Na ročištu za produženje pritvora suspendiranom predsjedniku Suda BiH Ranku Debevcu i bivšem šefu OSA-e Osmanu Mehmedagiću tužiteljica Bojana Jolović je govorila o odnosu Debevca i Zdravka Mamića, bjegunca od hrvatskog pravosuđa.
Otkrila je da je Debevec upoznao Mamića u konobi kod Gruda, a da je kao posrednik bio Ljiljanko Palac. Taj se sastanak dogodio tijekom postupka po zahtjevu hrvatskog pravosuđa da se osuđeni Mamić izruči Hrvatskoj. “Odlučio sam počastiti predsjednika Suda BiH zbog slučaja u pravosuđu BiH jer znam da je dobro imati prijatelja ako ima problema”, citirala je Jolović dio Mamićeve izjave, piše raport.ba.
Mamić je svjedočio zbog sata vrijednog 15 tisuća eura kojeg je poklonio Debevcu. I u ovom slučaju tužiteljstvo smatra da se radi o primanju mita i trgovini utjecajem, bez obzira na to je li Debevec doista utjecao na djelatnike Suda u postupku koji se vodio protiv Mamića.
Zanimljivo je da je, prema Jolovićevim tvrdnjama, Palac upozoravao i Debeveca i Mamića da bi se dar mogao smatrati neprimjerenim, odnosno nezakonitim, ali da je Debevec na kraju ipak dobio sat koji mu je Palac isporučio u Sarajevu.
Tužiteljstvo pokušava utvrditi kada se dogodio sastanak Debeveca i Mamića kod Gruda, ali još uvijek nije dobilo svu dokumentaciju vezanu uz putne i radne naloge koje im je Uprava za koordinaciju policijskih tijela trebala dostaviti, s obzirom na da je Debevec većinu svojih službenih putovanja označio kao povjerljive.
Jolović je kazala da je, na temelju dokaza, sasvim jasno zašto je predsjednik suda na službenim putovanjima stavljao oznaku tajnosti.
Inače, na ročištu su otkriveni još neki šokantni detalji. “Ranko Debevec je bio skroman pa je odabrao auto vrijedan ‘15.500’ KM kako ne bi upadao u oči“, rekla je tužiteljica i dodala da se radi o crnom automobilu marke Polo koji je Debevec registrirao na ime svoje šogprice kako bi prikrio tragove ovog kaznenog djela.
Naime, kako je objasnila tužiteljica, protiv autokuće Kramar u tom je trenutku bio uključen u više od 700 upravnih postupaka pred sudom pa se očekivalo da će u zamjenu za ovaj ‘skromni poklon’ predsjednik Suda Bih Debevec utjecati na druge službenike suda da pogoduju Kramaru u ovim procesima.
Zanimljivo je da je Debevcova šogorica priznala da je od nje tražio da sporni automobil registrira na sebe, te je potvrdila da ona nije davala nikakav novac za njega. U isto vrijeme, u salonu Kramar se pojavljuje očito falsificiran nalog po kojem je ona izvršila uplatu, što je negirala.
Zanimljivo, nakon uhićenja Debevca, automobil misteriozno nestaje, trag je vodio do Sokoca. Na koncu je, nakon opsežne istrage, automobil pronađen.
To je samo jedan od detalja koji je Tužilaštvo BiH predstavilo na današnjem ročištu, obrazlažući razloge zbog koji bi Debevec trebao ostati iza rešetaka i u narednih 30 dana.
Komentari