Šibensko-kninski župan Marko Jelić komentirao je u ponedjeljak za N1 nadolazeće parlamentarne izbore, kao i pripreme za obljetnicu Oluje.
Jelić, koji je nedavno osnovao stranku AP – Akcija za promjene, naglasio je da kontinuirano razgovaraju s nekoliko osoba s kojima imaju slična viđenja. Demantirao je da je ikad rekao da može sa svima osim s Domovinskim pokretom i Mostom. “S Penavom imam dobar odnos, kao i s Tomaševićem. Spominjane su neke političke opcije, ali ja ljude u tim opcijama ni ne poznajem. Mi se fokusiramo na pojedinca“, naglasio je.
Jelić je istaknuo da sa splitskim gradonačelnikom Ivicom Puljkom nisu razgovarali, ali jesu s Damirom Vanđelićem, za kojeg kaže da imaju dosta podudarnih točaka. Otkrio je i da vode razgovore s Filipom Zoričićem, ali s manjim strankama. “Kada budemo imali konkretan dogovor to ćemo obznaniti, rekao je.
Šibensko-kninska županija, kaže, nije izravno uključena u organizaciju obljetnice Oluje, već to radi Grad Knin u suradnji s državom. “Ono što ja imam informacije jest da je sve uredno i da ide prema protokolu”, rekao je.
O mogućem bojkotu i podjelama u Kninu kaže da nema smisla politizirati taj dan. “Nakon puno stoljeća smo napokon dobili cjelovitu državu i mislim da neće biti neugodnih iznenađenja i očekujem da će se svi pojaviti i poštovati uzuse diplomacije i protokola”, poručio je.
Prije dvije godine u Kninu je bio Boris Milošević, tadašnji član Vlade iz SDSS-a. “Nemam nikakve informacije hoće li biti netko iz SDSS-a, da bi bilo dobro – bi. Naši sugrađani u Kninu sudjeluju bez obzira na nacionalnost i samim time pokazuju da osjećaju da je ovo zajednička domovina, ali to znači i otklanjanje od jednog zločinačkog sustava koji je djelovao ne samo po Hrvatskoj nego i u drugim bivšim zemljama Jugoslavije”, smatra Marko Jelić.
Jelić je poručio da svi moramo biti svjesni da rat donosi žrtve i da smo dužni sjećati se pogotovo nevinih žrtava. To su povijesne činjenica i prema tome se treba odnositi s poštovanjem. Zasigurno je puno ljudi u Oluju doživjelo traumu zato što nikome nije bilo lako napustiti svoj rodni kraj, a to sam i sam doživio četiri godine ranije. Ratna zbivanja su frustrirajuća. Neki to pretvaraju u politički kontekst i prikupljaju bodove, ali ovo stvarno treba polako svoditi na povijest i razgovarati o pozitivnim stvarima. U Kninu nemamo suživot, mi živimo zajedno”, zaključio je za N1.
Komentari