Ugostitelj Marin Medak u subotu je za Dnevnik Nove TV komentirao kazne, inspekcije i nadolazeću turističku sezonu. U pet hrvatskih gradova oržani su prosvjedu protiv epidemioloških mjera, na kojima je više tisuća građana tražilo ukidanje obaveze nošenja zaštitnih maski.
Ugostitelji su prosvjedovali u veljači, također zbog mjera. Medak podsjeća da je Udruga Glas poduzetnika zbog prosvjeda dobila kaznu od 30.000 kuna. Poručuje da su prosvjedi demokratsko pravo i da će prosvjedovati opet, ako bude bilo potrebno. “Nismo za širenje laži i ugrožavanje ičijeg zdravlja. Treba se pridržavati mjera. Podržavamo prosvjede, ali na kulturan i normalan način”, kazao je.
“Na žalost, sve dok država nama ne bude sufinancirala COVID redare, dogodit će se da neki gosti primaknu stolove i stolce, a mi to ne možemo kontrolirati. Ne možemo zabranjivati gostima da stave stolice na određeno mjesto”, rekao je Medak o funkcioniranju ugostiteljskih objekata nakon otvaranja terasa.
Ističe da sigurno ima pojedinaca koji se ne pridržavaju mjera. “Ali, na žalost ugostitelji imaju osjećaj da će umrijeti od gladi, a ne korone, tako da moramo razumijeti i one koji se ne pridržavaju mjera”, poručio je.
Kontrola, kaže, gleda imaju li objekti dezinfekcijska sredstva, sve potrebne obavijesti na objektu, razmaknute stolove te nose li maske. “Ako je u interesu politike i države da se sačuva zdravlje, onda politika i država mora donijeti odluku da se to i nadoknadi, odnosno plati”, rekao je Medak i istaknuo da je dodatni trošak ugostitelja po zaposleniku zbog mjera od 500 do 1000 kuna.
Prihodi su im, kaže, pali oko 60 posto, a hladni pogon im je ogroman trošak. Medak je apelirao na kolege ugostitelje da se pridržavaju mjera. “idimo što se događa sa sudstvom, kamoli ne sa ugostiteljima. Mi smo ipak u toj hijerarhiji ispod sudstva, a vidimo da se neki suci ne pridržavaju mjera. Od 25.000 do 30.000 objekata u Hrvatskoj, logično je da će ih 500 do 1000 kršiti mjere”, ustvrdio je.
Kazne zbog kršenja mjera, otkriva, do sada je dobio samo mali broj objekata, njih tridesetak. Medak je uvjeren da će i ove godine biti problema s radnom snagom. “Prethodnih godina nam je nedostajalo 10.000 do 15.000 radnika u sezoni. Sada imamo još manje radnika. Stoga, vjerujem da ćemo i ove godine imati s radnom snagom ogroman problem u sezoni, ako će sezona biti dobra, a vjerujem da će sezona biti jako dobra”, zaključio je Marin Medak.
Komentari