Prije nekoliko dana pojavila se informacija da bi Zdravko Mamić mogao biti izručen Hrvatskoj u svojevrsnoj „zamjeni“ za bivšu sutkinju Općinskog suda u Sarajevu Lejlu Fazlagić. S glavnim akterima te priče razgovarala je reporterka ‘Provjerenog’ Ana Malbaša.
“Ako me budu na silu prebacili, ja sam već davno obećao hrvatskoj javnosti što ću napraviti. Pa živ neću izaći pred hrvatski sud. I neću živ sjediti u hrvatskom zatvoru, a u bosanskom bez problema. Vrlo jednostavno, slučaj Praljak. Šta sad hoćete da vam nacrtam kako bi to napravio? Rekao sam da živ ne bih došao u hrvatski zatvor”, kazao je za ‘Provjereno’ Zdravko Mamić.
Kazao je i kako su mu suci koji su mu sudili rekli da će biti slobodan. “Ja sam se s tim sucima družio, pio, sretao ih i ja sam znao da ću biti slobodan. Svi odvjetnici su me uvjeravali u to, imao sam info s terena da ću biti oslobođen i onda sam dobio info da je izvršen pritisak na sudsko vijeće u Osijeku, da su oni ucijenjeni i nisam imao izbora”, dodao je Mamić.
Navodi i kako mu je danas žao što je ikada nešto napravio za HDZ. “Mogu reći da sam iskreno s njima razočaran jer ja sam jako puno njih zadužio”, poručuje Mamić i navodi kako se u Hrvatsku ne želi vratiti.
Fazlagić: “Da sebi dopustim da me rastrgaju kao zvijeri…”
Bivša sarajevska sutkinja Lejla Fazlagić, protiv koje je u BiH podignuta optužnica zbog zloporabe ovlasti, pranja novca, krivotvorenja isprava i prijevara, skriva se u Hrvatskoj, a međunarodna tjeralica za njom raspisana je 2016. godine.
Sarajevski Centar za istraživačko novinarsko (CIN) objavio je krajem travnja da je Lejla Fazlagić protuzakonito prisvojila imovinu židovskih obitelji, čiji su članovi tijekom Drugog svjetskog rata stradali u Holokaustu. Krivotvorinama i prijevarama, navode, prisvojila nekretnine u središtu Sarajeva vrijedne gotovo 750 tisuća eura.
Fazlagić, koju se tereti da je bila dio grupe organiziranog kriminala, kaže kako je žrtva montiranog postupka. “U takvom ambijentu da se vratim i da sebi dopustim da me rastrgaju kao zvijeri, kao hijene, ja ne znam da li biste vi smjeli ili bilo tko”, kazala je.
Dodala je da bi najviše voljela da se njen predmet prebaci u Hrvatsku.
Zločinačko udruženje za izvlačenje novca iz Dinama
Županijski sud u Osijeku potvrdio je u uorak drugu optužnicu protiv Zdravka Mamića i još šestorice suokrivljenika. USKOK ih tereti da su, u sklopu zločinačkog udruženja, nogometni klub Dinamo oštetili za oko 200 milijuna kuna. Mamiću je isto tako određen i istražni zatvor, što otvara i mogućnost za zahtjev o novom izručenju Mamića hrvatskom pravosuđu.
Drugom optužnicom, uz Zdravka Mamića, obuhvaćeni su njegov sin Mario, brat Zoran, bivši “Dinamov”direktor Damir Vrbanović, poduzetnici Sandro Stipančić i Igor Krota te menadžer Nikky Artur Vuksan.
Optužnica Zdravka Mamića tereti da je, od prosinca 2004. do prosinca 2015. godine, ostale okrivljenike organizirao u zločinačko udruženje te da su sklapanjem fiktivnih ugovora između “Dinama” i više stranih tvrtki te ispostavljanjem računa o plaćanju nepostojećih usluga za transfere igrača klub oštetili za više od 144 milijuna kuna.
Uz navedeno, tvrdi se u optužnici, NK Dinamo je neosnovano obvezan za plaćanje dodatnog iznosa od još 7,35 milijuna eura, odnosno 55,8 milijuna kuna.
Mamić uoči presude otišao u Međugorje
Mamić je, podsjetimo, u lipnju prošle godine osuđen na kaznu zatvora od 6 i pol godina zatvora. Njegov brat Zoran osuđen je na 4 godine i 11 mjeseci, poreznik Milan Pernar na 4 godine i 2 mjeseca, dok je Damir Vrbanović dobio 3 godine. Osuđeni su po USKOK-ovoj optužnici za izvlačenje oko 116 milijuna kuna iz Dinama te nanošenje štete državnom proračunu od 12,2 milijuna kuna.
Dan prije izricanja presude Mamić je nestao iz Hrvatske, te se nakon nekoliko dana javio iz Međugorja. Tamo je, kazao je, otišao jer ima dvojno državljanstvo. Hrvatska je raspisala tjeralicu, te od BiH zatražila izručenje. U siječnju ove godine propao je još jedan pokušaj njegova izručenja, a odluku da se Mamić ipak ne vrati u Hrvatsku potpisao je tadašnji ministar pravde BiH Josip Grubeša.
Komentari