Majera ostavio u rezervi, nije bilo malo onih koji su mislili kako je odabir trebao biti obrnut. No to ne misli Marko Naletilić, koji je za Ivanušca odmah rekao: „Taj igrač može postati bomba’“ „Ivanušec je strašno brz, što se moglo vidjeti na dvije utakmice s Tottenhamom i na dvije utakmice s Villarrealom, gdje je on pokazao dominaciju u svojoj ulozi. Smršavio je pet kilograma, ne treba više, samo treba usavršiti neke stvari u svojoj igri.
On je eksplozivniji od Matea Kovačića. Za godinu ili dvije, on će već na centru razbijati svog čuvara i time razbijati zadnju liniju obrane. On će uvijek biti kotačić u momčadi, ali na vrhunskoj razini“, smatra Naletilić, koji ga vidi u nekoj od velikih europskih momčadi poput Juventusa ili PSG-a, za koje smatra da im nedostaje vezni igrač poput Ivanušca jer imaju igrače „koji mogu nekoga proći jedan na jedan“. Što se tiče Dalićeve odluke, on kaže: „Dalić je odabrao Ivanušca, a ne Majera iako Majer još više zna igrati nogomet, ima bolji pregled igre, ima bolju dijagonalu, ima čak i bolji šut, ali on se ne može odlijepiti od igrača koji ga čuva.“ Nije loše za 22-godišnjaka koji je u ljeto 2019. godine u Dinamo došao iz Lokomotive, a po Transfermarktu vrijedi 5,5 milijuna dolara.
Komentari